تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

۷ علت اصلی ناباروری زنان چیست؟

ناباروری یکی از نگرانی های شایع در میان زنان می باشد. علت های مختلفی برای ناباروری زنان وجود دارد که باید از ان ها آگاهی داشته باشید. بنابراین با علت های اصلی ناباروری در زنان آشنا شوید.

آیا شما و شریک زندگیتان در تلاش هستند تا یک کودک داشته باشید اما موفق نشده اید؟ باید بدانید که این به چند دلیل متفاوت است. با این حال، قبل از دلسردشدن مهم است که درک کنیم که علل مختلفی از ناباروری زنان وجود دارد. به عنوان مثال آیا می دانستید که سیستم ایمنی بدن می تواند باعث ناباروری زنان شود؟ در این مقاله ما علت های اصلی ناباروری زنان را توضیح خواهیم داد تا بتوانید بر اساس آن عمل کنید. ممکن است درمان برخی از این علت ها نیاز به درمان پزشکی داشته باشد.

 

ناباروری زنان

 

1. مشکلات تخمدان و ناباروری

شرایط تخمدان می تواند باعث ناباروری شود. مشکلات تخمدانی هنگامی رخ می دهد که تخمک ها در تخمدان ها بالغ نمی شوند و یا هنگامی که تخمدان های شما نمی توانند تخمک بالغ را آزاد کنند. این مشکل یکی از شایع ترین علل ناباروری زنان است. برخی از نشانه های مشکلات تخمدان که می توانید تجربه کنید عبارتند از:

 • دوره های قاعدگی نامنظم یا غیرواقعی
 • عدم علائم منجر به قاعدگی (مانند التهاب یا حساسیت سینه)

راه حل این مشکل معمولا شروع مصرف داروهای خاص است. از آنجا که بدن هر فرد متفاوت است، شما باید با پزشک خود مشورت کنید تا بتوانید وضعیت خاص خود را ارزیابی کرده و داروهای صحیحی را مصرف نمایید. مهم است که احساس نا امیدی نکنید، سعی کنید دوز خود را تغییر دهید یا شروع به مصرف داروهای جدید کنید. به یاد داشته باشید که بدن شما نیاز به زمان دارد تا به تغییرات برسد.

 

 

2. آندومتریوز

اندومتریوز یکی دیگر از علل نازایی زنان است. این شرایط خوش خیم است که زنان را در سن باروری خود تحت تاثیر قرار می دهد. در مورد چسبندگی ها جالب این است که آنها از بافتی است که به طور معمول در داخل رحم رشد می کند، اما در این مورد، خارج از آن رشد می کند. برخی از زنان علائم را نشان نمی دهند و می توانند بدون داشتن مشکلاتی به تمام عمر خود ادامه دهند. از سوی دیگر، دیگران دارای مشکلاتی هستند مانند:

 • درد بیش از حد یا گرفتگی در طول دوره
 • درد در طول رابطه جنسی
 • خونریزی یا خارش در خارج از دوره آنها
 • درد لگن
 • خونریزی بیش از حد معمول

اگر این مسائل را تجربه کرده اید یا  مادر، مادربزرگ، عمه یا خواهر شما این مشکل را داشته اند، باید به متخصص زنان بگویید.

 

 

3. سن

میزان ناباروری با سن افزایش می یابد. سن، یکی از بزرگترین عوامل تعیین کننده در صحبت کردن در مورد ناباروری زنانه است. شانس تخمک گذاری به تدریج کاهش می یابد، چون سن شما افزایش می یابد. متاسفانه این عاملی نیست که شما بتوانید با آن مبارزه کنید. با افزایش سن، برخی از فرآیند ها باید تغییر کنند. محدوده ایده آل برای داشتن یک کودک بین 22 تا 35 سالگی است. اگر شما با یک بیماری مزمن زندگی می کنید، از متخصص زنان کمک خود بخواهید. آنها می توانند به شما بگویند که زنان مبتلا به دیابت می توانند در بارداری سن 30 یا 31 سالگی با مشکلات مواجه شوند. اما بدانید بعضی از زنان با بچه دارشدن پس از 35 سال مشکل نداشته اند.

 

4. سندرم تخمدان پلی کیستیک

یک چهارم علل ناباروری زنان ناشی از عدم تعادل در هورمون جنسی زن است. این معمولا باعث تغییرات در چرخه قاعدگی زن و کیست ها در تخمدان می شود. فولیکول های کوچک در تخمدان ها به اندازه کافی رشد نمی کنند، که از انتشار تخمک جلوگیری می کند. شایعترین علائم این بیماری عبارتند از:

 • دوره های نامنظم
 • رشد موی بیش از حد
 • آکنه
 • چاقی

اگر این شرایط را داشته باشید، انجام آزمایش های هورمونی خاص مهم است.

 

5. از بین بردن اسپرم توسط سیستم ایمنی بدن

پاسخ ایمنی بین بافت های خاص در سیستم تولید مثل زنان می تواند باعث ناباروری شود. شایع ترین آن این است که آنتی بادی های بدن زنان در برابر بافت تخمدان عمل می کنند. راه حل این مسئله با توجه به مقدار قوی بودن آنتی بادیهای بدن است. تنها دکتر شما می تواند بهترین گزینه را برای درمان انتخاب کند. اگر چه این علت ناباروری می تواند مشکلاتی را ایجاد کند، اما در نهایت بدان معنی است که بدن شما بسیار سالم است.

 

ناباروری زنان

 

6. آسیب های لوله های فالوپ

به طور معمول، لوله های فالوپ مانند یک قلاب ماهیگیری عمل می کنند: تخمک آزاد شده را در طی تخمک گذاری گرفته، اسپرم را به تخمک انتقال داده و تخمک را به رحم منتقل خواهند کرد. با این حال، هنگامی که لوله های فالوپ آسیب ببینند، معمولا بلوک ها یا پیوستگی هایی وجود دارد که از باردارشدن تخمک و کاشت آن در رحم جلوگیری خواهند کرد. این نوع صدمه ممکن است بوسیله یکی از موارد زیر اتفاق بیفتد:

 • برخی از عفونت های انتقال جنسی
 • برخی از جراحی های لگن
 • تغییرات در زمان تولد

این آسیب ها فقط باعث ناباروری زنان نمی شوند. آنها همچنین یکی از علل حاملگی خارج رحمی هستند. این حاملگی هایی است که خارج از رحم و در داخل لوله های فالوپ رخ می دهد.

 

7. روابط جنسی ناکافی در زمان نامناسب

همان طور که می دانید بدن زنان در همه زمان ها توانایی حاملگی را نخواهد داشت. بنابراین با اگاهی کامل از این شرایط باید بهترین زمان ممکن برای روابط جنسی را انتخاب نمایید. مهم این است که به یاد داشته باشید که هر روز ماه از توانایی بارورشدن را نخواهید داشت. در صورت بروز هر گونه شک و تردید در مورد بهترین زمان، از دکتر خود سوال کنید.

 

 

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر