تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن کنجد فدک

تدارک قطعنامه سنا آمریکا علیه ولیعهد سعودی

خبرگزاری مهر: گروهی از سناتور‌های دموکرات و جمهوریخواه آمریکا قطعنامه‌ای را به مجلس سنا ارائه کردند که یافته‌هایی را دال بر «همدستی» ولیعهد جوان سعودی در مرگ «جمال خاشقجی» تأیید می‌کند.

به گزارش وبگاه خبری هیل، گروهی از سناتور‌های آمریکا از هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات روز چهارشنبه قطعنامه‌ای را به مجلس سنا ارائه کردند که یافته‌هایی را دال بر «همدستی» ولیعهد جوان سعودی در مرگ «جمال خاشقجی» منتقد و روزنامه نگار برجسته عربستانی تأیید می‌کند.

در این قطعنامه آمده است که [اعضای]مجلس سنای آمریکا باور دارند ولیعهد سعودی در جریان قتل [خاشقجی]«نیرو‌های امنیتی را تحت نظر داشته» و اینکه «برمبنای شواهد و تحلیل‌های ارائه شده به این نهاد، این اطمینان وجود دارد که محمد بن سلمان در قتل جمال خاشقجی مشارکت داشته است».

این قطعنامه از سوی سناتور‌ها «لیندسی گراهام» (جمهوریخواه از ایالت کارولینای جنوبی)، «دایان فاینستاین» (دموکرات از ایالت کالیفرنیا)، «مارکو روبیو» (جمهوریخواه از ایالت فلوریدا)، «اِد مارکی» (دموکرات از ایالت ماساچوست)، «تاد یانگ» (جمهوریخواه از ایالت ایندیانا) و «کریس کانز» (دموکرات از ایالت دلاوِر) تهیه و ارائه شده است.

لازم به ذکر است که این قطعنامه غیرالزام آور بوده؛ اما مجلس سنا با تصویب این قطعنامه بطور رسمی اعلام می‌کند که محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی برای قتل جمال خاشقجی در اوایل اکتبر و در داخل کنسولگری عربستان در استانبول مسئول است.

تصویب این قطعنامه همچنین بیانگر شکافی عمیق و قابل توجه میان دیدگاه اعضای مجلس سنا و رئیس جمهور آمریکا خواهد بود که اواخر ماه میلادی گذشته نسبت به نقش و دخالت ولیعهد سعودی در این قتل جنجالی ابراز تردید کرد!

این قطعنامه همچنین از دولت ترامپ و جامعه بین المللی می‌خواهد تا «تمام طرف‌های درگیر در قتل جمال خاشقجی از جمله محمد بن سلمان را مسئول [این جنایت]قلمداد کنند».

سناتور لیندسی گراهام روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «من بر این باورم که برای منافع امنیت ملی آمریکا بسیار مهم است که در مورد قتل وحشیانه یک فرد مقیم آمریکا- جمال خاشقجی- که سه فرزند وی شهروند آمریکا هستند، بیانیه‌ای قطعی صادر شود».

گفتنی است «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار اهل عربستان سعودی، سردبیر سابق روزنامه الوطن و ستون‌نویس واشنگتن پست دوم اکتبر 2018 به منظور انجام امور رسمی وارد کنسولگری عربستان در استانبول شد و هرگز از آنجا خارج نشد.

ریاض در تاریخ 20 اکتبر قتل خاشقجی در داخل کنسولگری عربستان سعودی را تأیید کرد؛ اما دادستان این کشور مدعی شد که خاشقجی بعد از درگیری با چند نفر در داخل کنسولگری فوت کرده و 18 شهروند این کشور نیز در این رابطه بازداشت شده‌اند.

اما دادستانی کل استانبول ترکیه روز چهارشنبه 31 اکتبر طی بیانیه‌ای اعلام کرد که جمال خاشقجی بلافاصله پس از ورود به کنسولگری عربستان سعودی در این شهر، طبق نقشه قبلی به قتل رسیده است.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر