تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
کنجدسرا

مکاتبات وزارت صنعت با گمرک در مورد ترخیص خودروها

خبرگزاری مهر: دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت در مکاتبه‌ای با گمرک خواستار ارسال اطلاعات پرونده خودروهای مانده در گمرک شد.‌

مکاتبات وزارت صنعت با گمرک در مورد ترخیص خودروها

 

عملا ظرفیت تحقق تولید 100 خودرو خارجی سفارش شده وجود ندارد

عضو کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به حضور رحمانی در این کمیسیون گفت: وزیر صمت اعلام کرد عملاً ظرفیت تحقق تولید 100 خودرو خارجی در کشور وجود ندارد زیرا خودروسازان آنها از ایران خارج شده‌اند.

حجت الاسلام سید جواد حسینی کیا عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس در تشریح جزئیات نشست عصر امروز این کمیسیون گفت: در این جلسه نمایندگان از رضا رحمانی وزیر صمت سوالاتی را پرسیدند.

وی افزود: رحمانی به تعدادی از این سوالات پاسخ داد به طوری که وزیر صمت به نمایندگان اعلام کرد وقتی به عنوان وزیر انتخاب شدم به دلیل مشکلات تحریم و مشکلات قطعه‌سازی، 100 هزار خودروی سفارش شده و ثبت نامی داشتیم؛ این در حالی بود که تولید خودرو در کشور پایین آمده بود و چاره ای جز اتخاذ تدابیر لازم برای عبور از بحران نداشتیم.

عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: از مجموع 100 هزار خودروی سفارش شده با آن که مشکلات بانکی داشتیم و عملاً امکان انتقال پول وجود نداشت اما به دنبال راه‌هایی بودیم تا این مشکل را حل کنیم؛ با تلاش های صورت گرفته تولید قطعه در کشور افزایش یافته و هم اکنون تولید خودرو در کشور سه و نیم برابر قبل شده است و خودروسازان بنا دارند با سرعت مناسب تعهدات قبلی خود را پاسخ بدهند.

وی افزود مشکل عمده این 100 هزار خودرو ثبت نامی آن است که خودروسازان خارجی از کشور خارج شده‌اند و عملاً ظرفیت تحقق تولید خودروی آنها در کشور وجود ندارد و تنها راه‌هایی برای رفع این مشکل وجود دارد که یا مردمی که این خودروها را سفارش داده اند خودروی خود را با تولیدات فعلی تبدیل کننده و یا اینکه خودروسازان با این افراد تسویه حساب کرده و سود و جریمه عدم تحویل خودرو را به آنها بپردازند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: سوال بعدی که رحمانی به نمایندگان پاسخ داد مربوط به وضعیت معادن و نحوه واگذاری و عدم نظارت بر آنها بود که وزیر صمت در پاسخ به آنها اعلام کرد این وزارتخانه در این خصوص متولی نیست و به هیچ وجه در زمینه واگذاری‌ها، مسئولیتی ندارد و این موضوع به وزارت اقتصاد و امور دارایی مربوط است.

وی گفت: رحمانی در پاسخ به سوال یکی دیگر از نمایندگان در خصوص پنجره واحد اظهار داشت که این امر در حال تحقق است و فقط بخش جزئی از این کار باقی مانده و در حال حل و فصل مشکلات آن بوده و به دنبال آن هستیم تا در آینده نزدیک آنرا راه اندازی کنیم.

حجت الاسلام حسینی کیا در خصوص سوال بعدی که رحمانی به آن پاسخ داد گفت: موضوع سوال بعدی نمایندگان از وزیر صمت مربوط به لاستیک کامیون داران بود که رحمانی در خصوص اعلام کرد با تدابیر انجام شده این موضوع حل شد به طوری که عمده مشکل آن مربوط به عدم جابجایی پول و مشکلات بانکی بود و پس از آن که سازوکار این امر مشخص و جابجایی پول‌ها محقق و این موضوع حل و فصل شد، با افزایش تولید لاستیک در کشور مشکل حل شده و بنا داریم تا وابستگی به خارج را در این زمینه کاهش دهیم.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر