تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
کنجدسرا

در پاسخ به درخواست مجوز رئیس‌جمهوری برای برداشت از صندوق توسعه ملی

استاد دانشگاه خواجه نصیر: کشور سیستم هشدار دهنده سیل نیاز دارد

استاد دانشگاه خواجه نصیر: کشور سیستم هشدار دهنده سیل نیاز دارد
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا ، علیرضا برهانی عصر دوشنبه در میزگرد بررسی سیلاب های اخیر در خصوص دلایل وقوع این سیلاب ها اظهار داشت: بارندگی های شدید و بی سابقه در کشور اصلی ترین عامل وقوع این سیلاب ها به شمار می‌رود که برخی از عوامل نظیر جنگل تراشی در سطوح وسیع در استان گلستان، آبخیزداری در استان خوزستان و لرستان و طرح های نامناسب نظیر دروازه قرآن و راه آهن گلستان از جمله عوامل تشدید کننده این مسئله است.
وی در این برنامه که در دانشکده عمران دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی برگزار شد، افزود: همچنین بهره برداری های غیراصولی از مخازن سدها، عدم لایروبی و رعایت حریم رودخانه ها، نبود وجود سیستم جامع هشدار دهنده سیل از دیگر دلایل وقوع این سیل است.
برهانی ادامه داد: باتوجه به اهمیت ویژه منابع آب، کشور نیازمند یک بازنگری اساسی در خصوص هریک از مخازن است. کشور دارای ظرفیت های فعال، راکد و متغیر است و جهت بهره‌برداری این منبع مهم باید هریک از ظرفیت ها را در نظر گیرد.
وی همچنین با اشاره به سیستم هشدار سیل اظهار کرد: این سیستم علاوه بر پیش بینی بارش ها، امکان مانور را در سطح قابل توجهی افزایش می دهد. به عنوان مثال رهاسازی به موقع آب از مخازن سدها، تقویت سیل بندها، جابجایی به هنگام افراد، دام ها و... از مزیت های این سیستم به شمار می رود.
عضو هیأت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در ادامه با بیان این‌که برخی وقوع سیل اخیر را ناشی از تغییر اقلیم می دانند، تصریح کرد: تغییر اقلیم مربوط به تغییرات تدریجی در دراز مدت است و مرتبط کردن هریک از وقایع طبیعی به تغییرات اقلیمی صحیح نیست.
وی افزود: باید به مسائل زیست محیطی، اجتماعی، انسانی و... به صورت جامع نگریسته شود. به طور مثال در برخی از مناطق نظیر کرخه در صورت نبود سد، تلفات جانی و مالی سیل به مراتب بیشتر بود، حال آنکه در برخی از مناطق ساخت سد به سبب مسائل زیست محیطی باید متوقف شود.
برهانی با بیان اینکه در حال حاضر کشور دارای 5٠ میلیارد مکعب ذخایر منابع آبی است، یادآور شد: حفظ این منابع و بهره برداری از سیلاب ها و همچنین کاهش خسارت‌ها نیازمند این نگاه جامع است، در غیر این صورت جامعه در درازمدت با مشکلات بسیاری مواجه خواهد شد.
**9484**1601**
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر