روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

اندازه گیری پارچه برای دوخت پرده

برای دوخت پرده هم می توانید از حرفه ای های بازار بگیرید و قیمت پرده و نصب ازشان بپرسید و هم اگر اهل خیاطی کردن هستید،‌می توانید پرده های مورد پسند سلیقه خود را بدوزید.

دوخت پرده

برای دوخت پرده هم می توانید از حرفه ای های بازار بگیرید و قیمت پرده و نصب ازشان بپرسید و هم اگر اهل خیاطی کردن هستید،‌می توانید پرده های مورد پسند سلیقه خود را بدوزید. در هر دو حالت نیاز هست که بلد باشید درست اندازه بزنید. چه برای خرید پارچه پرده ای چه برای سفارش به پرده دوزی.

 

پنجره را اندازه گیری کنید

در صورتی که خودتان پرده را بدوزید می توانید دقیقا به همان چیزی که می خواهید دست پیدا کنید. اولین گام برای دوخت پرده اندازه گیری پنجره و تهیه پارچه مورد نیاز است.

اندازه گیری پرده

پیش از دوخت پرده:

 • آیا می خواهید پرده تا سقف امتداد داشته باشد؟
 • آیا می خواهید پرده تا زمین باشد یا اینکه در زیر آن شوفاژ قرار دارد و می خواهد پرده تا نیمه قرار بگیرد؟
 • ضخامت میل پرده چقدر است؟
 • آیا می خواهید چارچوب مشخص باشد یا پرده چارچوب ها را بپوشاند؟
 • می خواهید چین پرده چقدر باشد؟

طول هر پنل پنجره را محاسبه کنید

دوخت پرده

با این فرمول می توانید طول و عرض پرده مورد نظر را مشخص کنید:

طول پرده پوشاننده پنجره+ روکش روی میل پرده + 3 سانتی متر (که برای درز در نظر گرفته می شود) + حاشیه (5 تا 7 سانتی متر بر اساس جنس پارچه) = اندازه کلی. در این صورت میزان پارچه مورد نیاز برای هر پنل به دست می آید.

یک تکه پارچه سبک با کمک حاشیه و قیطانی که در آن فرو می رود باعث می شود پارچه به خوبی آویزان شود. برای مشخص کردن اندازه کل پرده ها:

طول کلی برای هر پرده ضربدر تعداد پنجره ها تقسیم بر 120 سانتی متر= اندازه کلی. بر اساس میزان چین، حاشیه های مورد نظر و تزیینات دیگر می توانید میزان پارچه را اضافه کنید.

عرض پرده را اندازه گیری کنید

اندازه گیری پرده

بسیاری از پرده ها چین دار هستند و به عرض زیاد نیاز دارند. به طور کلی عرض پرده باید یک و نیم برابر عرض پنجره باشد. پارچه سنگین تر نسبت به پارچه سبک تر چین بیشتر ایجاد می کند. هر چقدر پارچه سبک تر باشد باید چین بیشتری داشته باشد.

برای اینکه ظاهر و چین پارچه مناسب باشد باید حداقل نیم برابر پارچه استفاده شود. اگر می خواهید طول پرده از طول پنجره فقط چند سانتی متر بیشتر باشد می توانید پارچه اضافی را در حاشیه پایین پرده استفاده کنید تا پرده را پرچین نشان دهد.

همچنین می توانید با جدا کردن تکه های پارچه و چند لایه نمودن پرده چین مناسب را ایجاد کنید. در اینجا هم باید برای حاشیه و درز پارچه کافی مشخص کنید.

 

چه نکاتی در خرید پارچه پرده ای در نظر بگیریم؟

پارچه پرده

 • آیا پارچه آب می رود؟ همیشه پیش پارچه شسته شده بخرید.
 • آیا اندازه گیری ها را مجددا بررسی کردید؟ همیشه پیش از خرید اندازه گیری ها را مجددا بررسی کنید.
 • آیا پارچه طرح دار است و باید با تکه های دیگر همخوانی داشته باشد؟
 • آیا همه پنجره ها به یک میزان نور دریافت می کنند یا یکی از آنها زودتر کمرنگ می شود؟ بنابراین در این صورت باید برای آن پنجره پارچه اضافی خریداری کنید.
 • آیا برای دوخت بالش و کوسن به پارچه اضافی نیاز دارید؟

 

اگر پارچه پرده ای کم بود چه کنیم؟

پارچه پرده

 • برای حاشیه پایین و روی میل پرده و حتی درز از پارچه دیگر استفاده کنید . در اینجا باید از مهارت های دوخت و دوز خود استفاده کنید.
 • برای افزودن طول و عرض پرده از پارچه متضاد استفاده کنید.
 • برای کمک کردن به آویزان ماندن پرده از قیطان استفاده کنید.

هماهنگ کردن طرح پارچه پرده ای

طرح پارچه پرده

در صورتی که پارچه طرح دار باشد باید در هنگام دوخت پرده های دو تکه مراقب باشید که این طرح ها در کنار هم قرار بگیرند. این موضوع روی میزان پارچه خریداری شده تاثیر می گذارد و دیگر لازم نیست مجددا به دنبال پارچه اضافی باشید.

 

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان