تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

عواقب مضر حذف صبحانه که ممکن است ندانید!

صبحانه یکی از اصلی ترین وعده های غذایی برای بدن می باشد. اما اکثر افراد اهمیت این وعده غذایی مهم را نادیده می گیرند. عواقب حذف صبحانه از وعده هایی غذایی می تواند مجر به بروز مشکلاتی برای بدن شما گردد.

بسیاری از افراد از عواقب حذف صبحانه مطلع نیستند و همچنان این وعده غذایی مهم را از دست می دهند. اگر چه در سال های اخیر صبحانه در رژیم های سالم برجسته شده است، برخی هنوز هم تأثیرات باور نکردنی صبحانه را باور ندارند. در واقع، برخی هنوز هم فکر می کنند که نخوردن آن، راهی برای مصرف کالری کمتر است و بنابراین راحت تر وزن را کاهش می دهند. اما در واقع اینچنین نخواهد بود و حذف صبحانه می تواند منجر به بروز مشکلاتی برای سلامتی شما گردد. بنابراین، ضروری است که این وعده غذایی مهم را در رژیم غذایی خود قرار دهید و از همه مهمتر مطمئن شوید که صبحانه سالمی می خورید.

 

صبحانه نخوردن

 

1. احساس پر انرژی بودن ندارید

برای عملکرد مطلوب ذهنی و جسمی مناسب در طول روز، ضروری است که "بدن" را با صبحانه خوب تغذیه نمایید. بنابراین یکی از عواقب حذف صبحانه، خستگی و خواب آلودگی است که ممکن است ایجاد شود. با این حال، مراقب باشید! جایگزین کردن آن با بعضی از قهوه و نوشیدنی ها راه حل خوبی نخواهد بود. اگر هدف این است که بدن خود را سوخت رسانی کنیم، صبحانه شما باید ترکیبی مناسب از غذاهای دارای مواد مغذی ضروری تشکیل شود.

 

2. سطح قند خون شما افزایش می یابد

مواد مغذی که از غذاهای صبحانه دریافت می کنید در کنترل قند خون بسیار مهم هستند. بنابراین، هنگامی که وعده صبحانه را حذف کرده و یا با مواد غذایی کم ارزش جایگزین می شود، غلظت انسولین شما کاهش می یابد و بدن شما قند بیشتری را جمع خواهد کرد. این مشکل کاملا هشدار دهنده است، به ویژه برای افرادی که دارای عوامل خطر ابتلا به دیابت هستند. اگر این مشکل در اسرع وقت حل نشده باشد، افزایش گلوکز نیز می تواند علائم و شرایط دیگر را ایجاد کند.

 

3. احساس گرسنگی بیشتری خواهید کرد

یکی از عواقب عدم مصرف صبحانه، احساس اضطراب است که باعث احساس گرسنگی بیشتر، مصرف غذای بیشتر و در نتیجه افزایش وزن می شود. اگر چه در ابتدا به نظر می رسد که صبحانه نخوردن به این معنی است که کالری کمتری مصرف می کنید، اما در واقع باعث می شود بیشتر از قبل غذا بخورید، زیرا احساس سیری کمتری در بدن اتفاق خواهد افتاد.

 

صبحانه نخوردن

 

4. متحمل عدم تعادل احساسی خواهید شد

کمبود مواد مغذی ناشی از حذف اولین وعده غذایی روزانه نیز می تواند باعث عدم تعادل احساسی شود. از آنجایی که غذاهای با کیفیت خوب حاوی مواد مغذی هستند، صبحانه های بد باعث ایجاد استرس و تحریک پذیری می شوند. اگر این احساسات اخیرا بر روی زندگی کاری یا خانوادگی شما تأثیر می گذارد، باید در رژیم غذایی خود بازنگری کنید. علاوه بر این، ایده خوبی است که رژیم غذایی شما شامل غذاهای حاوی سروتونین مانند شکلات تیره، موز و آووکادو باشد.

 

5. سیستم ایمنی بدن شما ضعیف می شود

مواد مغذی که از صبحانه دریافت می کنید، باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شوند. به همین دلیل عدم صرف صبحانه می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف کند، بدین ترتیب بدن شما بیشتر به عفونت ها حساس می شود. سعی کنید در صبحانه خود انواع ویتامین را بگنجانید. در این صورت بدن شما آماده مبارزه با هرگونه عامل خارجی تهاجمی خواهد شد.

 

صبحانه نخوردن

 

6. دچار مشکلات گوارشی خواهید شد

هضم آهسته و یبوست از دیگر عواقب حذف صبحانه است. اگر چه عوامل بسیاری وجود دارد که می تواند بر توسعه آن تاثیر بگذارد، اما کمبود مواد مغذی ناشی از حذف صبحانه می تواند یکی از علت های اصلی باشد. ضروری است که فیبرهای غذایی، اسید های چرب و آب را در صبحانه خود بگنجانید. این ترکیب کمک می کند تا عملکرد روده و عمل دفع تنظیم شود. علاوه بر این خطر گاستریت و سوء هاضمه را کاهش می دهد.

 

7. در معرض خطر بیماری قلبی قرار می گیرید

بر اساس یک مطالعه انجام شده توسط دانشگاه هاروارد، مردانی که صبحانه نمی خورند 27 درصد بیشتر در معرض ابتلا به حمله قلبی یا بیماری قلبی هستند. ظاهرا خوردن صبحانه ممکن است منجر به توسعه دیابت، چاقی، کلسترول بالا و فشار خون بالا خواهد شد. همه این عوامل تاثیر مستقیمی روی خطر بیماری قلبی دارند و همچنین بر سلامت مغز تاثیر می گذارد. با این حال، محققان گفتند که خوردن صبحانه در هر روز می تواند یک عادت پیشگیرانه باشد.

 

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر