تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
کنجدسرا

چه کسانی باید با مشاوره پزشک حجامت کنند

خبرگزاری فارس: متخصص طب سنتی با اشاره به ضرورت خارج کردن اخلاط زائد از بدن، گفت: افراد دارای کم‌خونی، کودکان و افراد دارای سن 60 سال به بالا بهتر است تحت نظر یک متخصص طب سنتی حجامت کنند.

نعمت الله مسعودی، متخصص طب سنتی درباره «زمان انجام حجامت و فواید آن»، اظهار داشت: حجامت جزئی از کارکرد‌های بدن برای حفظ سلامت است که قدمای ما برای زمان بهار در جهت سالم ماندن و پیشگیری از بیماری‌ها توصیه کرده اند.

وی ادامه داد: به دلیل اینکه اخلاط موجود در بدن در فصل زمستان فشرده شده است، وقتی شرایط جوی به سمت گرم شدن می‌رود، این اخلاط آرام آرام ذوب می‌شوند و باعث می‌شود بیماری‌ها تظاهر کنند؛ در نتیجه حکما حجامت را توصیه می‌کردند.

این متخصص طب سنتی یادآور شد: برای بعضی‌ها این طور توصیه می‌شد که حجامت با مشاوره پزشک انجام شود؛ برای نمونه بیماران سرطانی، افراد دارای کم‌خونی، افرادی که دارو‌های ضدانعقاد خون مصرف می‌کنند، کودکان و افراد دارای سن 60 سال به بالا بهتر است تحت نظر یک متخصص طب سنتی حجامت را انجام دهند.

مسعودی یادآور شد: خون گیری‌های مختلف مانند حجامت، فصد و زالودرمانی را برای همگان توصیه نمی‌کنیم، اما توصیه می‌شود که یکی از بهترین روش‌ها برای اینکه اخلاط زائد که موجب بیماری می‌شوند از بدن خارج شوند، روش‌های ذکر شده است.

وی در پاسخ به این پرسش که «آیا می‌توان حجامت را توسط افراد مختلف در مکان‌هایی که ایجاد شده است انجام داد»، تأکید کرد: نه چنین توصیه‌ای نمی‌شود؛ چرا که خون جایگاه بالایی در بدن دارد و نمی‌توانیم آن را توسط هرکس از بدن جدا کنیم و دور بریزیم.

این متخصص طب سنتی بیان داشت: از طرف دیگر، اگر از لحاظ کمی و کیفی خون خوب نباشد، شاهد بیماری‌های مختلفی می‌شویم؛ ضمن اینکه از وزارت بهداشت گلایه دارم که نظارت خوبی بر این مراکز ندارد و افراد غیرحرفه‌ای و غیرمجاز وارد کار حجامت می‌شوند و مردم نابجا، تحت این کار قرار می‌گیرند.

مسعودی با تأکید بر اینکه حجامت بهتر است تحت نظر پزشک انجام شود، افزود: اگر این کار به صورت نابجا انجام شود باعث بیماری‌های مختلف میشود.

وی درباره «زمان مناسب انجام حجامت»، خاطرنشان کرد: بهار طبیعی با بهار تقویمی متفاوت است. برای نمونه بهاری که در خوزستان اتفاق می‌افتاد از بهار آذربایجان زودتر به وقوع می‌پیوندد و حکمای طب سنتی که در هرمنطقه‌ای هستند بهتر می‌توانند برای زمان انجام حجامت به افراد کمک کنند.

این متخصص طب سنتی متذکر شد: اکنون که نزدیک ماه مبارک رمضان هستیم، زمان انجام حجامت نیست، یا خانم‌های باردار نباید این کار را انجام دهند؛ در نتیجه نباید این طور گفت، چون فصل بهار است همه می‌توانند حجامت را انجام دهند، بلکه بهتر است برای انجام این کار یک مشاوره صورت گیرد، اما متأسفانه در فضای مجازی این طور بیان می‌شود که همه می‌توانند در فصل بهار حجامت را انجام دهند.

وی اضافه کرد: در فصل بهار آمار سکته‌ها، فشار خون و بیماری‌های پوستی بالا می‌رود؛ در نتیجه افراد باید برای انجام حجامت، فصد یا زالو با یک متخصص طب سنتی مشاوره کنند.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر