تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
کنجدسرا

معاون رئیس کل دادگستری استان یزد در امور شورا‌های حل اختلاف به میزان خبر داد

رسیدگی به بیش از ۶۹ هزار پرونده در سال ۹۷ / ۱۳ هزار پرونده به صلح و سازش منتهی شد

معاون رئیس کل دادگستری استان یزد در امور شورا‌های حل اختلاف گفت: در سال ۹۷ در مجموع ۶۹ هزار و ۴۴ فقره پرونده جهت رسیدگی به شورا‌های حل اختلاف استان وارد شده است.

محمدرضا حداد معاون رئیس کل دادگستری استان یزد در امور شورا‌های حل اختلاف در گفت‌وگو با خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، بیان داشت: در سال 97 در مجموع 69 هزار و 44 فقره پرونده جهت رسیدگی به شورا‌های حل اختلاف استان وارد شده است.

وی افزود: در این مدت نیز 69 هزار و 590 فقره پرونده نیز مختومه شده و مانده پرونده‌ها در پایان سال گذشته 5654 فقره بوده است.

رئیس کل دادگستری استان یزد در امور شورا‌های حل اختلاف با اشاره به آمار وارده به شعب اجرای احکام شورا‌های حل اختلاف استان اظهار داشت: در سال 97 تعداد 29 هزار و 807 فقره پرونده به واحد اجرای احکام شورا وارد و تعداد 30 هزار و 840 فقره مختومه شده است و در حال حاضر موجودی واحد‌های اجرای احکام تعداد 8 هزار 414 فقره می‌باشد.

حداد، کیفیت آراء صادره در مجموعه شورا‌های حل اختلاف استان را خوب ارزیابی کرد و بیان داشت: از مجموع بالغ بر 69 هزار پرونده رسیدگی شده تنها تعداد 2 هزار و 758 فقره پرونده مورد اعتراض قرار گرفته که از این تعداد تنها 242 فقره از آراء نقض شده و 2 هزار 19 فقره تأیید شده است.

وی از میزان صلح و سازش در پرونده‌های شورای حل اختلاف خبر داد و گفت: از مجموع پرونده‌های وارده به شورا‌های حل اختلاف تنها 47 هزار و 373 فقره از پرونده‌ها قابلیت صلح و سازش داشته که با تلاش مجموعه کارکنان شورا تعداد 13 هزار و 152 فقره از پرونده‌ها به صلح و سازش منتهی شده است.

رئیس کل دادگستری استان یزد در امور شورا‌های حل اختلاف با اشاره به اخذ رضایت در هفت فقره پرونده قصاص نفس در طول یک سال، اظهار داشت: جلوگیری از اجرای حکم قصاص نفس در 7 فقره پرونده و تلاش در جهت صلح و سازش در این پرونده‌ها را می‌توان از شاخص‌ترین پرونده‌های منتهی به سازش شده شورا‌های حل اختلاف در استان در سال 97 ذکر کرد.

حداد یزد را از استان‌های پیشرو در مکانیزه کردن شورا‌ها اعلام کرد و ابراز داشت: استان یزد با حمایت معاونت آمار و فناوری اطلاعات دادگستری، تمام شعب شورا‌های حل اختلاف به سیستم‌های رایانه‌ای تجهیز و بستر‌های استفاده از تکنولوژی‌های روز را فراهم آورده است و اکنون استان یزد از معدود استان‌هایی است که تمام دعاوی در صلاحیت شورا‌های حل اختلاف آن از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت و پذیرش می‌گردد.

معاون رئیس کل دادگستری استان یزد در امور شورا‌های حل اختلاف، به راه اندازی و تقویت شعب شورا‌های حل اختلاف مستقر در زندان‌های یزد اشاره کرد و گفت: در گذشته تنها یک شعبه در مجموعه زندان‌های استان فعالیت می‌کرد که اکنون یک شعبه به زندان مرکزی یزد اضافه و یک شعبه نیز در زندان اردکان افتتاح شده است که ماحصل تلاش یکساله این سه شعبه، رسیدگی و مختومه کردن تعداد یک هزار و 224 فقره پرونده و فراهم نمودن موجبات آزادی 427 نفر زندانی بوده است.

وی تعداد کل پرونده‌های حقوقی وارده به محاکم و شورای حل اختلاف شهرستان‌های استان یزد در طول سال 97 را 113 هزار و 362 فقره ذکر کرد و اظهار داشت: از این تعداد پرونده، تعداد 46 هزار و 620 فقره به شعب محاکم و تعداد 66 هزار و 742 فقره به شعب شورا‌های حل اختلاف استان وارد گردیده است که حکایت از ورود قریب به 59 درصد از پرونده‌های حقوقی به شعب شورا‌های حل اختلاف و قریب به 41 درصد به شعب حقوقی محاکم دادگستری دارد که این امر نشان گر است که شورا‌های حل اختلاف در استان یزد توانسته است بار بزرگی را از دوش محاکم بردارد.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر