تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
کنجدسرا

در پاسخ به درخواست مجوز رئیس‌جمهوری برای برداشت از صندوق توسعه ملی

معاون سابق وزیر نیرو: سازه ها نیاز به مهندسی مجدد دارد

معاون سابق وزیر نیرو: سازه ها نیاز به مهندسی مجدد دارد
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، علیرضا دائمی روز دوشنبه در میزگرد بررسی سیلاب های اخیر اظهار کرد: به عنوان مثال در موضوع مهندسی مجدد سازه ها نگاه علمی به ساخت سدها و وجود برنامه ریزی حائز اهمیت است.
وی ادامه داد: دانشگاه و مراکز علمی نقش اساسی و موثری در پاسخ تخصصی و بررسی وقایع از جمله تعریف سیلاب بر اساس شدت، مدت و پهنه وقوع دارند.
وی که سخنان خود را دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی بیان کرد ، افزود: موضوعاتی از قبیل مدیریت بحران و نقش مردم، ساماندهی رودخانه (بازکردن گره ها در رودخانه ها)، پیش بینی سیل و مدل های پیش بینی محدوده سیلاب، طرح های اجرایی نیاز به تجزیه و تحلیل دانشگاهیان دارد.
میزگرد سیلاب های اخیر کشور با حضور تعدادی از متخصصان و دانشجویان حوزه آب و سیلاب با سخنرانی علیرضا برهانی (عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصیر)، رضا مکنون (عضو هیات علمی دانشگاه امیر کبیر) و هدایت فهمی(معاون دفتر تر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو) در دانشکده عمران و منابع آب دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی برگزار شد.
دائمی عنوان کرد: ضرورت استفاده از سیستم های پیش آگاهی و مدیریت هوشمند سیلاب، نقش عوامل انسان ساز در بروز و تشدید سیلاب (ساخت سد، آبخیزداری و باروری ابرها)، آمادگی و مدیریت بحران، بررسی نقش مدیریت سدها در کاهش مخاطرات سیلاب، تهیه و بهنگام سازی دستور العمل های لازم برای مدیریت بحران نیاز به نظرات تخصصی اساتید دانشگاه و مراکز علمی دارد.
وی با اشاره به نقش مهم علم و دانش برای پیشبرد مسائل کشور، اظهار کرد: مهندسی مجدد هیدرولیکی طرح های عمرانی اجرا شده با ملاحظه تغییر اقلیم (سیل و خشکسالی)، ارزیابی مجدد هیدرولیکی و طرح های آبی با توجه به شرایط جدید و همچنین تهیه برنامه و ساماندهی برنامه جامع باید توسط مسئولان و با استفاده از راهکارهای دانشگاهیان انجام شود.

** پایداری سیل، شدت و پهنه بارش
این کارشناس در حوزه آب با اشاره به دلایل وقوع سیل اخیر اظهار کرد: بخش عمده بارش از طرف مدیترانه و دریای اطلس وارد غرب کشور می شود. به دلیل چرخش زمین این باران ها در منطقه آسیا فرود می آید و بحران زا است.
دائمی ادامه داد: در رشته کوه های البرز و زاگرس بارش ها فراوان است. مسئله نادر سیل اخیر مدت زمان پایداری سیل، شدت و پهنه بارش بود که تمام کشور را پوشش داد.
وی افزود: بارش های اخیر دارای شدت بود و در زمان متوالی صورت گرفت بنابراین سیل پایدار و شدیدی ایجاد شد همچنین با مشاهده یک سال پر بارش کشور وارد ترسالی نمی شود بلکه باید بارش های چند سال مورد تحلیل و ارزیابی قرار بگیرد .
معاون اسبق وزیر نیرو با اشاره به سد های خوزستان عنوان کرد: سدهای دز و کرخه تا 10 فروردین ماه پر و به اجبار تخلیه شد اما در حوزه کارون به دلیل وجود سدهای زنجیره ای سیلاب مدیریت و خسارات کمتری وارد شد.
**9465**1601**
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر