روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

هنرپیشه‌های زن ایرانی‌تبار آلمانی زبان

در سال‌های اخیر نسلی از هنرپیشه‌های ایرانی‌تبار در کشورهای آلمانی‌زبان حضوری موفق داشته‌اند. جالب اینکه زنان ایرانی‌تبار بیشترین موفقیت‌ها را در عرصه سینما، تلویزیون و تئاتر کسب کرده‌اند. با این هنرمندان آشنا شوید:

ندا رحمانیان متولد ۱۰ دسامبر سال ۱۹۷۸ در تهران است. پنج ساله بود که با خانواده‌اش به آلمان رفت و در هامبورگ بزرگ شد. در بین سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۳ در مدرسه عالی موسیقی و تئاتر در شهر روستوک تحصیل کرده است. (عکس: در نقش کمیسار پلیس برانکا ماریج در فیلم شیطان اسپلیت)


ندا رحمانیان

رحمانیان برای نخستین بار در نمایش تئاتر "رمئو و ژولیت" در شهر آخن در سال ۲۰۰۳ بر روی صحنه رفت. او علاوه بر ایفای نقش در تئاتر شهرهای هامبورگ، اشتوتگارت، بوخوم و فرانکفورت تاکنون در ۱۹ فیلم و سریال نیز حضور داشته است. فیلم سینمایی "درجستجوی ام‌کلثوم" در سال ۲۰۱۷ انعکاس جهانی یافت. 


صنم افراشته

صنم افراشته متولد ۲۴ نوامبر سال ۱۹۷۶ در ماربورگ است. او از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۱ در مدرسه عالی موسیقی و تئاتر لایپزیگ تحصیل کرده است. صنم افراشته از سال ۲۰۰۶ دست‌کم ۱۱ سریال تلویزیونی، ۹ فیلم سینمایی، صداپیشگی در ۴ فیلم و ایفای نقش در تئاتر روسیه و استرالیا را در کارنامه خود دارد. او علاوه بر فارسی و آلمانی به زبان‌های انگلیسی، فرانسه و عبری تسلط کامل دارد. (عکس: سریال در نهایت دوستی)


پروشات مدنی

پروشات مدنی، متولد یازده اکتبر سال ۱۹۶۷ در تبریز است. چهار ساله بود که با خانواده‌اش به وین اتریش رفت و در آنجا بزرگ شد. پروشات از سال ۱۹۸۹ پا به عرصه تئاتر گذاشت و از سال ۱۹۹۳ وارد سینما شد. (عکس: سریال جنایی قتل در شمال در شبکه یک تلویزیون آلمان)


پروشات مدنی

پروشات مدنی از سال ۱۹۹۳ تا کنون در ۲۷ فیلم سینمایی ایفای نقش کرده است. او همچنین در ۶ سریال تلویزیونی به عنوان هنرپیشه ثابت و ۲۱ سریال دیگر به‌عنوان هنرپیشه میهمان حضور داشته است. (عکس سریال ۱۲ قسمتی جنایی "زبان مردگان")


نرگس رشیدی

نرگس رشیدی متولد سال ۱۹۸۰ در خرم آباد لرستان است. خانواده‌اش به همراه او در سال ۱۹۸۷ به آلمان پناهنده شدند. نرگس رشیدی در شهر باد هرس‌فلد واقع در ایالت هسن به مدرسه و دبیرستان رفت و سپس در برلین آموزش هنرپیشگی دید و از سال ۲۰۰۵ وارد عرصه سینما شد.

نرگس رشیدی با بازی در فیلم "A2Z" اثر کارگردان مستقل داریوش شکوف در سال ۲۰۰۷ جایزه "بهترین هنرپیشه جوان" فستیوال فیلم مستقل نیویورک را بدست آورد. او تاکنون در ۱۲ فیلم سینمایی همچنین ۱۲ فیلم تلویزیونی و سریال نیز ایفای نقش کرده ‌است.

یاسمین طباطبایی

یاسمین طباطبایی متولد ۸ ژوئن سال ۱۹۶۷ در تهران و از مادری آلمانی و پدری ایرانی است. او پس از پایان تحصیلات در سال ۱۹۹۲ برای نخستین بار در فیلم سوئیسی "بچه‌های جاده روستایی" ظاهر شد. او تاکنون در ۴۵ فیلم ایفای نقش کرده است. 

طباطبایی نه‌ تنها در فیلم، بلکه در موسیقی، صداپیشگی، تولید کتاب‌های دیجیتال و داستان ‌خوانی نیز فعالیت دارد. یاسمین طباطبایی جوایز زیادی بدست آورده است. او در سال ۲۰۱۲ جایزه بهترین خواننده جاز را هم تصاحب کرد.


مریم زارع

مریم زارع، متولد سال ۱۹۸۳ در زندان اوین تهران است. به همراه مادرش در سال ۱۹۸۵ به آلمان گریخت و در فرانکفورت رشد یافت. او از سال ۲۰۰۴ تا سال ۲۰۰۸ در دانشگاه فیلم و تلویزیون پوتسدام تحصیل کرده است.

مریم زارع تاکنون در ۳۸ فیلم و ۶ نمایش تئاتر ایفای نقش کرده است. او در فیلم مستند "متولد اوین" برای اولین بار کارگردانی نیز کرد که در جشنواره فیلم برلیناله سال ۲۰۱۹ جایزه بخش دورنما را بدست آورد. جایزه گریم سال ۲۰۱۸ برای سریال درام "۴ بلوک" و جایزه سال ۲۰۱۷ بهترین نمایش‌نامه‌نویس هایدلبرگ برای نمایش "احساسات باهوش" نیز ازدیگر جوائز مریم زارع هستند.


پگاه فریدونی

پگاه فریدونی متولد ۲۵ ژوئن سال ۱۹۸۳ در تهران است. دو ساله بود که خانواده‌اش به آلمان پناهنده شد. او در برلین رشد کرده و در ۱۷ سالگی برای نخستین بار در یک فیلم کوتاه ظاهر شد. سه ترم در دانشگاه پوتسدام فلسفه خواند و با رها کردن درس و بدون آموزش آکادمیک وارد عرصه سینما شد. او در اواسط سال‌های دو هزار با فیلم "پر را دنبال کن" شناخته شد. 


پگاه فریدونی

پگاه فریدونی علاوه بر صداپیشگی در دو فیلم در ۴۱ فیلم تلویزیونی و ۱۰ فیلم سینمایی و ۴ نمایش تئاتری ایفای نقش کرده‌ است. آخرین فیلم بلند فریدونی "گربه ناقص" به کارگردانی سوسن گردانشکن، کارگردان ایرانی - آلمانی بود که در سال ۲۰۱۸ به بخش دورنمای جشنواره برلیناله راه‌ یافت. (عکس: پگاه فریدونی و هادی خان‌جانپور)


ملیکا فروتن

ملیکا فروتن در سال ۱۹۷۶ در تهران از پدری ایرانی و مادری آلمانی متولد شد. در سال ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۸ در دانشگاه کلن در رشته‌های فلسفه، زبان انگلیسی و تاریخ تحصیل کرده است. سپس از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۳ در دانشگاه هنر برلین دورده آموزش هنرپیشگی را گذرانده است. 

ملیکا فروتن

ملیکا فروتن در مجموع در ۴۶ فیلم تلویزیونی، فیلم سینمایی و سریال ایفای نفش کرده است. او همچنین ایفای نقش در دو قطعه تئاتر رادیویی را نیز در کارنامه خود دارد. فروتن در سال ۲۰۱۵ برنده جایزه سینما و تلویزیون ایالت هسن شد.


انیسه امانی

انیسه امانی در روز ۸ دسامبر سال ۱۹۸۵ در تهران به دنیا آمد. در همان سال خانواده‌اش به آلمان پناهنده شد. او در فرانکفورت رشد کرد و در سال ۲۰۰۳ در دانشگاه در رشته ادبیات تحصیل کرد. گرچه امانی بیشتر به عنوان مجری تلویزیون و کمدین شهرت دارد، اما او در فیلم‌های " Fack ju Göhte 2"، "اس ام اس برای تو" و "هشدار برای کبرا ۱۱" نیز ایفای نقش کرده است. او همچنین در سال ۲۰۱۵ جایزه کمدی آلمان را تصاحب کرد.


مونا پیرزاد

مونا پیرزاد در روز ۱۶ ژانویه سال ۱۹۸۴ متولد شده و دو ساله بود که خانواده‌اش به آلمان مهاجرت کرد. بعد از کسب دیپلم در مونیخ در رشته زبان‌های خارجی تحصیل کرد. او در کنار زبان فارسی و آلمانی به زبان‌های انگلیسی و اسپانیایی نیز تسلط کامل دارد. در سفر به آرژانتین تصمیم گرفت وارد دنیای هنرپیشگی شود.


مونا پیرزاد

مونا پیرزاد تاکنون در چندین فیلم، سریال و فیلم سینمایی ایفای نقش کرده است. برای اولین بار بعد از انقلاب در سال ۲۰۱۷ یک فیلم برای تلویزیون آلمان اجازه یافت در ایران فیلمبرداری شود. مونا پیرزاد که بعد از سال‌ها برای اولین بار به ایران می‌رفت در فیلم کمدی "سلام ای ایران" در کنار رویا تیموریان و پژمان بازغی ایفای نقش کرد. (عکس: فلوریان باکس‌مایر کارگردان در کنار مونا پیرزاد در کاشان)

 

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان