روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

نوبخت: از وعده جهانگیری درباره آزادراه تهران - شمال بی‌خبرم

خبرگزاری فارس، رئیس سازمان برنامه و بودجه امروز به همراه مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل و نقل کشور از منطقه یک آزادراه تهران - شمال بازدید کردند.

در این بازدید محمدباقر نوبخت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در توافق بین وزارت راه، سازمان برنامه و بودجه و شرکت ساخت مقرر شد 600 میلیارد تومان در سال جاری به منطقه یک آزادراه تهران - شمال اختصاص یابد که در ماه‌های آینده محقق می‌شود و با تکمیل منطقه یک، 60 کیلومتر مسیر نسبت به جاده موجود کمتر می‌شود و پس از تکمیل مسیر آزادراه فاصله تاچالوس به یک ساعت و 40 دقیقه کاهش می‌یابد.

از وعده جهانگیری درباره تهران - شمال بی‌خ ادامه داد: تا پایان امسال 300 کیلومتر آزادراه دیگر نیز افتتاح می‌شود.

نوبخت افزود: سال گذشته آذربایجان غربی و گیلان و سال 96 همدان و کرمانشاه به شبکه ریلی متصل شدند و امسال مسیر ریلی میانه تا بستان‌آباد تکمیل می‌شود و مردم می‌توانند از این مسیر استفاده کنند.

نوبخت در پاسخ به سؤالی مبنی بر وعده‌های مختلف دولت برای تکمیل منطقه یک و خصوصاً وعده معاون اول رئیس‌جمهور درباره این منطقه گفت: من از وعده و مساعده معاون اول برای افتتاح منطقه یک خبری ندارم.

نوبخت درباره مناطق 2 و 3 آزادراه نیز توضیح داد: این مناطق هم برنامه زمان بندی از نظر پیشرفت فیزیکی و مالی دارد، اولویت ما فعلا منطقه یک است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: امروز همچنین از پروژه ادامه آزادراه همت تا کرج بازدید می‌کنیم که بخش قابل توجهی از آن بهره‌برداری می‌شود و بار ترافیکی به سمت کرج کاهش می‌یابد.

نوبخت درباره قیمت عوارضی منطقه یک آزادراه در پاسخ به خبرنگار فارس گفت: اجازه دهید، بررسی‌های بیشتری در این باره انجام شود و در آینده قیمت اعلام خواهد شد.

* اختصاص 27 هزار میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی در سه ماه اول سال

نوبخت بیان کرد: ما امروز 27 هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی به خزانه اختصاص دادیم، در حالی در هیچ سالی در سه ماهه اول سال این امکان برای دولت فراهم نبود. همچنین سال گذشته 54 هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی پرداخت کردیم که نسبت به سال قبل آن 30 درصد رشد نشان می‌دهد، در حالی اعتبارات جاری و هزینه‌ای، پارسال 13 درصد رشد داشت.

وی بیان کرد: امسال هم از همین منابع در اختیار با کمترین وابستگی به نفت اولویت‌بندی برای پروژه‌ها مدنظر داریم.

نوبخت با تأکید بر اینکه اولویت‌ها برای اختصاص اعتبارات مورد توجه خاص است، گفت: تلاش می‌کنیم پروژه‌ای که امسال به اتمام می‌رسد را با تخصیص بودجه تمام کنیم و پول آن را کامل بدهیم، نظیر همین 600 میلیارد تومانی که به تهران - شمال اختصاص داده‌ایم تا منطقه یک به پایان برسد.

وی افزود: همچنین پروژه‌هایی برای اتمام در سال آینده هم آماده شده است و به دلیل محدودیت منابع ناشی از تحریم نمی‌خواهیم، به صورت قطره‌چکانی پول‌ها را بین طرح‌ها توزیع کنیم و اولویت‌بندی مدنظر داریم.

* صرفه‌جویی 62 هزار میلیارد تومانی در پرداخت هزینه‌های جاری

رئیس سازمان برنامه بودجه گفت: ما در پرداخت هزینه‌های جاری 62 هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی خواهیم داشت که با اولویت‌بندی امکان‌پذیر است.

وی ادامه داد: سازمان برنامه و بودجه به نیابت از دولت مسئول شد که اولویت‌های دستگاه‌های ذیربط را انتخاب کند.

* جزئیات جذب استخدامی‌های قوه قضائیه

رئیس سازمان برنامه بودجه درباره ورود قبول شدگان آزمون استخدامی قوه قضائیه به این قوه و بودجه جذب آن‌ها توضیح داد: برای استخدام در شرایط جدید، دستگاه‌ها انتظاراتی دارند، ولی ما منابع محدودی داریم. زمانی که از صرفه‌جویی می‌گوییم، نمی‌توانیم همچنان تشکیلات را توسعه دهیم.

وی ادامه داد: قوه قضائیه هم برای توسعه، استدلال‌هایی دارد و می‌خواهد اطاله دادرسی را کاهش دهد، آنجا که برای دولت امکان‌پذیر است این پرداخت‌ها انجام می‌شود، اما در شرایط سخت، برخی منابع کاهش می‌یابد، بنابراین سهمیه‌بندی و اولویت‌بندی مدنظر است.

وی تأکید کرد: همه قوا در راستای ارقام موجود، برنامه بریزند تا در برابر عمل انجام شده قرار نگیریم.

* جزئیات طرح بافت فرسوده و 100 هزار واحد مسکونی

نوبخت درباره موضوع بافت فرسوده گفت: حداقل 100 هزار واحد مسکونی در برنامه داریم، ما غیر از طرحی که برای اصلاح ساختار بودجه آماده کرده‌ایم، طرح دیگری مشتمل بر 8 برنامه برای رونق تولید و اشتغال داریم که حدود 988 هزار فرصت شغلی ایجاد می‌کند که در این طرح 8 برنامه‌ای، بخشی از اشتغال در حوزه مسکن و خصوصاً بافت فرسوده است.

رئیس سازمان برنامه بودجه ادامه داد: غیر از 100 هزار واحد مسکونی که در بافت فرسوده برای احیا برنامه داریم، 50 هزار واحد مسکونی روستایی و 50 هزار واحد مسکونی شهری از نوع حمایتی برنامه داریم.

* انعقاد موافقت‌نامه برای ایجاد 988 هزار فرصت شغلی و پرداخت پیش‌پرداخت 20 درصدی

نوبخت بیان کرد: سازمان برنامه با همه دستگاه‌ها موافقتنامه‌هایی امضا کرده است و مشخص شد چه مقدار تأمین مالی کنیم و در ازای آن به عنوان مثال، وزارت راه چه مقدار واحد مسکونی در بافت فرسوده بسازد تا اشتغال‌زایی ایجاد شود.

رئیس سازمان برنامه بودجه ادامه داد: همچنین با وزارت کشاورزی در حوزه تولید محصولات گلخانه‌ای و پرورش ماهی در دریا و تولید در باغات موافقت‌نامه‌ای داشته‌ایم، ضمن اینکه چنین موافقتنامه‌ای با وزارت صنعت و معدن داشتیم.

وی اضافه کرد: ما دقیقا می‌دانیم 988 هزار فرصت شغلی در کدام بخش یا این 8 برنامه انجام می‌شود.

وی گفت: 20 درصد اول پیش‌پرداخت‌ها را هم به همه دستگاه‌ها پرداخت کرده‌ایم و سازمان برنامه، مطالبه‌گر است، بنابراین دستگاه‌ها باید گزارش‌های اولیه خود را ارائه دهند.

وی تأکید کرد:‌از نظر سازمان برنامه و بودجه، در حوزه اشتغال زیرساخت و تولید، برنامه‌ها مشخص است.

طراحی 23 برنامه برای کاهش وابستگی نفتی بودجه/ 11 برنامه امسال اجرا می‌شود

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه در حال جایگزین کردن بودجه‌ای هستیم که حداکثر 10 درصد به منابع نفتی وابسته است، گفت: این طرح دارای 23 برنامه در 4 محور است.

به گزارش فارس، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه امروز از منطقه یک آزادراه تهران- شمال بازدید کرد.

در حاشیه این بازدید وی در جمع خبرنگاران درباره برنامه دولت برای کاهش سهم درآمد‌های نفتی در بودجه اظهار داشت: طرحی 23 برنامه‌ای در 4 محور داریم که یک بخش آن از این 4 محور ایجاد درآمد‌های پایدار برای دولت است.

وی اظهار داشت: بخش دیگر مربوط به هزینه‌های کاراست در بخش اول ما منابع جدیدی را به جای نفت معرفی می‌کنیم و در بخش دیگر هزینه‌هایی که در حال انجام است و می‌تواند با صرفه‌جویی سبک شود.

نوبخت با بیان اینکه برای ثبات اقتصادی برنامه‌ریزی شده، گفت: برای تقویت نهاده بودجه‌ای و رابطه بین دستگاه‌ها اعم از دولت، مجلس و قوه قضائیه در 4 محور برنامه داریم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه توضیح داد: از این 23 برنامه امسال 11 برنامه پیاده می‌شود و 13 برنامه هم آغاز می‌شود که برای سال 99 است تا وابستگی بودجه به نفت را به حداقل برساند.

نوبخت گفت: برای سال جاری در آن راستا که وضعیت دریافت‌ها و پرداخت‌ها را از نوسانات منابع نفتی رها کنیم، در حال جایگزین کردن بودجه‌ای هستیم که حداکثر 10 درصد به درآمد‌ها و منابع نفتی وابسته است.

وی ادامه داد: روز یکشنبه هم در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی این بودجه از سوی سازمان برنامه و بودجه ارائه شد و پس از تائید رهبری لازم‌الاجرا خواهد شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد:‌مصمم هستیم با منابع موجود مسیر را پیش ببریم، بنابراین اولویت‌بندی کرده‌ایم.

 

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر