روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

جوان‌ترین دارنده جایزه نوبل اقتصاد‌ کیست؟

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از یورونیوز، هر چند پیش از او، الینور اوستروم به عنوان اولین زن جایزه نوبل اقتصاد سال 2009 را کسب کرد ولی خانم دوفلو تنها زن دارنده این جایزه محسوب می‌شود که در قید حیات است.

با این وجود او در گفت‌و‌گویی که با سایت رسمی آکادمی نوبل داشته، پررنگ شدن حضور او به عنوان یک زن را در جمع 82 برنده مرد این جایزه را نشان دهنده مشکل ساختاری در حوزه اقتصاد دانسته که زنان را از آغاز دفع می‌کند. خانم دوفلو همچنین تغییر محیط‌های اقتصادی و مناسبات و رفتارهای رایج در آن را عاملی مهم برای جذب زنان عنوان کرده است.

استاد دانشگاه ام‌آی‌تی آمریکا در ادامه این گفت‌وگو ابراز امیدواری کرده که با ورود نسل جوان اقتصادددانان زن آرام آرام ترکیب جنسیتی در این رشته تغییر کند.

خانم دوفلو که متولد پایتخت فرانسه است و تحصیلات دانشگاهی خود در رشته اقتصاد را در مدرسه اقتصادی پاریس آغاز کرد. او کسب بورس تحصیلی مک‌آرتور را که ویژه نخبگان است در سال 2009 کسب کرد.

او در سال 2015 با آبیجیت بانرجی، دیگر برنده جایزه نوبل اقتصاد سال 2019 ازدواج کرد. آقای بانرجی که هندی الاصل است، در دوران نگارش پایان‌نامه دکترای خانم دوفلو در سال 1999 یکی از استادان راهنمای او بود.

رساله دکترای او به مطالعه تجربی تأثیر برنامه توسعه مدارس در اندونزی طی دهه 70 برای یافتن شواهد قطعی در خصوص تاثیر تحصیلات بیشتر بر افزایش سطح دستمزد در کشورهای در حال توسعه اختصاص داشت.

خانم دوفلو در سن 29 سالگی عنوان جوان‌ترین استادیار دانشگاه ام‌آی‌تی را کسب کرد و تمرکز مطالعات خود را در گرایش توسعه اقتصادی با محوریت فقرزادیی ادامه داد.

او در سال 2003 آزمایشگاه عملی فقر را در دانشگاه ام‌آی‌تی تاسیس کرد و از آن زمان تاکنون بیش از 200 آزمایش تجربی را در مورد فقر انجام داده است.

مهمترین کتاب او که به همراه همسرش نوشته و در سال 2011 منتشر شده، «اقتصادهای فقیر» نام دارد و تلاش دارد با نگاهی انتقادی رویکردی جدید را نسبت به پدیده فقر در جهان و راه‌های کاهش آن تبیین کند.

در واقع ویژگی مطالعات برندگان امسال جایزه نوبل اقتصادی در زمینه فقر این بوده که آنها با تفکیک مسائل این حوزه به پدیده‌ها و پرسش‌های کوچک‌تر موفق شدند آزمایش‌های تجربی متعددی را در محیط‌های قابل کنترل‌تر و موثرتر با هدف شناسایی تاثیر توانمندسازی زنان و کودکان بر کاهش ابعاد وخیم فقر انجام دهند و بر این اساس به راهکارهای عملی موثر برای کاهش فقر در کشورهای در حال توسعه برسند.

خانم دوفلو اولین جایزه معتبر خود در رشته اقتصاد را در سال 2010 و از انجمن اقتصاددانان آمریکا دریافت کرد. جایزه‌ای با عنوان «مدال جان بیت کلارک» که به اقتصاددانان برجسته زیر 40 سال اهدا می‌شود. موفقیت‌های پیاپی او با کسب جایزه نوبل سال 2019 تکمیل شد. اهداء جایزه نوبل اقتصاد سابقه‌ای 50 ساله دارد و در سال 1969 برای نخستین بار به «راگنار فریش» نروژی و «یان تینبرگن» هلندی اعطا شد.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان