روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

دیپلمات آمریکایی: دولت ترامپ در پی کاهش تنش با ایران است

خبرگزاری فارس: سفیر جدید آمریکا در امارات متحده عربی دوشنبه در حاشیه برگزاری نشستی در «ابوظبی» درباره ایران گفت، دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا متعهد به یک راه حل سیاسی برای کاهش تنش‌ها با ایران است.

به نوشته روزنامه انگلیسی زبان «نشنال» چاپ امارات «جان راکولتا» سفیر آمریکا در این زمینه گفت: من با سران بسیاری از کشورها در اینجا دیدار کرده‌ام. آن‌ها به وضوح گفته‌اند که در وهله نخست 100 درصد موافق فشار حداکثری بر ایران هستند، دوم این که آن‌ها نمی‌خواهند با خشونت مشکلات را حل کند و سوم این‌که یک راه حل سیاسی، از طریق مذاکرات تنها راه پیشرفت در این ماجراست.»

بر اساس این گزارش، دولت دونالد ترامپ که با توصیف «برجام» به عنوان بدترین توافق تاریخ اردیبهشت سال گذشته از آن خارج شد، هفته گذشته بار دیگر در یک موضع‌گیری متناقض از ایران بابت عدم پایبندی به این توافق انتقاد کرده است.

«مورگان اورتاگوس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا چهارشنبه گذشته چهارمین گام ایران برای کاستن از تعهدات خود ذیل برجام را «گامی بزرگ در جهتی اشتباه» توصیف کرد. (جزئیات بیشتر)

به نوشته نشنال، سفیر جدید آمریکا در امارات در بخش دیگر سخنان خود گفت: «ما با همکاری نزدیک با امارات تلاش می‌کنیم ایران را متقاعد کنیم که تنها راه برون رفت از این مسئله یک راه حل سیاسی است. رئیس جمهور آمریکا بارها و بارها به وضوح گفته که تنها راه برون رفت از این تنش، راه حل سیاسی است. در خاورمیانه جایی برای خشونت وجود ندارد و باید متوقف شود.»

جان راکولتا در خاتمه به تداوم همکاری آمریکا با امارات به ویژه همکاری‌های تجاری اشاره کرد.

«انور قرقاش» وزیر مشاور در امور خارجه امارات نیز روز گذشته در سخنرانی در این نشست گفت که ایران باید برای رسیدن به یک توافق جدید به منظور کاستن از تنش‌های منطقه و «احیای اقتصادش»، با قدرت‌های جهانی و کشورهای حاشیه خلیج فارس مذاکره کند.

 

مقام آمریکایی: نمی‌توانیم ایران را وادار به تغییر رفتار کنیم

دستیار وزیر خارجه آمریکا امروز دوشنبه مدعی شده دولت کشورش به دنبال روابط دوستانه با ایران، روسیه و چین است.
«کریستوفر فورد»، دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور کنترل تسلیحاتی امروز دوشنبه مدعی شده واشنگتن قادر به تغییر رفتار ایران نیست.

طبق گزارش روزنامه «جروزالم‌پست»، فورد که در نشستی در اندیشکده صهیونیستی «مرکز مطالعات امنیت ملی» صحبت می‌کرد گفته که آمریکا نمی‌تواند ایران را در مناقشه هسته‌ای وادار به عقب‌نشینی کند.

او این سخنان را در پاسخ به سوالی در این خصوص مطرح کرد که آیا آمریکا از ابزارهای لازم برای تغییر رفتارهای هسته‌ای و منطقه‌ای ایران برخوردار است یا خیر.

فورد در پاسخ به این سوال ابتدا گفت که ایران در برابر کارزار فشار حداکثری آمریکا سه مسیر پیش رو دارد: «ایران می‌تواند برای همیشه تحت این فشارها زندگی کند، می‌تواند با اقدامات تحریک‌آمیز بیشتر به این فشارها پاسخ دهد که در جهت منافعش نیست و یا می‌تواند برای حل و فصل اختلافات پای میز مذاکره بیاید.»

مقام وزارت خارجه آمریکا اضافه کرد: «ما تا آنجا که می‌توانیم علیه رفتار ایران محدودیت ایجاد کرده‌اند. آنها از لحاظ کارهایی که می‌توانند انجام دهند با محدودیت‌های ساختاری بیشتری مواجه هستند.»

فورد در بخش دیگری از سخنانش مدعی شد که آمریکا پیشنهادات مثبتی برای مذاکره با ایران روی میز قرار داده است که از آن جمله می‌توان به «رفع همه تحریم‌ها، احیای روابط دیپلماتیک و روابط مبتنی بر همکاری... امیدوارم ایران این انتخاب را انجام دهد.»

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: «ما نمی‌توانیم ایران را وادار کنیم این تصمیم را بگیرد، اما می‌توانیم شرایط را طوری مهیا کنیم که باعث شود ایران مانند یک کشور نرمال رفتار کند. ممکن است اینطور نشود، اما امیدوارم چنین شود.»

او در بخش دیگری از سخنانش از روسیه، چین و ایران به عنوان «دولت‌های تجدیدنظرطلب» نام برده و ادعا کرده که این کشورها سردمداران اشاعه تسلیحاتی در دنیا هستند.

فورد علی‌رغم این گفت: «ما می‌خواهیم با هر سه کشور، روسیه، جمهوری خلق چین و ایران روابط دوستانه‌ای داشته باشیم اما فقط در صورتی که آنها حاکمیت قانون را رعایت کرده و به همسایه‌هایشان زور نگویند.»

ادعای این مقام آمریکایی درباره تلاش واشنگتن برای برقراری روابط دوستانه با ایران در حالی است که دولت آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ» سیاستی موسوم به «کارزار فشار حداکثری» را علیه تهران به کار گرفته است.

دولت آمریکا به عنوان بخشی از این کارزار، کارگروهی مشترک همراه با رژیم صهیونیستی تشکیل داده بود که هدف آن تحریک به اغتشاش و ناآرام کردن ایران بود.

این اقدامات ترامپ در راستای سیاست‌های ضدایرانی‌ای است که او تحت تأثیر لابی‌های صهیونیستی-سعودی-اماراتی از نخستین روزهای کاخ سفید علیه ایران آغاز کرده است.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر