تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
کنجدسرا

خال های خطرناک را چگونه تشخیص دهیم؟

اگر چه وجود خال ها در بدن اکثر افراد رایج هستند، اما خال هایی هستند که می توانند خطرناک باشند یا تبدیل به خال های بدخیم و سرطانی گردند. سوال این است که خال های خطرناک را چگونه تشخیص دهیم؟

اکثر افراد وجود رشدهای پوستی با رنگ های مختلف را تجربه کرده اند. این خال ها را می توان در تمام نقاط بدن پیدا کرد. خال ها می توانند برآمده یا مسطح باشند. اگر چه خال ها رایج هستند، اما خال هایی هستند که می توانند خطرناک باشند یا تبدیل به ملانوما یا همان تومور پوستی شوند. به همین دلیل بسیار مهم است که از خال های خود آگاهی داشته باشید و پس از خواندن تشخیص خال های خطرناک، اگر چیزی غیر معمول پیدا کردید، باید یک متخصص پوست را ببینید.

 

خال های سرطانی

 

خال های سرطانی را چگونه تشخیص دهیم؟

از میان سرطان های پوست، خطرناک ترین ان ها ملانوما یا همان تومور پوستی است. زیرا می تواند به راحتی گسترش یابد و بسیار تهاجمی شود. بر اساس باید از روش های تشخیص خال های سرطانی و بدخیم آگاهی لازم را داشته باشید.

 

1. عدم تقارن در شکل

اگر شما خال یا نشانه ای روی پوست خود دارید که دارای شکل نامتقارن است و هر نیمه برابر نیست، ممکن است خطرناک باشد. چرا؟ چون ثابت شده است که خال های بی خطر اکثریت دارای شکل کروی یا دایره ای هستند و به طور کلی امکان دارد که یک خال که این شکل را ندارد، خطرناک باشد. بنابراین با پزشک متخصص مشورت نمایید.

 

2. اندازه
به طور کلی، خال ممکن است تا قطر 1 سانتیمتر هم وجود داشته باشد. اگر یکی از خال های شما دارای اندازه بزرگتر باشد یا اگر متوجه شوید که در حال رشد است، باید به تغییرات توجه کنید یا به متخصص پوست مراجعه کنید.

 

3. ظاهرشدن ناگهانی

اگر یک خال به طور ناگهانی بر روی پوست شما ظاهر شود و شروع به سیاه شدن کند، باید بسیار مراقب باشید و یک متخصص پوست را ببینید. ممکن است این خال از نوع بسیار خطرناک باشد و تبدیل به خال سرطانی گردد. بنابراین هوشیار باشید.

 

خال سرطانی

 

4. رنگ ناهمگن

در اکثر موارد، خال های نرمال دارای یک رنگ همگن هستند. اگر رنگ های زیادی را روی یک خال مشاهده کنید، باید نگران باشید. این احتمالا می تواند یک خال سرطان زا باشد. زودتر به متخصص پوست مراجعه کنید.

 

5. علائمی مانند التهاب، درد، خون یا خارش

در صورت مشاهده یکی از علائم فوق برای خال های روی بدن، حتما آن را با یک پزشک متخصص در میان بگذارید. تشخیص زودهنگام خال های سرطانی در روند درمان تاثیر بسیار مفیدی خواهد داشت.

 

6. لبه های نامشخص یا نامنظم

اگر برای خال یک نقطه شروع یا پایان مشخصی وجود ندارد یا لبه های آن به خوبی معین نشده باشد، باید به ان توجه داشته باشید. این می تواند یک خال خطرناک باشد زیرا خال های خوش خیم دارای لبه های مشخص و منظمی هستند.

 

7. تاریخچه ارث خانوادگی

اگر سرطان پوست یا خال های خطرناک در خانواده شما وجود داشته است، بسیار مهم است که به متخصص پوست مراجعه کنید. اگر چه آنها می دانند که خال ها ارثی نیستند، اما با توجه به اینکه هر خانواده دارای یک نوع پوست و حساسیت است، شما باید مراقب باشید.

 

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر