روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

فرق نگین اتمی با برلیان چیست ؟

بهترین تعریف برای فرق نگین اتمی با برلیان این است که می‌توان گفت برلیان یک سنگ طبیعی است اما نگین اتمی ساخته دست انسان است. سنگ‌های برلیان طی سال‌های طولانی، توسط زغال سنگ به وجود می‌آیند، اما نگین اتمی به دست انسان‌ها ساخته می‌شود.

فرق نگین اتمی با برلیان چیست ؟
بهترین تعریف برای فرق نگین اتمی با برلیان این است که می‌توان گفت برلیان یک سنگ طبیعی است اما نگین اتمی ساخته دست انسان است. سنگ‌های برلیان طی سال‌های طولانی، توسط زغال سنگ به وجود می‌آیند، اما نگین اتمی به دست انسان‌ها ساخته می‌شود.


 
قطعا تا به حال برای شما سوال شده که چگونه یک برلیان اصل را تشخیص دهیم؟ به طور معمول بر روی طلا نگین‌هایی از جنس‌های مختلف به منظور تزیین و زیبایی محصولات استفاده می‌شود. یکی از انواع پرکاربرد سنگ‌های تزیینی در بازار طلای ایران برلیان است. اما آنچه که اهمیت دارد و برای برخی از افراد جای شبهه و سوال است این است که فرق نگین اتمی با برلیان چیست؟ و چگونه می‌توان برلیان اصل را تشخیص داد؟ در ادامه این مطلب به بررسی ویژگی هر کدام و تفاوتی که با یکدیگر دارند، خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.


چگونه بریان اصل را تشخیص دهیم؟

برای تشخیص برلیان اصل از نگین اتمی، راهکارهای متفاوتی وجود دارد. متداول‌ترین و بهترین راهکارها در زیر ارائه شده است. 

تست با ذربین

اگر در خانه یک ذربین و یا حتی یک عینک ته استکانی دارید، می‌توانید این تست را انجام دهید. اکثر سنگ‌های برلیان یک زائده کوچک به نام کربن دارند که این قطعه به راحتی با چشم قابل دیدن نیست. شاید به وسیله ذربین یا عینک ته استکانی بتوانید این قطعه را روی برلیان اصل شناسایی کنید، البته باید دقت داشت در خیلی از مواقع، این تست کار سختی است که شاید نتوانید با انجام دادنش به نتیجه برسید.


تست آب

اکثر برلیان‌های اصل به دلیل چگالی بالا، به زیر آب می‌روند و نگین‌های تقلبی و غیر اصل روی آب می‌مانند. برای این منظور به راحتی می‌توانید طلای خریداری شده را درون یک لیوان آب گذاشته و از اصل بودن و یا اتمی بودن آن، اطمینان حاصل کنید.

قیمت سنگ برلیان

رایج‌ترین تفاوت فرق نگین اتمی با برلیان در قیمت آن‌ها است. سنگ‌های اتمی قیمت بسیار پایینی دارند که در مقابل سنگ اصل برلیان ناچیز هستند. معمولا برای خرید نگین اتمی هزینه کمتری از شما دریافت می‌شود و فقط وزن کار حساب خواهد شد.


فرق نگین اتمی با برلیان

دقت داشته باشید که تمامی سنگ‌های استفاده شده بمنظور تزیین طلا، برلیان نیستند. در واقع برخی افراد برای کم کردن هزینه‌ها از نگین اتمی استفاده می‌کنند، تا مشتری بیشتری داشته باشند.

مانند سایر سنگ‌های زینتی قیمت برلیان به سایز، کیفیت و یکپارچگی آن بستگی دارد و البته باید اشاره کرد که اندازه سنگ‌ها مبنای اصلی قیمت گذاری در بازار طلا است. به گونه‌ای که هرچه سنگ‌ها درشت‌تر باشند، ارزش بیشتری خواهند داشت و قطعا گران‌تر خواهند بود. در زمان خرید، دو راهکار عمده برای تشخیص برلیان اصل از نگین اتمی وجود دارد:

1. بازتاب نوری:

 برلیان در مقایسه با نگین‌های اتمی دارای رنگی دارای رنگی کدر و غیر شاف است که بازتاب تیره‌ای از نور را به چشم می‌رساند، اما نگین‌های اتمی شفاف بوده و طیف کامل رنگی منشور را با رنگ سفید بازتاب می‌دهد.

فرق نگین اتمی با برلیان


2. مقایسه سنگ مورد نظر با سنگ اتمی یا برلیان در حال خرید:

 یک راه حل بهتر برای سهولت تشخیص بین نگین اتمی و برلیان این است که می‌توانید هنگام خرید یک انگشتر و یا گردنبند با نگین اتمی را همراه داشته باشید و آن را با سنگ‌های مورد نظر خود مقایسه کنید. پس از مدتی، چشم شما بهترین قضاوت را برای تشخیص سنگ اتمی و برلیان ارائه خواهد کرد.


سخن آخر

اگر در کار طلا و جواهرات نیستید و در مورد سنگ‌ها و انواع آن، اطلاعاتی ندارید، تشخیص نگین اتمی با برلیان قطعا برای شما کار آسانی نخواهد بود. به طور مثال اگر در مقابل فرد بی تجربه، یک سرویس برلیان و یک سرویس اتمی باشد، تشخیص کار آسانی نخواهد بود. به طور کلی در مورد قیمت گذاری، خرید و حتی شناسایی سنگ‌های تزیینی، بهتر است از افراد خبره و مورد اطمینان در این زمینه کمک بگیرید.

منبع : ستاره

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر