روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

بالاترین دستمزد ساعتی متعلق به چه شغلی است؟

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، به دلیل اهمیت و کاربرد اطلاعات مربوط به دستمزد نیروی انسانی شاغل در طرح‌های عمرانی ملی و استانی در برآورد هزینه‌های طرح‌های عمرانی دولت، مرکز آمار ایران از سال 1365 جمع آوری آمار مذکور را در دستور کار خود قرار داده است.

نتایج آمارگیری از دستمزد نیروی انسانی شاغل در طرح‌های عمرانی استان تهران در نیمه دوم سال 1397 نشان داد که شغل "استاد کار کابل کش فشار قوی" با ساعتی 27 هزار و 623 تومان بیشترین میزان دستمزد و کارگر ساده با 10 هزار و 566 تومان کمترین متوسط دستمزد ساعتی را به خود اختصاص داده‌اند.

طرح آمارگیری از دستمزد نیروی انسانی از سال 1365 تا سال 1370 تهیه و به صورت شش ماهه در تمامی استان‌های کشور اجرا و نتایج آن منتشر شده است. از سال 1374، این طرح با انجام تغییراتی در سطح استان تهران و در دو مرحله شش ماهه در هر سال اجرا و نتایج آن منتشر شده است. در این گزارش با توجه به اهمیت تغییرات صورت گرفته در میزان متوسط دستمزد ساعتی در هر یک از مشاغل در گروه‌های مختلف شغلی، نتایج این طرح در نیمه دوم سال 1397 و نیمه مشابه سال قبل مقایسه شده است.

دستمزد

با بررسی متوسط دستمزد ساعتی در نیمه دوم سال 1397، می‌توان دید که شغل" استادکار کابل‌کش فشار قوی" در گروه کابل‌کش و مفصل‌بند فشار قوی با رقم 276,234 ریال بیشترین دستمزد را به خود اختصاص داده است. متوسط دستمزد ساعتی در این شغل، افزایش 19.4 درصدی نسبت به نیمه مشابه سال قبل داشته است.

نتایج نشان می‌دهد که بیشترین تغییر در متوسط دستمزد ساعتی در نیمه دوم سال 1397 نسبت به نیمه مشابه سال قبل، مربوط به مشاغل "راننده ماشین‌های سبک- سواری" از گروه شغلی رانندگان ماشین آلات حمل و نقل با 30.1 درصد"راننده دامپر و راننده جرثقیل‌های کفی" از گروه شغلی رانندگان ماشین آلات حمل و نقل با 29.9 درصد، "راننده " غلتک از گروه شغلی رانندگان ماشین‌های سنگین با 29.9 درصد و " راننده تراکتور" از گروه شغلی رانندگان ماشین آلات حمل و نقل با 28.5 درصد، بوده است.

کمترین متوسط دستمزد ساعتی در نیمه دوم سال 1397 نیز مربوط به " کارگر ساده" از گروه شغلی کارگر با 105,667 ریال است. متوسط دستمزد ساعتی در این شغل، افزایش 21.3 درصدی نسبت به نیمه مشابه سال قبل داشته است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که کمترین تغییر در متوسط دستمزد ساعتی در نیمه دوم سال 1397 نسبت به نیمه مشابه سال قبل، مربوط به مشاغل "سنگ تراش درجه دو" با 9.5 درصد و " عایق کار و آسفالت کار درجه یک" با 9.7 درصد از گروه شغلی عایق کار و آسفالت کار ابنیه ساختمان و "کمک آرماتوربند" از گروه شغلی آرماتوربند و"ابزار زن سنگ پلاک" از گروه شغلی سنگ کار با 10.9 درصد است.

 با تصویب افزایش 36.5 درصدی حداقل دستمزد سال 98 کارگران در شورای عالی کار، پایه حقوق کارگران به یک میلیون و 517 هزار تومان رسید. بر این اساس حداقل دستمزد روزانه سال 98 به میزان 50,562 تومان تعیین شده و حداقل دستمزد ساعتی اداره کار در سال 98 به ازای هر 1 ساعت کار 6,898 تومان و به ازای هر 1 ساعت اضافه کاری 7,092 تومان است. فرمول محاسبه میزان حداقل دستمزد یک ساعت کار در روز، با تقسیم حداقل حقوق روزانه تعیین شده بر ساعت اشتغال هر روز که 7 ساعت و 33 دقیقه است به دست می‌آید. مزد هر ساعت کار عادی کارگران در سال 98 برابر با مزد روزانه تقسیم بر 7.33 صدم است.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان