روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تازه های فرهنگ و اندیشه

دستنوشته منتشر نشده شهید باقری + عکس

دستنوشته منتشر نشده شهید باقری + عکس
دستنوشته منتشر نشده شهید حسن باقری در مورد سخنان محسن رضایی که مربوط به جلسه فرماندهان نظامی در سال 60 است را بخوانید.
3 ساعت پیش
درس شهید فکوری به صدام در اولین ساعات جنگ
ساعت یک و نیم ظهر، 12 لشکر مجهز پیاده و زرهی و 30 تیپ مستقل به همراه 192 جنگنده عراقی وارد ایران شدند و ناگهان در کمتر از یک ساعت، ایران کشوری شد با جبهه‌ای به طول 1200 کیلومتر در مرزهای غربی.
3 ساعت پیش
خیلی‌ها گفتند کربلا کربلا ما داریم می‌آییم ولی حرم را ندیدند
رزمنده‌های ما در جبهه‌ها یکی از شعارهایشان زیارت کربلا بود و در دعاها و مناجات‌های خود برلب داشتند که «اللهم ارزقنا زیارت الحسین»...
3 ساعت پیش
روطه؛ جبهه‌ای به عرض 10 متر
«روطه» بیان‌کننده یک نمای کلی از فراز و فرودهای جنگ و تاریخچه فداکاری‌های مردم در دوران هشت سال دفاع مقدس و شامل خاطرات احمدرضا طاوسی از فرماندهان دفاع مقدس است.
3 ساعت پیش
بعد از خرمشهر چرا جنگ را ادامه دادیم؟
اگر جمهوری اسلامی، جنگ را پس از فتح خرمشهر تمام می‌کرد امروز به جای پرسش از علت ادامه جنگ، این پرسش مطرح می‌شد که چرا ما در وضعیتی که برتر بودیم جنگ را این گونه به پایان رساند؟
3 ساعت پیش
خنکای ختم خاطره و داستان فراموشی یوسف‌های گمگشته
«خنکای ختم خاطره» داستان فراموشی یوسف ها است، فراموشی همین رزمنده ها، جانبازها و شهدا و انگشت اتهامش تک به تک به سمت همه ماست که دچار این فراموشی شده‌ایم و...
3 ساعت پیش
بررسی نقش و کارکرد فرهنگ جهاد و شهادت در گام نخست انقلاب نشان می دهد که این فرهنگ همانطور که حضرت آقا فرمودند موتور محرک امت اسلامی ایران بود و توانست با گرما و قدرت خود انقلاب را حفظ نمای.
3 ساعت پیش
سه شهید مازندرانی در یک قاب
به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس، عکسی از سه شهید مازندرانی در جبهه‌های حق علیه باطل در فضای مجازی منتشر می‌شود.
3 ساعت پیش
قربون کبوترای حرم‌ات ساخته مداحی که در هیئت قند می‌داد
آقاغلامعلی، شاعر و مداح اهل بیت (ع) اواخر جنگ تحمیلی شهید شد. او بین ذاکران و منبری‌ها به اخلاص و ادب مشهور بود، اما هرکس زیارت امام رضا (ع) رفته باشد شعر او را یا در حرم زمزمه کرده یا بیرون آن شنیده.
3 ساعت پیش
حیف است برای همه چیز وقت بگذاریم، برای شهدا نه
زینب عرفانیان، نویسنده کتاب «مربع‌های قرمز» گفت: اگر از این کار کمی خستگی مانده بود، با تقریظ حضرت آقا شسته شد و رفت و زین پس هم دیگر بازنخواهد گشت.
3 ساعت پیش
نوحه‌ای که باعث اخراج مداح از گردان شد!
در دوران 8 ساله دفاع مقدس، قرائت دعا، روضه‌خوانی، مرثیه‌خوانی و مدح اهل بیت(ع) به انضمام سخنرانی از جمله کارهای فرهنگی و به اصطلاح جبهه‌ها، کار تبلیغی محسوب می‌شد.
3 ساعت پیش
طولانی‌ترین کلاس تفسیر قرآن جهان اسلام که 40 سال طول کشید / ویژگی برجسته تفسیر آیت الله جوادی آملی چیست؟
حضرت استاد، تفسیر قرآن را از مهر 1359 آغاز کرد و در 29 فروردین 1399 با تفسیر سورۀ ناس آن را به اتمام رساند.
3 ساعت پیش
معاون نشر مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب در یادداشتی به توصیف کتاب «مربع‌های قرمز» پرداخته است.
3 ساعت پیش
راجر ایبرت: سبک کیارستمی متظاهرانه است/طعم گیلاس ارزش تماشا کردن ندارد
راجر ایبرت:طعم گیلاس مثل یک سخنرانی یک نواخت و بی روح است که ما فقط می‌توانیم آن را به عنوان یک فیلم تجربه کنیم نه چیزی بیشتر.
3 ساعت پیش
اقامت من در شهر کربلا طولانی مدت بوده و این تصمیم هم به واسطه شغل همسرم رخ داده است، اما در کل بسیار از حضور در این مکان مقدس خوشحالم.
3 ساعت پیش
ابتهاج چگونه رئیس بانک ملی شد؟
با این حال روشن است که ابتهاج نمی‌توانست موقعیت و وجهه مستقل خود را در بانک ملی و بعد‌ها در سازمان برنامه بدون برخورداری از حمایت یک نفوذ قدرتمند حفظ کند.
10 ساعت پیش
وحشت هیتلر از کابوس 7 زن!
هرچند نام آن‌ها در تاریخ معاصر چندان جلوه نمی‌کند و حتی اروپایی‌های مدعی برابری‌جنسیتی هم از درج قهرمانی‌های آن‌ها در کتاب‌هایشان طفره می‌روند، اما تأثیرات این خانم‌ها، انکارنشدنی است.
10 ساعت پیش
اسرا انجمن باغ میکده
با این‌حال، نباید این مسئله را نادیده گرفت که شعار نابودکردن قاجارها، به عنوان نیت اصلی اعضای انجمن سرّی «باغ‌میکده»، به احتمال بسیار زیاد برخاسته از نیت بابی‌ها بود و آن‌ها در این رویکرد، نقشی محوری ...
10 ساعت پیش
فرماندهی حاج محسن بر دانش‌آموزان + عکس
جنایتکاران هر روز برای نابودی جمهوری اسلامی ایران نقشه می‌کشند. نباید فراموش کنیم که در جنگ با آمریکا هستیم و ما مثل امام حسین (ع) در جنگ وارد شویم و مثل امام حسین (ع) باید به شهادت برسیم.
10 ساعت پیش
معامله چِکی آلاسکا
هرچند در این مورد به‌خصوص پول آنجایی خرج می‌شد که زور کاری از پیش نمی‌برد، وگرنه نیم دیگر زمین‌هایی که ایالت‌های فعلی این کشور را در خود جای داده‌اند، حاصل جنگ‌ها و خونریزی‌های بسیارند.
10 ساعت پیش
خردسال‌ترین شهید دفاع مقدس +‌ عکس
شهید سبیل اخلاقی، نوجوان 11 ساله اهل سنت بلوچ به عنوان خردسال ترین شهید رزمنده دفاع مقدس شناخته شده است.
10 ساعت پیش
وایکینگ‌ها ساکن کجا بودند؟
ژنوم‌های وایکینگ‌ها به ما امکان می‌دهند تا بررسی کنیم که انتخاب طبیعی در قبل از جنبش وایکینگ‌ها در شمال اروپا، در طی آن و پس از آن، چگونه بر ژن‌های مرتبط با خصایص مهمی، چون سیستم ایمنی بدن، ...
10 ساعت پیش
فرمانده‌ای که دلیل بود + عکس
«دلیل» دفتر یاد کرد و مرور خاطرات یکی از نوابغ ناشناخته دفاع مقدس است. روایت حماسه نابغه اطلاعات عملیات، شهید علی چیت‌سازیان که به قلم حمید حسام به نگارش درآمده است...
10 ساعت پیش
امیرکبیر و گوشمالی سفیر فرانسه
دست‌آخر سفیر نزد امیر رفت و اظهار کرد که آن قرارداد، در واقع مقدمه‌ای برای یک قرارداد اصلی است که، چون عمر شاه قبلی دوام نداشت، باید در دوره شاه جدید قاجار امضا شود! امیر این حرف را به طور ضمنی ...
10 ساعت پیش
مراسم رونمایی از تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب «مربع‌های قرمز» شامگاه روز 29 شهریور ماه برگزار شد.
10 ساعت پیش
فلسفۀ لباس؛ وقتی که پارچه‌های دوخته به حرف می‌آیند
این حرف صرفاً به این معنا نیست که لباس‌ها می‌توانند انعکاسی از زندگی ما باشند، بلکه به این معناست که خود زندگی در لباس‌ها اتفاق می‌افتد و ساختن لباس ها، مراقبت از آن ها، و کنارگذاشتن و پوشیدن آن‌ها ...
10 ساعت پیش
با 25 سال دورکاری چه شکلی می‌شوید؟
او برای آنکه پشت کامپیوتر می‌نشیند مشکل ستون فقرات دارد. دانشمندان می‌افزایند که کارمندان دورکار چین و چروک بیشتری نسبت به افرادی که برای کار خارج می‌شوند، خواهند داشت.
10 ساعت پیش
مؤسسه فرهنگی هنری قدرولایت تخفیف ویژه 60 درصدی کتاب‌های دفاع مقدسی را تا 10 مهر ارائه می‌کند.
1 روز پیش
وصیت شهید:‌ بدنم را تا جماران ببرید
دوست دارم بدنم را با ریسمان بسته و تا جماران روی زمین بکشند، تا در مقابل امام بگویم: اگر هزار بار زنده میشدم، باز علاقه داشتم در راهی که، شما قدم نهاده اید به شهادت برسم!
1 روز پیش
باز هم تأکید می‌کنم هزینه برگزاری جشنواره از ساخت یک فیلم سینمایی پایین‌تر است.
1 روز پیش
لبخند خدا در چهره محرومان
صدای جهادگران گروه جهادی شهید عبداللهی از اردوهای جهادی می‌آید. این گروه جهادی به‌واسطه فعالیت‌های ارزنده و شاخص در حوزه محرومیت‌زدایی، رتبه برترکشوری را در سال 98 کسب کرده است.
1 روز پیش
دوباره برگشت جلوی در خانه سر و صورت من را بوسید و گفت: مادر دیدار بعدیمون آخرت؛ دیگه همدیگرو نمی‌بینیم حلال کن...
1 روز پیش
فیلم‌های ضد قصاص از کجا حمایت می‌شوند؟
چه جریانی در کار است که فیلمسازان در مخالفت با حکم قصاص، شمشیر را از رو بسته‌اند؟ آیا بودجه‌ای از سوی کشورهای غربی در این خصوص تصویب شده و به آنها رسیده است؟
1 روز پیش
کپی‌کاری بی‌حساب و کتاب مصطفی کیایی  در سریال هم گناه +تصاویر
کپی از فیلم هندی و مشهور قانون (Shakti)، فیلم داستان عشق، سلام بمبئی، آینه‌های روبرو(نگار آذربایجانی) و سرقت کاراکتر پیمان در سریال عاشقانه و تجلی آن در قالب آرمان در سریال هم‌گناه بشدت مشهود است.
1 روز پیش
مدیر انتشارات سوره مهر در نشست خبری غرفه مجازی کتاب دفاع مقدس (روشنای خاطره‌ها) گفت: با مشارکت 4 ناشر اصلی، هزار عنوان کتاب در غرفه مجازی روشنای خاطره‌ها عرضه می‌شود.
1 روز پیش
ضمانت وام‌های هنگفت مظفرالدین‌شاه  به روسیه چه بود؟
بانک استقراضی روس نیز (که مدبرانه از سوی «ویت» وزیر مالیه اداره می‌شد) در بهره‌برداری از مشکلات مالی ایران، به سود روسیه کاملا موفق بود.
1 روز پیش
از اموالم خرج یک رزمنده را پرداخت کنید
پس از ستایش خداوند و سلام و صلوات بر پیامبر خاتم وصیت نامه ی مختصر خود را برای اطلاع خانواده ی عزیزم عرض می‌کنم.
1 روز پیش
«عنایت‌الله نصیر» 25 تیر سال 1341 در شهرستان شهریار در خانواده‌ای مذهبی چشم به جهان گشود و سرانجام در منطقه عملیاتی فکه در 12 اردیبهشت سال 1365 بر اثر اصابت ترکش به شهادت رسید.
1 روز پیش
مسئول حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس سپاه حضرت سیدالشهدا(ع) استان تهران از انتشار خاطرات شفاهی رزمندگان لشکر 10 سیدالشهدا(ع) دوران دفاع مقدس در قالب 7 جلد کتاب خبر داد.
1 روز پیش
معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: برخلاف ادعای آمریکا، داروهای خاص و مورد نیاز بیماران و همچنین جانبازان همچنان تحریم است و اجازه نمی‌دهند این داروها وارد کشورمان شوند.
1 روز پیش
دوازدهمین سریِ مربع‌های قرمز آمدند
چاپ دوازدهم کتاب «مربع‌های قرمز» خاطرات شفاهی حسین یکتا به هفته دفاع مقدس رسید.
1 روز پیش
و چه بد فرجامی است که هنوز خیل عظیمی از مشهدی‌ها و حتی مذهبی‌ها و حزب‌اللهی‌ها نمی‌دانند مزارِ بابامحمد، بابارجب و شهید محمدمهدی خادم الشریعه این سه قهرمان دفاع مقدس کجاست؟
1 روز پیش
هنوز قرآن رسمی به نام جمهوری اسلامی ایران به خط خودمان نداریم
رضا بنی رضی گفت: تغییر فرهنگ نوشتاری و کاربرد خط باعث شده جامعه با خط بیگانه ‌شود و از سوی مسئولین نیز همتی برای توسعه خوشنویسی وجود ندارد.
1 روز پیش
تا حالا بارها تحت فشار بودم و تهدید شدم. مثلا یک بار یک نفر با تهیه کننده تماس گرفت و گفت که ما حسرت آنتن زنده را به دل مجری‌تان می‌گذاریم!
1 روز پیش
تقریظ رهبر معظم انقلاب بر کتاب مربع‌های قرمز منتشر و همزمان در مراسم نهمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت، رونمایی شد.
1 روز پیش
چرا باید ضدسرمایه‌داری بود؟
برای اغلب مردم، سرمایه‌داری برابرنهادی است برای اقتصاد مبتنی بر بازار، اقتصادی که در آن افراد به تولید چیز‌هایی مبادرت می‌ورزند که قرار است به میانجی دسته‌ای از توافقات اختیاری به اشخاص دیگر فروخته ...
1 روز پیش
سلمان فارسی به شهرک نور می رود
سریال تلویزیونی «سلمان فارسی» به کارگردانی داود میرباقری در شاهرود روزهای پایانی خود را از فصل بیزانس سپری می‌کند.
1 روز پیش
سلاح قلم به افق می‌رود
مستند «سلاح قلم» کاری از گروه مستند روایت فتح روایتی بعد از سی و سه سال به سراغ رزمندگان دسته ایمان از گروهان عابس می رود.
1 روز پیش
از آغاز فصل جدید چراغ مطالعه تا اعزام محرمانه و مردم بالادست
به منظور گرامی داشت یاد و خاطره هشت سال دفاع مقدس شبکه چهار سیما ویژه برنامه‌هایی متناسب با این ایام پخش می‌کند.
1 روز پیش
حضور فرماندهان سپاه در پشت صحنه ایلدا
در آخرین روز از تصویربرداری سریال «ایلدا» به کارگردانی راما قویدل، جمعی از فرماندهان سپاه پاسداران لرستان در پشت صحنه سریال حضور یافتند.
1 روز پیش
پیشخوان
پگاهآی هومایران نوین