تازه های فرهنگ و اندیشه

قربانی‌شدن مهمترین سریال تلویزیون در سه سال اخیر/ سرزمین مادری کارنامه چه کسانی را به چالش ...

کمال تبریزی می گوید حیف از این سریال که نهایتا به چنین سرنوشتی دچار شد و در کمال تاسف و به احتمال زیاد باید منتظر خرابکاری‌های بعدی هم باشیم.
9 ساعت پیش
جواد کلاته عربی، منتقد ادبات دفاع مقدس گفت: مطالب کتاب پاسخگوی روایت پیشرفت در حوزه هسته‌ای نیست. دلیل این ابهام فضای امنیتی است که مانع از بیان جزئیات بیشتری در کتاب شده است.
1 روز پیش
شیخ بنا کرد به شلوغ کردن. بقیه همکارانم چون بچه‌های جنگ بودند به پشتیبانی من در آمدند. چند روز بعد دفتر نظارت لشکر مرا خواست و مسئول دفتر شروع کرد به نصیحت کردن من. می‌خواستند حق را به شیخ بدهند.
1 روز پیش
صدای زنگ همراه با اسم و تصویر بابا جیغم را به حیاط می‌رساند. اسم بابا در گوشی مامان «عشقم» است. تصویر مردی با لباس پلنگی نمایان شده. جا می‌خورم! حمیدرضا و طوبا هم مات و مبهوت نگاه می‌کنند....
1 روز پیش
بخشی از کیفیت متوسط نون خ در فصل پنجم فدای شعارهای گنجانده شده در فیلمنامه شد و تا به صورت نمادین شاهد آثاری باشیم که سرگرمی را قربانی شعار می‌کند.
2 روز پیش
«معصوم» یک فیلم مینیاتوری از چگونگی فساد برای دست یافتن به هدفی غیر مسیحی برای بازاحیای حیات منجی است.
2 روز پیش
انتشار عکسی توسط خواهر زارعی بسیار تامل برانگیز شد و می‌تواند تصویری دقیق از پیامدهای این اغفال فرهنگی را برجسته کند.
4 روز پیش
آیا حمایت یک هولدینگ اقتصادی بزرگ مثل گلرنگ از پلت‌فرم فیلم‌نت، موجب نادیده‌انگاری خطاهای راهبردی آن خواهد شد؟
7 روز پیش
علیرضا بیرانوند را خود آقای قربانی به تیم جوانان معرفی کرد. علیرضا بیرانوند که الآن بازیکن پرسپولیس و دروازه‌بان تیم ملی بزرگسالان است. آن موقع تیم ملی جوانان هم رفت. از بازده سالگی...
10 روز پیش
حتی هادی کاظمی و محمدرضا علیمردانی به واسطه‌ی نداشتن ایده‌های نو برای خنداندن یا شوخی‌های بدیع، به لودگی‌های خمیازه‌آور و بعضا وقیح روی آورده اند.
10 روز پیش
رژیم صهیونیستی باید دست برتر ایران را می‌دید. هرچند که ایران تمام توان خود را به کار نبرد و حتی از موشک‌های قدیمی‌تر استفاده کرد.
11 روز پیش
کلیسا به دو گروه تقسیم شده، عده‌ای به خدا خدمت می‌کنند و دسته دیگری به دشمن خدا. گروه دوم در واکنش به حرکت مردم به سوی ناباوری و بی‌خدایی قصد دارد زمینه ظهور دجال، فرزند شیطان را فراهم کنند.
12 روز پیش
کارگردان یک اتمسفر تاریک و وحشتناک را طراحی می‌کند که پر از همان دیدگاه‌های کلیشه‌ای فیلم های شیامالان پدر است که انسان‌ها هدف نگاه شرورانه نسلی از ابر موجودات تهدیدآمیز قرار می‌گیرند.
12 روز پیش
«کودک شو» همان بار اولی که بازغی از برنامه جدا شد، یک تجربه‌ی به پایان رسیده بود، فقط معلوم نیست که اصرار مدیران شبکه‌ی نسیم برای ادامه دادن بیهوده این مسیر برای چیست.
13 روز پیش
علی‌الله سلیمی نویسنده و منتقد گفت: من وقتی کتاب را خواندم احساس کردم شریفی‌راد روبه روی من نشسته است و تند تند ماجرای خنثی کردن بمب‌ها را تعریف می‌کند.
13 روز پیش
در مرحله پیش تولید سریال مختارنامه تهیه کننده به داوود میرباقری اصرار می‌کند به دیدار نورعلی تابنده بروند. میرباقری از مسوولان صدا و سیما در این خصوص کسب تکلیف می‌کنند و آن‌ها اشکالی نمی‌بینند.
14 روز پیش
درمیان امام زادگان، شخصیت های بزرگی وجود دارند؛ اما درباره هیچ یک از آنها نقل نشده و حدّاقل به ما نرسیده که زیارتش با زیارت سیّدالشهدا برابری کند. و این فضیلت تنها مختص حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) است.
15 روز پیش
«شبیه افسانه‌ها» روایت‌هایی درباره خلبان سرلشکر شهید «عباس دوران» با گردآوری مجید ایزدی در انتشارات سوره‌مهر منتشر شد.
15 روز پیش
گفتم: «ما نمی‌تونیم چهره یتیم رو تو تلویزیون نشون بدیم و بگیم که اینا یتیم هستن». لبخندی زد و همان جا به بچه یتیم‌های کنار سفره گفت: «منم یتیم بودم. خودتون رو دست کم نگیرید...»
15 روز پیش
کتاب «ستاره خلصه» روایت زندگی شهید مهدی ذاکر حسینی با پژوهش و گردآوری محبوبه معظمی در انتشارات 27 بعثت به چاپ رسید.
15 روز پیش
یشنهاد بعدی مجموعه پنج‌جلدی «یک آیه یک نمایش» از نشر مهرک ویژه رده سنی کودک و نوجوان است که با صدای جمعی از گویندگان و هنرمندان از جمله مهدی طهماسبی، علی عبدل‌پور اصل و امیر زنده‌دلان اجرا شده است.
15 روز پیش
نوزدهمین جلسه از سلسله نشست‌های «عصرانه کتاب» با موضوع کتاب «شکار هیولا» به کوشش مرکز مطالعات راهبردی ژرفا و به همت اندیشکده هنر و رسانه و با همکاری «میز روایت پیشرفت» و «مدرسه روایت ایران» برگزار شد.
16 روز پیش
در جهان ما فراوانی است. اما کافی نیست. ما در دل فراوانی زندگی می‌کنیم و ظرفیت تولید بی‌سابقه‌ای داریم ولی همچنان میلیاردها نفر غذا پوشاک و مراقبت‌های بهداشتی و درمانی مناسب ندارند.
18 روز پیش
کاراکترهای فیلم شبیه قهرمانان کتاب‌های مصور هستند، مانند ابرقهرمانان دنیای مارول که همیشه به عنوان انسان‌های حساس و آسیب‌پذیر به تصویر کشیده می‌شوند،
19 روز پیش
مراسم نکوداشت غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی امروز توسط انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در تالار وحدت برگزار شد.
22 روز پیش
از همان شب دلشوره افتاد به جانم تا امروز چند روز بعدش، پاسداری آمد جلوی در حیاط و گفت: «ایرج زخمی‌ شده.» گفتم: «دروغ ‌می‌گین. ایرج شهید شده. بچه‌م سر نداره.» پاسدار بهت زده نگاهم ‌می‌کرد.
22 روز پیش
محمدحسین(محمدرضا)ا...‌داد، ابوالفضل(عباس) علی‌اکبری و علی‌اکبر حسین‌بیگی سه نفرازبهترین جوانان انقلابی منطقه کن؛ برای تداوم مدیریت نیروهای خط امام، مشغول فعالیت تبلیغاتی بودند که...
22 روز پیش
نامزدهای بخش نهایی نهمین دوره جشنواره خاتم توسط دبیرخانه این رویداد معرفی شدند.
22 روز پیش
آیا ایالات متحده در راه به سوی جنگ داخلی قرار گرفته است و حضور دوباره ترامپ در کارزار انتخاباتی پیش رو زمینه تجزیه ایالتی را تشدید و تقویت خواهد کرد؟
23 روز پیش
نسل امروز باید بداند که حسن طهرانی‌مقدم یک استقلالی تیر بود و دنیای آبی او برای مخاطب امروز جذاب است. او فوتبالیستی بود که وقتی پاس گل می‌داد، اگر خراب می‌کردند تا سه روز به طرف تذکر می‌داد...
23 روز پیش
در حال حاضر فیلیمو و نماوا مسیر ثبت کپی رایت را در پیش گرفته‌اند و تنها پلت‌فرمی که همچنان حاضر نیست وارد چرخه بهره‌مندی از کپی رایت منطقه‌ای شود، پلت‌فرم فیلم‌نت است.
24 روز پیش
حجت‌الاسلام شیرازی گفت: سرآغاز برگزاری کنگره بین‌المللی شهدای مدافع حرم و جبهه مقاومت در دوم فروردین 1398 با توصیه شهید حاج قاسم سلیمانی رقم خورد.
24 روز پیش
آقای خامنه‌ای در بیمارستان بستری بود. امام گفته بود هر نیم‌ساعت یک‌بار علائم حیاتی آقای خامنه‌ای را گزارش کنند. آقای خامنه‌ای بی‌هوش بود که امام در پیامی نوشتند: «خداوند متعال را شکر که دشمنان اسلام ...
27 روز پیش
همزمان با سالروز شهادت سردار شهید علی هاشمی، فرمانده قرارگاه سری نصرت در دفاع مقدس، سندی درباره این شهید منتشر شد.
27 روز پیش
جانشین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: هنرمندان همواره ثبت کنندگان نقاط عطف تاریخ با زبان لطیف هنر هستند.
27 روز پیش
این‌جریان، شروع به تبلیغات منفی و شایعه‌پراکنی علیه همت کرده و به او برچسب چریک فدایی زدند. همچنین با همین‌مضمون، به‌طور مخفیانه نامه‌هایی را به سپاه مرکز استان اصفهان ارسال کردند.
27 روز پیش
از کوچک‌ترین سنگ تا آخرین نوع فشنگ برایمان تهدید بود. ما 10 تا 20 دقیقه روی سر دشمن بودیم. با تیر کِلاش (کلاشنیکف) و تیربار و حتی یک‌بار دیدم با سنگ، ما را می‌زنند.
27 روز پیش
«زیر خط جنگ با دیگری» خاطرات پرستار مهری فلاحی با گردآوری تینا محمدحسینی در انتشارات سوره‌مهر به چاپ رسید.
27 روز پیش
شهید «همت» در وصیت‌نامه خود، اگرچه مستقیماً درباره انتخابات سخنی را مطرح نکرده است؛ اما می‌توان وصیت‌نامه او را چراغ‌راهی برای انتخاب اصلح و دلیلی برای ضرورت مشارکت حداکثری در انتخابات قرار داد.
27 روز پیش
به نظر می‌رسد رئوس تصمیم گیر در شورای نظارتی بنیاد باید پاسخگوی افکار عمومی برای ساخت این چند فیلم و ضرری که متوجه منافع عمومی شده، باشند.
30 روز پیش
بچه‌های دیگر که خواب عبدالحمید را مشتاقانه گوش می‌دادند ابراز خوشحالی می‌کردند و خوابش را تعبیر می‌کردند. این مسابقه عشقه و مسابقه ولایت مداریه و چه سعادتی از این بالاتر که از دست امامت جایزه بگیری.
30 روز پیش
بچه‌های دیگر که خواب عبدالحمید را مشتاقانه گوش می‌دادند ابراز خوشحالی می‌کردند و خوابش را تعبیر می‌کردند. این مسابقه عشقه و مسابقه ولایت مداریه و چه سعادتی از این بالاتر که از دست امامت جایزه بگیری.
30 روز پیش
کتاب «باغ‌های معلق» تازه‌ترین اثر سمیه عالمی روایت ساده‌ هفت زن سوری در شهر «نبل و الزهراء» است که چهار سال محاصره توسط مسلحین را تجربه کرده‌اند.
31 روز پیش
تقریباً چهل نفر در به سرانجام رساندن آن شراکت داشته‌اند. بخشی از آن دانشجویان خود من بودند که قواعد کار را پیش‌تر آموخته بودند. انجام این کار با کسب تجربیات بسیاری نیز همراه بود.
31 روز پیش
نویسنده در ابتدای داستان دوربین قلمش را به سمت جوانی یهودی به نام دیوید فوکوس می‌کند. سوت قطار گوش‌ها را به سمت و سوی واگنی می‌کشاند که دیوید از شهر متسامور به سمت آرماویر، در حرکت است.
32 روز پیش
اصلا این قدر زن وقیحی بود که حد نداشت. این طوری نبود که بگذارند با او صحبت کنم. بعد از این که پس‌گردنی را خوردم، دو سرباز پشت سرم دستشان را گذاشته بودند روی دوشم فشار می‌دادند که تکان نخورم.
33 روز پیش
گردانندگان سامانه آپارات، از یک قاتل اهریمنی، فارغ از تبار ایرانی‌اش یک قهرمان ملی می‌سازند، قاتلی که با بمب‌افکن‌های مدرن آمریکایی شمار فراوانی از کودکان و زنان افغانی را قتل عام کرده است.
34 روز پیش
انتشار چهلمین چاپ رمان دینی «نامیرا»، نوشته صادق کرمیار بهانه ای شد تا از آثار دیگر نویسندگانی مانند رضا امیرخانی، احمد دهقان و مصطفی مستور یاد کنیم که بیش از 30 بار تجدید چاپ شده اند.
34 روز پیش
سفارش کرده بود که کنار حسین خرازی دفنش کنند؛ جایی که می‌گفت: «اینجا دری از درهای بهشته» و این در برایش باز شد. قاسم سلیمانی هم به درون قبر رفت و درون گوش احمد زمزمه کرد.
34 روز پیش
رویداد «مقام مجنون» ویژه نکوداشت پیرغلامان حسینی برای سومین سال متوالی به همت بنیاد دعبل خزاعی در مجموعه شهدای هفتم تیر برگزار شد.
35 روز پیش