تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

کاهش قیمت سکه و ارز ادامه دارد؟

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین، نگاهی به قیمت ها در بازار طلا و ارز نشان می دهد که دلار بار دیگر به کانال 10 هزار تومان سقوط کرده و سکه نیز در سرازیری قیمت افتاده است.

به گفته رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر  از دو هفته پیش و به ویژه با آغاز آذرماه، قیمت سکه و طلا کاهش داشته است.

محمد کشتی آرای تصریح کرد: البته به نظر می رسد به دلیل رکود بازار در روزهای آینده شاهد ثبات قیمت ها باشیم.

 وی توضیح داد:‌قیمت طلا و سکه علاوه بر نرخ ارز و قیمت جهانی طلا تحت تاثیر وقایع و اتفاقات سیاسی و اقتصادی نیز قرار می گیرد بنابراین پیش بینی دقیقی از قیمت ها برای آخرین ماه پاییز نمی توان داشت.

کشتی آرای تاکید کرد: نوسانات نرخ ارز و گران شدن طلا سبب شده تا میزان خرید و فروش در آذرماه به نسبت مهر و آبان و حتی شهریورماه بسیار کاهش یابد و در مقابل قیمت ها به سمت متعادل شدن در حال حرکت است.

بررسی وضعیت قیمت ها در 10 روز نخست آذر

در نخستین روز آذرماه قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به 4 میلیون و 110 هزار تومان رسید و  هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز 3میلیون و 950 هزار تومان معامله شد.

هر نیم سکه 2 میلیون و 120هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و 210 هزار تومان و سکه یک گرمی 680 هزار تومان بود.

روند کاهش قیمت ها سبب شد تا در سوم آذر و همزمان با آغاز هفته  سکه با کاهش محسوس قیمت، به بهای 3 میلیون و 970 هزار تومان معامله شود و سکه بهار ازادی طرح قدیم نیز به قیمت سه میلیون و 751 هزار توان فروخته شد.

در این روز هر گرم طلای 18عیار نیز 362هزار و 200 تومان بود.

ماجرا تا انجا پیش رفت که در آخرین روز هفته گذشته و در تاریخ 8آذر قیمت طلا و سکه باز هم روند ریزشی خود را ادامه داد و سبب شد تا سکه تا مرز 3میلیون و 451 هزار تومان سقوط قیمت را تجربه کند که کاهش بسیار چشمگیری محسوب می شود.

به گفته رییس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا و جواهر تهران  قیمت هر عدد سکه طرح جدید تمام بهار آزادی در 8آذرماه به  سه میلیون و 651 هزار تومان رسید.

ابراهیم محمدولی بر این باور است که روند قیمت ها در نخستین هفته آذرماه، کاهشی بود به طوری  یک مثقال طلای 17 عیار یک میلیون و 437 هزار تومان، یک گرم طلای 18 عیار 331 هزار و 700 تومان و سکه یک گرمی نیز 640 هزار تومان بوده است. هر اونس هم در بازار جهانی 1226 دلار قیمت داشت.

در بازار پنجشنبه  نیم‌سکه و ربع سکه نیز به ترتیب یک میلیون و 821 هزار تومان و یک میلیون و 71 هزار تومان قیمت گذاری شد.

رییس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا و جواهر تهران درباره‌ی علت کاهش قیمت طلا در بازار این روزها بیان کرد: در این هفته، قیمت‌ها نزولی بوده است و امیدواریم در آینده هم این اتفاقات بیفتد که بازار به آرامش برسد. اما یکی از دلایل آن، کاهش قیمت ارز است چون طلا و ارز مکمل یکدیگرند. دلیل دیگر این است که افراد خانه‌دار و خارج از صنعت طلا و جواهر که در ماه‌های گذشته به دلیل التهابات ایجادشده به خرید طلا هجوم آوردند، ‌کم‌کم طلاهایشان را به بازار آورده و می‌فروشند که متضرر نشوند.

محمدولی خاطرنشان کرد: یک دلیل عمده هم این است که در این گونه موارد که بازار نوسان دارد و رو به کاهش است، برای این‌که آرامش پیدا کند، تقاضا برای خرید مصنوعات طلا به حداقل رسیده و مردم انتظار این را دارند که قیمت طلا کمتر شود و بتوانند خرید کنند. این‌ها همه مواردی است که موجب کاهش قیمت طلا شده و نگاه مثبتی که اقتصاددان‌های دولتی دارند و بانک مرکزی که می‌خواهد قیمت ارز را ثابت کرده و به حداقل قیمت برساند

البته این پایان ماجرا نبود بلکه قیمت دلار نیز در هفته گذشته کاهش زیادی داشت و سبب شد تا بار دیگر نرخ خرید 10هزار و 880 تومان و فروش 10هزار و 910 تومان بر تابلوی برخی از صرافی ها برای دلار درج شود.

با سیاست های کنترلی دولت و بانک مرکزی به نظر می رسد در روزهای آینده نرخ دلار و سکه و طلا روند کاهشی خود را حفظ کند هرچند باید منتظر بود و دید دولت می تواند با سیاست های کنترلی و بازدارنده قیمت سکه و ارز را در طولانی مدت ثابت نگه داشته و سبب سیر نزولی آن شود یا خیر.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر