تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
آکام آتا
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
آکام آتا

جام‌جهانی بسکتبال ۲۰۱۹ - چین

صعود دراماتیک بسکتبال ایران به المپیک ۲۰۲۰/ سلام توکیو!

تیم ملی بسکتبال کشورمان در آخرین بازی خود در جام‌ جهانی بسکتبال مقابل فیلیپین به برتری رسید و با توجه به شکست چین مقابل نیجریه، جواز صعود به المپیک ۲۰۲۰ را کسب کرد.

به گزارش مشرق،  تیم ملی بسکتبال ایران ساعت 16:30 عصر امروز (یک‌شنبه) 17 شهریور ماه 1398، در آخرین بازی خود از رقابت‌های جام‌جهانی 2019 چین (انتخابی المپیک 2020 - توکیو) به مصاف تیم ملی فیلیپین رفت که به پیروزی قاطع 95 - 75 دست یافت.

بیشتر بخوانید:

حدادی گل کاشت

به این ترتیب با توجه به باخت 73 - 86 تیم ملی چین برابر نیجریه و برتری پر گل ایران برابر فیلیپین، تیم ملی ایران توانست با دو برد و تفاضل گل بهتر نسبت به چین، به عنوان بهترین تیم آسیایی حاضر در جام‌جهانی 2019، راهی المپیک 2020 توکیو شود. این سومین حضور بسکتبال ایران در بازی‌های المپیک است. نیجریه که نقش مهمی در صعود ایران به المپیک داشت، خود نیز به عنوان بهترین تیم آفریقا المپیکی شد و چین به عنوان میزبان جام‌جهانی در کسب سهمیه المپیک ناکام ماند.

کوارتر اول: 30 - 24 ایران

با تصمیم مهران شاهین‌طبع (سرمربی)، تیم ملی ایران این بازی را با ترکیب بهنام یخچالی، محمد جمشیدی، صمد نیکخواه بهرامی (کاپیتان)، حامد حدادی و محمد حسن‌زاده  آغاز کرد. 2 امتیاز نخست بازی را حامد حدادی روی یک ریباند برای ایران کسب کرد.

با پرتاب سه امتیازی نیکخواه ایران 14 - 10 پیشی گرفت. پس از خطای محمد جمشیدی، نوروود با پرتاب سه امتیازی فیلیپین را 19 - 17 پیش انداخت. با خطای راوِنا، یخچالی دو پرتاب پنالتی خود را وارد سبد کرد تا ایران 24 - 19 پیشی بگیرد.

پس از وقت استراحت فیلیپین، در اواخر کوارتر اول مشایخی جایگزین جمشیدی و گرامی‌پور نیز جایگزین حدادی شدند. با گل شدن یکی از پنالتی‌های بلچ اختلاف دو تیم به یک امتیاز کاهش یافت، اما با پرتاب سه امتیازی یخچالی و دو امتیاز نیکخواه، ایران 30 - 24 پیروز کوارتر نخست شد.

در این کوارتر فیلیپین بیشتر امتیازاتش را از پرتابهای 3 امتیازی بدست آورد.

کوارتر دوم: 34 - 48 ایران

با شروع بازی پرز برای فیلیپین و مایک رستم‌پور برای ایران وارد زمین شدند که ایران 32 - 27 پیش بود.

در فاصله 5 دقیقه و 9 ثانیه تا پایان این کوارتر، ایران 41 - 31 از فیلیپین پیش بود. فاصله 10 امتیازی دو تیم با دو پرتاب حدادی همچنان تا امتیاز 43 - 33 به سود ایران حفظ شد تا فیلیپین تقاضای وقت استراحت کند.

با ورود دو تیم به زمین جمشیدی با پرتاب دو امتیازی ایران را به امتیاز 45 رساند. با درخشش نیکخواه ایران به امتیاز 48 رسید تا اختلاف به 15 امتیاز افزایش یابد. بلچ یکی از پرتاب‌های پنالتی خود را برای فیلیپین وارد سبد کرد تا ایران 48 - 34 پیروز نیمه نخست بازی شود.

کوارتر سوم: 75 - 50 ایران

امتیاز نخست در این کوارتر را محمد حسن‌زاده از روی پرتاب پنالتی کسب کرد. در ادامه نیز با پرتاب‌های سه امتیازی حدادی و جمشیدی ایران 55 - 37 پیش افتاد. از اواسط این کوارتر صمد نیکخواه برای ایران وارد زمین شد. با دو امتیاز مظفری ایران 64 - 41 از فیلیپین پیشی گرفت.

با پرتاب دو امتیازی فاجاردو برای فیلیپین، اختلاف در حالی به 19 امتیاز کاهش یافت که ایران 64 - 45 پیش بود. با فول گل مشایخی ایران به امتیاز 72 رسید. در نهایت ایران 75 - 50 پیروز کوارتر سوم شد.

کوارتر چهارم: 95 - 75 ایران

با پرتاب سه امتیازی مایک رستم‌پور اختلاف دو تیم به 26 امتیاز افزایش یافت. پس از فول گل نیکخواه و توپ ربایی سعید مظفری ایران 83 - 54 پیش افتاد تا فیلیپین تقاضای وقت استراحت کند. در حالی با پرتاب سه امتیازی پوینت گارد فیلیپین اختلاف در امتیاز 93 - 70 به 23 امتیاز کاهش یافت، شاهین‌طبع تقاضای وقت استراحت کرد. تیم ملی ایران تا پایان بازی عملکرد خوب خود را ادامه داد و توانست با نتیجه 95 - 75 پیروز بازی شد و سهمیه حضور در بازیهای المپیک 2020 توکیو را بدست آورد.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر