تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
کنجدسرا

با حضور در بهارستان ارائه شد

گزارش۴ وزیر به مجلس درباره سیل

دنیای اقتصاد : پس از گذشت یک هفته از آغاز به‌کار صحن علنی در سال جدید سرانجام دیروز چهار وزیر، درباره سیل ویرانگری که از اواخر سال گذشته بخش وسیعی از کشور را تا امروز درگیر کرده و خسارات زیادی به بار آورده است، به مجلس گزارش دادند؛ رضا اردکانیان وزیر نیرو، عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، محمود حجتی ...

2100 میلیارد تومان خسارت به تاسیسات

رضا اردکانیان وزیر نیرو که به‌زعم برخی نمایندگان مجلس، مقصر اصلی خسارات سیل اخیر است، در ارائه گزارش خود در جلسه علنی دیروز مجلس برآورد خسارت سیل و بارش‌ها به تاسیسات را مجموعا  2 هزار و 100 میلیارد تومان  اعلام کرد. وزیر نیرو در جریان بررسی ابعاد سیل اخیر با بیان اینکه شدت بارش از عوامل تعیین‌کننده سیل است، گفت: در مواردی شدت بارش زیاد نیست اما طول مدت بارش در شکل‌گیری سیل تعیین‌کننده است و در شرایط دیگر نه شدت و نه طول بارش که وسعت بارندگی باعث سیل می‌شود. در کشور ما آنچه در سه هفته گذشته رخ داد ترکیبی از این سه عامل بود که شدیدترین بارش‌ها در طولانی‌مدت و در وسیع‌ترین وسعت رخ داد و 23 استان کشور را درگیر سیل کرد. اردکانیان با این یادآوری که کشور ما خشک و نیمه خشک است، توضیح داد: اگر برخی از نظریات درباره تغییر اقلیم تایید شود ممکن است خشکسالی‌های شدید یا متعاقب آن ترسالی‌های شدید داشته باشیم بنابراین باید آمادگی لازم را داشت تا در زمان ترسالی حداکثر استفاده را از سیلاب‌ها برد. او با بیان اینکه سیلاب اخیر باعث شد که 40 تالاب کشور از 40 تا 100 درصد سیراب و نیاز سدهای بزرگ تامین‌کننده آب شرب تامین شود، گفت: در عین حال بر اثر همین سیلاب، در حال حاضر یک و نیم درصد روستاها متاثر از سیل و قطعی برق و قطعی آب شرب هستند؛ یعنی2 هزار و 352 روستا با قطعی برق مواجه شدند که اکنون تنها یک و نیم درصد یعنی 35 روستا متاثر از سیل و به‌دلیل عدم‌امکان دسترسی با قطعی برق مواجهند. همچنین 3 هزار و 788 روستا با قطعی آب مواجه است که الان حدود یک و نیم درصد مشکل برقراری شبکه آب را دارد. در مجموع 2 هزار و 100 میلیارد تومان خسارت به تاسیسات وارد شد.

هشدار وزیر کشور برای آمادگی دستگاه‌ها

همچنین عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور، گزارش خود از عملکرد دستگاه‌های زیرمجموعه این وزارتخانه در ماجرای سیلاب اخیر را به نمایندگان ارائه کرد. او البته در اظهاراتش تعداد استان‌های گرفتار سیل را 25 استان اعلام کرد و با بیان اینکه هماهنگی همه دستگاه‌ها در سیل اخیر از ویژگی‌های این سیل بود، بر ضرورت آمادگی لازم همه دستگاه‌ها برای بارندگی احتمالی و توام با ذوب برف‌ها در اردیبهشت‌ماه تاکید کرد. او با بیان اینکه 25 استان در سیل اخیر گرفتار سیل شدند، افزود: با هدف‌گذاری صورت گرفته خسارات جانی را اولین هدف خود قرار دادیم و با جابه‌جایی جمعیت در 250 روستا و بخش‌هایی از شهرها خسارات جانی را به حداقل رساندیم. سیل با این عظمت می‌توانست خسارت جانی بیشتری را در بر داشته باشد؛ در حالی که 25 استان و چهار هزار و 400 روستا درگیر سیل بود قدرت هماهنگی، بسیج‌شوندگی، تامین امکانات، منابع و ماشین‌آلات به‌خوبی اتفاق افتاد. ما همچنین ناگزیر بودیم از تجهیزات بخش خصوصی بهره ببریم.

رحمانی‌فضلی لایروبی رودخانه‌ها، کنترل سیلاب، جلوگیری از دست‌اندازی به منابع طبیعی و جلوگیری از ساخت و ساز در بستر رودخانه را از پیشنهادهای وزارت کشور عنوان و تاکید کرد: ما هنوز در مرحله مقابله قرار داریم. همه دستگاه‌های اجرایی باید آمادگی لازم برای بارندگی احتمالی توام با ذوب برف را در اردیبهشت‌ماه داشته باشند. به خصوص که میزان سیلاب‌ها قابل‌پیش‌بینی نیست. وزیر کشور از دستگاه‌ها خواست که تا آخر اردیبهشت جدیت در پیش گیرند. رحمانی‌فضلی خواستار ابلاغ هرچه‌ سریع‌تر لایحه مدیریت بحران شد و از مجلس خواست در بودجه‌های سالانه برای مقابله با سیل تمهیداتی بیندیشد. وزیر کشور رقم خسارات تاکنون را 30 تا 35 هزار میلیارد تومان برآورد کرد.

خسارت 13 هزار میلیاردی بخش کشاورزی

از سوی دیگر، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی هم در ارائه گزارش خود به نمایندگان اعلام کرد که بخش کشاورزی در جریان سیل اخیر 13 هزار میلیارد تومان خسارت دیده است. حجتی با بیان اینکه از این میزان خسارت، سه هزار میلیارد تومان مربوط به کشت خوزستان است و هنوز هم آسیب‌ها ادامه‌ دارد گفت: ما مصوباتی در این زمینه داشته‌ایم که ابلاغ شد که بخشی از آن کمک‌های بلاعوض بود که 50 درصد از آن تخصیص داده شد. 540 میلیارد تومان کمک بلاعوض دیده شده و به چهار بانک نیز ابلاغ شده است که به خسارت‌دیدگان وام اعطا شود. وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه 200 هزار هکتار گندم آماده درو از بین رفته، گفت: امیدواریم در ارتباط با گلستان و مازندران نوعی آرامش خاطر برای مردم ایجاد کنیم. در این مناطق خزانه برنج از بین رفته و دوباره نشاکاری صورت گرفته است. در سایر استان‌ها هم برآورد انجام شده است.

آسیب 3500 میلیاردی به جاده‌ها

همچنین در ادامه جلسه علنی دیروز، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در ارائه گزارش خود گفت: تا به امروز بیش از 14 هزار کیلومتر از راه‌های کشور در بیش از 6 هزار و 800 نقطه کشور دچار آسیب شده و 725 پل به‌طور کامل تخریب شده است. اسلامی افزود: حدود 150 هزار واحد مسکونی در شهر و روستا آسیب دیدند که 50 هزار واحد نیاز به احداث مجدد و 100 هزار واحد نیاز به تعمیر و بازسازی دارد.او افزود: موضوع دیگری که در این مقطع ما شاهد بوده‌ایم فعال شدن چشمه‌سارهایی بود که سالیان سال خشک بودند و با حرکت آب در آنها به جاده‌ها آسیب وارد شد. نکته‌ای که وجود دارد این است که در مسیرها و رودخانه‌ها حجم روان آبی که داده شد بیش از سه برابر دوره‌ بلند‌مدت بود. به همین دلیل مشاهده کردیم که حجم سنگینی از آب از روی پل عبور می‌کرد و به آنها آسیب می‌زد. مهم‌ترین آسیب در بخش جاده‌ای به جاده‌ پلدختر وارد شد که از 108 کیلومتر بیش از 40 کیلومتر آسیب جدی دیده است و 28 کیلومتر آن قابلیت بازسازی دارد؛ اما 12 کیلومتر آن باید مجددا احیا شود.  وزیر راه گفت: در طول نوروز امسال نیز حدود 45 میلیون سفر با سواری، 3/ 7 میلیون سفر با اتوبوس، 5/ 3میلیون سفر با هواپیما و 1/ 2میلیون سفر با قطار انجام شده است.

هزینه 130 میلیاردی هلال احمر

در ادامه جلسه علنی دیروز مجلس، علی اصغر پیوندی، رئیس جمعیت هلال احمر با تشریح عملکرد این سازمان در سیلاب‌های اخیر کشور گفت‌ که بالغ بر 130 میلیارد تومان منابع داخلی جمعیت هلال احمر برای کمک به سیل‌زدگان هزینه شده است و بیش از 100 میلیارد تومان کمک‌های مردمی به حساب هلال احمر واریز شده است. پیوندی در ادامه صحبت‌های خود امداد و نجات را اولین وظیفه جمعیت هلال احمر عنوان و یادآوری کرد: خارج کردن افراد درگیر در سیل اولین وظیفه جمعیت هلال احمر است. ما تلاش کردیم 445 هزار نفری که درگیر سیلاب بودند را از حادثه خارج کنیم و اقلام امدادی و مواد غذایی را منتقل کرده و تعداد زیادی از افراد مصدوم ناشی از سیل را به نقاط مختلف انتقال دهیم.  او با بیان اینکه حدود 227 هزار نفر را اسکان اضطراری دادیم، به واریز بیش از 100 میلیارد تومان به حساب جمعیت هلال احمر اشاره کرد و گفت: همچنین 30 میلیارد تومان اقلام غیر‌نقدی اهدا شده است. علاوه‌بر این تا به حال 10 کشور با ارسال اقلام مختلف به کمک ما شتافته‌اند.

سیل اخیر ناشی از تغییر اقلیم بود

سحر تاج‌بخش، رئیس سازمان هواشناسی نیز ازجمله مسوولانی بود که دیروز به تشریح عملکرد این سازمان در سیل اخیر  پرداخت و این سیلاب را ناشی از پیامدهای تغییر اقلیم و گرم شدن جهانی دانست. او گفت: طی سال زراعی 98-97 مجموع کل بارش کشور 204 میلی متر بود که در مقایسه با بلند‌مدت 22 درصد افزایش یافته است. همچنین میزان بارش در زمستان 119 میلی متر بود که نسبت به بلند‌مدت 13 درصد افزایش داشته است. از نظر خشکسالی تقریبا برای بازه یک‌ساله 65 درصد از کشور تحت‌تاثیر خشکسالی هستند و در بازه 10 ساله 94 درصد از کشور تحت‌تاثیر خشکسالی قرار دارند. بنابراین به‌نظر می‌رسد کشور هنوز تحت‌تاثیر خشکسالی است و دوره ترسالی نشده است و سیلاب‌های اخیر هم ناشی از پیامدهای تغییر اقلیم و گرم شدن جهانی بوده است.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر