روغن ارده کنجد
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

نخست‌وزیر بلژیک: اروپا باید درباره برجام با روسیه گفت‌وگو کند

نخست‌وزیر بلژیک تأکید کرده اتحادیه اروپا باید درباره توافق هسته‌ای ایران با روسیه وارد گفت‌وگو شود.

نخست‌وزیر بلژیک: اروپا باید درباره برجام با روسیه گفت‌وگو کند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «شارل میشل» نخست‌وزیر بلژیک امروز پنج‌شنبه تأکید کرد، اتحادیه اروپا باید درباره توافق هسته‌ای ایران (برجام) با روسیه وارد گفت‌وگو شود.

بنا بر این گزارش، نخست‌وزیر بلژیک هنگام ورود به بلغارستان به منظور شرکت در اجلاس سران اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با خبرگزاری «تاس» در پاسخ به سوالی درباره نقش مسکو در حفظ توافق هسته‌ای ایران تصریح کرد: «به اعتقاد من بسیار مهم است که در این برهه از زمان اتحادیه اروپا درباره ایران با روسیه به مذاکره بنشیند».

وی افزود، اتحادیه اروپا با وجود اختلاف با روسیه درباره برخی مسائل از جمله موضوع اوکراین، باید حتما با مسکو بویژه درباره سوریه و لیبی گفت‌وگو کند.

میشل همچنین گفت: «به اعتقاد من بسیار مهم است که روسیه یا چین یا اتحادیه اروپا حمایت ما از این توافق را اعلام کنند... شاید این توافق کامل نباشد اما قطعا مسیری برای گفت‌وگو با ایران به منظور کاهش تنش‌ها در منطقه خواهد بود».

«آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان امروز پنج‌شنبه تأکید کرد، کشورهای اتحادیه اروپا توافق کرده‌اند که توافق هسته‌ای ایران (برجام) توافق کاملی نیست اما اصرار دارند که این توافق باید پس از خروج آمریکا حفظ شود.

ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان در تیرماه سال 1394 به توافقی دست یافتند که قرار بود در ازای ایجاد محدودیت در بخش‌هایی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران، همه تحریم‌های بین‌المللی و یکجانبه مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را رفع کند.

کارشکنی‌های آمریکا در اجرای برجام از زمان روی کار آمدن «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا شدت گرفت.  او در اقدامی که نقض صریح بندهای توافق هسته‌ای با ایران محسوب می‌شود، بارها تهدید کرد کشورش را از توافق خارج خواهد کرد و یا درباره تجارت با ایران به کشورهای اروپایی هشدار داد.

ترامپ سرانجام روز سه‌شنبه 8 می (18 اردیبهشت‌ماه) آمریکا را از برجام خارج کرد و فرمانی را برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران پس از دوره‌های زمانی 90 و 180 روزه امضا کرد.

.

نظرات خوانندگان ارسال نظر
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر