پماد درمان بواسیر
وردپرس 24
پماد درمان بواسیر
وردپرس 24

او هم مانند خاوری به خارج از کشور گریخت / پدر کلاهبرداری بانکی کیست ؟

فارس نوشت: «سلطان کلاهبرداری بانکی» در ایران چه کسی است؟ وی نخستین کسی است که در نظام بانکی ایران کلاهبرداری کرد و به‌ همین‌ دلیل «پدر کلاهبرداری بانکی» لقب گرفت و شیوه شگفت‌انگیزی هم برای کلاهبرداری داشت و نامش «هژبر یزدانی» بود.

او هم مانند خاوری به خارج از کشور گریخت / پدر کلاهبرداری بانکی کیست ؟

«هژبر یزدانی» گلّه‌دار بود و اجدادش هم گله‌دار بودند، ولی از یک جایی به بعد، دید با چند تا گوسفند کارش راه نمی‌افتد و زندگی این‌طوری حال نمی‌دهد و اواخر دهه 40 شمسی افتاد دنبال کارهای بانکی و وام و این حرف‌ها. وام هم گرفت و خوبش را هم گرفت و زد در کار گوشت و روزگاری بود که گوشت تهران را تأمین می‌کرد و هزاران رأس گوسفند داشت که کسی نمی‌داند واقعا چه تعداد بودند، اما مشهور است که یک‌بار 400 سگ گله از خارج وارد کرد برای چرای گوسفندانش.

هژبر علاوه بر گوشت در کار قند و آرد و لبنیات و محصولات باغی و زراعی و چرم و صنعت و تجارت هم بود و این‌طوری شده بود: «فعالیت‌های اقتصادی او علاوه بر شهر محل تولدش سنگسر و مناطق اطراف، به سراسر کشور توسعه پیدا کرده و او مجتمع‌های کشاورزی در مناطقی در گرگان و گنبد، اصفهان، سیستان و بلوچستان، شیروان و قوچان داشت و در کار تولید قند، پنبه و کفش نیز فعال بود... بیشتر از 21 کارخانه داشته که بزرگترین آن مجمع قند شیروان بود... شرکت‌هایی کشت و صنعت شاهین، کفش اطمینان، کفش ایران، قند اصفهان، شرکت کشاورزی و دامپروری کیخسرو، شرکت قند قزوین، گوشت آریا زمین، کارخانه قند شاه‌زند، قند قوچان و قند شیروان و قند بجنورد و شرکت ریسندگی و بافندگی پاکریس متعلق به وی بود».

اما همه این‌ها برایش کم بود و دنبال کار جالب‌تری می‌گشت و رفت دنبال کار بانکی.

 او هم مانند خاوری به خارج از کشور گریخت / «پدر کلاهبرداری بانکی» کیست ؟
«هژبر یزدانی» در اوایل دهه 50 شمسی ناگهان ثروتمندی بزرگ شد و البته مشهور به فساد اقتصادی بود

پای رئیس بانک مرکزی به ماجرا باز شد

شیوه هژبر یزدانی در کار بانکی جالب و باورنکردنی بود؛ از بانک‌ها وام می‌گرفت و با آن وام، سهام همان بانک یا بانک‌های دیگر را می‌خرید و این کار را هم می‌کرد: «هژبر از طریق رشوه‌های سنگین به مدیران برخی بانک‌ها، چک‌هایش را به تعویق می‌انداخت و با استفاده از چک‌های فاقد موجودی اقدام به خرید سهام بانک‌ها می‌کرد».

القصه، هژبر بساطی درست کرد در نظام بانکی کشور که رئیس بانک مرکزی وارد ماجرا شد و چنین شد: «رئیس وقت بانک مرکزی متوجه شد که مبلغ چک‌های بی‌محل به بیش از یک میلیارد تومان رسیده است و موضوع را با وزیر دارایی در میان گذاشت تا چاره‌ای تدبیر کنند».

زور یزدانی در دولت، زیاد بود و کار بالا گرفته بود؛ در این حد که «حسین فردوست» ارتشبد دوره پهلوی در کتابش گزارش داده است: «یک‌روز سمیعی، رئیس بانک توسعه کشاورزی‌ به من شکایت کرد که فرد بی‌تربیتی با دو گارد مسلح به مسلسل بدون اجازه وارد دفتر کارم شده و گفته که نامش یزدانی است و می‌خواهد سهام بانک با ساختمان و وسایل به او واگذار شود! سمیعی پاسخ داده که این امر منوط به اجازه وزارت کشاورزی و تصویب دولت است. یزدانی با خشونت جواب داده که ترتیب آن را هم می‌دهم».

هژبر در کارش رفقایی هم داشت حتما که چنین اتفاقاتی می‌افتاد: «یزدانی برای خرید سهام بانک توسعه صنعتی و معدنی حدود 105 میلیون تومان وام از شعبه فردوسی بانک ملی گرفت. این وام‌های کلان در حالی گرفته می‌شد که سرمایه این بانک 400 میلیون تومان بیشتر نبود و یزدانی دو بار روی هم رفته 265 میلیون تومان از آن بانک وام گرفته بود. به‌موجب مقررات بانک مرکزی هر بانک تنها می‌توانست 10 درصد سرمایه خود را به هر فرد وام دهد و این موضوع باعث شد خوش‌کیش مدیرعامل بانک ملی به بانک مرکزی احضار شود».

 او هم مانند خاوری به خارج از کشور گریخت / «پدر کلاهبرداری بانکی» کیست ؟
«هژبر یزدانی» رفیق زیاد داشت؛ در دولت و در دربار پهلوی و در همه‌جا

بیشتر بخوانید:

پای پهلوی دوم به ماجرا باز شد

بساطی که هژبر در نظام بانکی و اقتصاد ایران درست کرده بود پای پهلوی دوم را هم به میان ماجرا کشیده بود. محمدرضا مخالف بود؟ نخیر، موافق بود؛ اصلا رفیق بودند با هم و این‌طوری بود که «محمد یگانه»، وزیر دارایی و مسکن که سال‌ها رئیس ‌کل بانک مرکزی هم بود در کتاب خاطراتش نوشته است: «هژبر بارها از بانک‌های مختلف کشور، وام‌هایی کلان گرفته و حدود750 میلیون تومان به آنها مقروض بوده است. وی... برای آنکه موانع قانونی را از سر راه اختلاس‌های خویش بردارد، تلاش کرد از شاه و اشرف و نصیری کمک بگیرد».

و روایت دیگری هم هست به این شرح: «هنگام خرید بانک ایرانیان، یکی از اعضای هیئت مدیرهٔ بانک متوجه شد یزدانی 28 درصد از سهام بانک را بی‌صدا خریده‌ است، با... [یکی از وزرای دولت] که فکر می‌کرد از یزدانی پشتیبانی می‌کند، ملاقات کرد و از او خواست جلوی تصاحب ستیزه‌جویانه بانک توسط یزدانی را بگیرد... نهایتاً با پا در میانی شاه، یزدانی سهام وی را... خرید».

 او هم مانند خاوری به خارج از کشور گریخت / «پدر کلاهبرداری بانکی» کیست ؟

سند محرمانه ساواک درباره تبانی «هژبر یزدانی» با مسئولان بانک

بریز و بپاش برای دربار

هژبر اهل بریز و بپاش هم بود و از دربار برایش نامه می‌نوشتند که: «جعبه سیگار طلا با تاج برلیان زمرد تقدیمی جنابعالی از پیشگاه مبارک علیاحضرت شهبانوی ایران گذشت...». و رئیس ستاد ارتش هم برایش نامه می‌نوشت که: «آقای هژبر یزدانی، مجلس ضیافت مجلل و باشکوهی که به‌مناسبت زادروز خجسته والاحضرت همایون ولایتعهد ایران در هتل هیلتون ترتیب داده بودید... عشق شدید جنابعالی را نسبت به سلسله جلیله پهلوی که همگی هر چه داریم از آنهاست می‌رساند و این احساسات در خور هرگونه تقدیر و تقدیس می‌باشد».

هژبر را مسئولان دولت پهلوی در سال 1357 شمسی گرفتند و انداختند زندان که یعنی ما با مفاسد مبارزه می‌کنیم و البته زندانش این‌طوری بود: «یزدانی را در زندان قصر زندانی کردند. بنا بر گفته خودش در زندان مانند پادشاهان زندگی می‌کرد و محل زندانی‌شدنش به هر چیزی شباهت داشت به‌ جز زندان». بعد هم در جریان انقلاب ایران با کمک رفقایش از زندان فرار کرد و رفت که رفت. پول‌های زیادی را برد و البته بخش بزرگی از اموالش ماند و مصادره شد و تمام!

 او هم مانند خاوری به خارج از کشور گریخت / «پدر کلاهبرداری بانکی» کیست ؟
«هژبر یزدانی» در سال 1357 توسط حکومت پهلوی دستگیر شد و در جریان وقایع انقلاب اسلامی از ایران گریخت و بعدها در کاستاریکا درگذشت

231

کارلاین، کار از تو نیرو از ما

نمایشگاه ها ابزار قدرتمند بازاریابی هستند که فرصتی برای شناسایی مشتریان بالقوه و ارائه کنندگان خدمات ایجاد می کند. نمایشگاه کار امسال در بهمن ماه 1400 نیز از این قاعده مستثنی نبود و سازمان ها با برند های مختلف در این رویداد شرکت کرده بودند.

کارلاین، کار از تو نیرو از ما

همانطور که از غرفه های مختلف بازدید می کردم تا بتوانم هدف خود را پیدا کنم به غرفه کارلاین رسیدم. غرفه ای که شلوغ و پر جنب و جوش بود، عده ای مشغول ارسال رزومه برای این شرکت بودند، عده ای با غرفه داران برای کسب اطلاعات بیشتر مشغول صحبت بودند و من هم کنجکاو شدم بدانم کارلاین چیست؟ به سراغ یکی از غرفه داران رفتم و پرس و جو کردم. پس از دریافت اطلاعات اولیه و ملاحظه کاتالوگ دیجیتال این شرکت، به نظرم خدمات جالب و کارگشایی ارائه می کردند. برای گرفتن پاسخ سوالاتی که در رابطه با فعالیت این مجموعه برایم ایجاد شد، با مدیران شرکت صحبتی داشتم و با مدیر عامل شرکت مصاحبه ای انجام شد. گپ و گفت با مدیر عامل کارلاین را در ادامه می خوانید:‌

لطفا خودتان را معرفی کنید و در مورد کارلاین توضیح بدهید.

داود پیشه‌ ور هستم، هم بنیانگذار برندهای سرویک و کارلاین. این دو برند در واقع زیر مجموعه شرکت پندار موج نو هستند. ما در تامین نیروی انسانی در حوزه  B2C با برند سرویک (سامانه هوشمند ارائه خدمات منازل و محیط کار) خدمت رسانی می کنیم و در حوزه B2B با برند کارلاین پشتیبان کارفرمایان هستیم.

به شرکت موج نو اشاره کردید، امکان دارد توضیح بیشتری بدهید؟

شرکت موج نو در حوزه تامین نیروی انسانی فعالیت دارد و طی این 15 سال نیاز ها و دغدغه های کارفرمایان را لمس و درک کردیم. به همین منظور تصمیم گرفتیم که در حوزه B2B برند جدیدی را با اهداف و شرایط تخصصی تری ایجاد کنیم که منجر به تولد کارلاین شد.

کارلاین چه هدفی رادنبال می کند؟

کارلاین هدف ساماندهی، آموزش و توانمند سازی نیروهای کار را دارد تا بتواند شرایطی برای نیروها ایجاد کند که هم خودشان از توانایی هایشان بهینه استفاده کنند، هم کارفرمایان بتوانند با اتکا به این نیروها با قدرت کارشان را ادامه بدهند و کارلاین هم بزرگترین پشتیبان آن ها باشد.

امکان دارد خدمات خودتان را بیشتر معرفی کنید؟

ما سعی کردیم طیف گسترده ای از خدمات را در کارلاین ارائه بدهیم. بگذارید با مثال توضیح بیشتری بدهم. به عنوان مثال یک کارفرما در یک کارخانه تولیدی یک سفارش با یک مدت محدود دریافت کرده است. برای کار به نیرو نیاز دارد. الان با توجه به این محدودیت زمانی چه کاری از دستش بر می آید؟ چه کاری می تواند انجام بدهد؟ اگر بخواهد در این موقعیت پیک کاری نیرو استخدام کند دچار چند مشکل می شود.

مورد اول اینکه با محدودیت زمانی مواجه است چون فرآیند استخدام به دلیل گزینش، بیمه و غیره به شدت زمان بر است. ممکن است سفارش از دستش برود. حالا اگر هم همه چیز خوب پیش برود و نیروهای مورد نظر را استخدام کند بعد از اتمام کار با معظلاتی از جمله هزینه نگهداشت نیرو، مشکلات تعدیل نیرو و غیره رو به رو می شود. در صورتی هم که نخواهد کارها را اصولی پیش ببرد و استخدام قانونی کند، با مشکلات و دردسرهای خاص خود مواجه می شود. برای مثال با استفاده از میادین کارگری چند نیرو برای یک مدت کوتاه به کار می گیرد. اگر برای این نیروها که نه بیمه ای دارند و نه طب کار را انجام داده اند، مشکل یا حادثه ای رخ دهد، نیرو و مجموعه دچار خسارت های جبران ناپذیری می شوند.

در این شرایط کارفرمایان می توانند از خدمات کارلاین بهره مند شوند. کارلاین برای مدت مد نظر کارفرما به ایشان نیروهای عملیاتی می دهد تا پیک کاری برطرف شود. این نیروها دارای بیمه تامین اجتماعی، بیمه مسئولیت مدنی هستند و طب کار را انجام داده اند و آموزش های لازم برای خدمت مد نظر را دیده اند و این نیروها برای اعزام و کار آمادگی کامل دارند. با این شرایط کارخانه یا واحد تولیدی درگیر بیمه، محدودیت زمانی، مشکلات استخدام و حتی تعدیل نیرو نمی شوند. با عقد یک قرارداد به راحتی مشکلات خود را برطرف می کنند.

فقط خدمات شما محدود به این حوزه ها می شود؟

خیر. مورد اشاره شده فقط یک نوع از خدماتی هست که کارلاین ارائه می دهد. ما می توانیم نیروهای شرکت ها، سازمان ها یا ... را مدیریت کنیم. یعنی کارفرمایان جذب و مدیریت نیروهایشان را برونسپاری کنند. که این فرآیند به دو صورت انجام می شود. در مورد اول می توانند مدیریت نیروهای خود را از نظر امور منابع انسانی، حقوق دستمزد و بیمه و ... را به کارلاین بسپارند و دیگر دغدغه ای بابت این مسائل ندارند. در نوع دوم هم کارلاین می تواند برای آن ها نیرو ها را طبق معیار کارفرما استخدام و مدیریت کند. در این روش نیز کارلاین کلیه مسئولیت ها را به عهده می گیرد. این نیروها به صورت ماهانه در اختیار کارفرماها می باشند و حقوق، بیمه، مالیات و کلیه موارد مربوط به نیرو به عهده کارلاین است.

فقط نیروهای عملیاتی توسط کارلاین مدیریت می شوند؟

در مرحله اول نیروهای عملیاتی و لجستیک واحدهای تولیدی، کارخانه ها، انبارها و از این قبیل کارفرمایان مد نظر ما بود. در مرحله دوم ما می توانیم نیروهای اداری را آموزش بدهیم و پشتیبانی کنیم. مثلا کارمندان مراکز تماس، نیروهای پشتیبان اداری و ... در واقع نیروهایی که دارای تخصص خاصی نباشند.

سطح پوشش خدمات دهی کارلاین در چه شهرهایی است؟

در حال حاضر در تهران و کرج فعالیت داریم.

چه شرکت هایی با شما در حال همکاری هستند؟

ما با شرکت های بزرگی همکاری می کنیم. تامین نیروهای انبار های دیجی کالا، انبار های پنبه ریز، اسنپ ساپلای، کالا ناوگان شرق، خدمات پشتیبانی بیمه توسعه تعاون، لبنیات هراز، شرکت تیپاکس و چندین شرکت دیگر به عهده کارلاین است و البته هتل هایی مثل اسپیناس پالاس و استقلال نیز خدمات کارلاین را دریافت می کنند.

با توضیحاتی که دادید من فکر کردم فقط شرکت ها و کارخانه ها هستند که از خدمات شما استفاده می کنند ولی شما از هتل ها هم نام بردید؟

بله ما نیروهای متفاوتی داریم. نیروهای خدماتی نظافتی، نیروهای جابه جایی، نیروهای بسته بندی، نیروهای تشریفات و ... که برای انبارها و کارخانه ها و این طور کسب و کارها نیروهای خدماتی و جابه جایی و ... اعزام می شوند ولی برای هتل ها علاوه بر نیروهای خدماتی نظافتی، نیروهای تشریفاتی نیز اعزام می شوند.

چه آینده ای را برای کارلاین تصور می کنید؟

هدف ما ساماندهی نیروهای کار می باشد، در حال حاضر 500 نیرو به صورت روزانه اعزام داریم و می خواهیم که در سال آینده این ظرفیت را حداقل دو برابر کنیم. و در فازهای بعدی علاوه بر افزایش تعداد نیروها، در کل ایران فعالیت خواهیم کرد و نیروهای تخصصی تر را هم مدیریت می کنیم. و البته هدف دیگری که ما داریم، کم کردن دغدغه های کارفرمایان در زمینه تامین نیرو می باشد. کارلاین بزرگترین پشتیبان کارفرمایان و حامی نیروها است.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید