تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
کنجدسرا

پماد زینک اکسید برای سوختگی

پماد زینک اکسید یا زینک اکساید یک محصول موضعی پوستی است که به عنوان یک پوشش محافظ برای تحریکات و سایش خفیف پوست استفاده می شود. این پماد دارای خاصیت ضد عفونی و گند زدایی است و به عنوان محافظی بین پوشک و پوست نیز استفاده می شود.

پماد زینک اکسید یا زینک اکساید یک محصول موضعی پوستی است که به عنوان یک پوشش محافظ برای تحریکات و سایش خفیف پوست استفاده می شود. پماد زینک اکسید دارای خاصیت ضد عفونی و گند زدایی است و به عنوان محافظی بین پوشک و پوست نیز استفاده می شود. همچنین برای بهبود و پیش گیری از ناراحتی های جزئی پوست و سوختگی نوزاد بر اثر استفاده طولانی مدت از پوشک مرطوب پماد زینک اکساید تجویز می گردد. این دارو را به هیچکس دیگری ندهید، حتی اگر علائم مشابهی با شما داشته باشند. اگر پزشک آن را تجویز نکند، می تواند استفاده از این دارو مضر باشد.

پماد زینک اکساید

نحوه مصرف پماد زینک اکسید

این دارو معمولا برا اساس تجویز پزشک چندین بار در روز و بر اساس شرایط مورد نیاز برای مناطق آسیب دیده استفاده می شود. اطمینان حاصل کنید که منطقه آسیب دیده را با صابون و آب شستشو دهید و قبل از استعمال پماد، آن را خشک نمایید. 

برای درمان بثورات پوشک، زینک اکسید معمولا در هر تغییر پوشک، تا زمانی که قرمزی ناپدید می شود، اعمال شود. برای جلوگیری از بثورات پوشک، برای بهترین نتایج،  پوشک بچه خود را عوض کرده و منطقه را تمیز و خشک نگه دارید.

 

عوارض مصرف زینک اکسید

بسیاری از داروها می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند. یک اثر جانبی یک پاسخ ناخواسته به دارو است که در دوزهای نرمال مصرف می شود. عوارض جانبی می تواند خفیف یا شدید، موقت یا دائمی باشد. عوارض جانبی ذکر شده در زیر برای هر کسی که این دارو را مصرف می کند، تجربه نمی شود. اگر در مورد عوارض جانبی نگران هستید، با پزشک خود درباره خطرات و مزایای این دارو صحبت کنید.

عوارض جانبی زیر حداقل برای 1٪ از افرادی که این دارو مصرف می کنند گزارش شده است. بسیاری از این عوارض جانبی را می توان مدیریت کرد، و برخی ممکن است با گذشت زمان از بین بروند.

  • حساسیت پوست یا تحریک پذیری
  • بدتر شدن علائم (افزایش قرمزی یا سوزش پوست، بدتر شدن بثورات)

اگر علائم پس از چند روز درمان و پس از گذشت چند روز از بین نرفتند، مصرف دارو را متوقف کرده و به پزشک خود اطلاع دهید. مهم است که این دارو به طور دقیق طبق توصیه پزشک یا داروساز مورد استفاده قرار گیرد.

 

تداخل دارویی زینک اکسید

برای عدم تداخل دارویی زینک اکسید، درباره موارد زیر حتما با پزشک خود مشورت نمایید:

  • تمام داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی که مصرف می کنید.
  • تمام مکمل هایی که استفاده می نمایید.
  •  الکل، نیکوتین سیگار یا مواد مخدر می تواند بر عملکرد بسیاری از داروها تأثیر بگذارد.

 

هشدارهای مصرف زینک اکسید

  • این دارو را در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت محافظت کنید و آن را در دسترس کودکان قرار ندهید.
  •  این دارو فقط برای استفاده خارجی است. اگر با چشم ها تماس پیدا کرد، آنها را با آب کاملا شستشو دهید.
  • زنان باردار یا شیرده حتما پزشک خود را مطلع کنند.
  •  داشتن هرگونه آلرژی را به پزشک خود اطلاع دهید.

 

 

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر