روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

صدها دانشجو در هنگ‌کنگ بازداشت شدند

دانشگاه پلی‌تکنیک در محاصره پلیس

دنیای اقتصاد : روز سه‌شنبه ۲۸ آبان در نتیجه درگیری میان دانشجویان دانشگاه هنگ‌کنگ با پلیس حدود ۱۰۰ دانشجو در این دانشگاه گیر افتاده‌اند

با توجه به اینکه دغدغه مسوولان و بسیاری از معترضان این دولت- شهر مساله محاصره دانشگاه پلی تکنیک است، اما دولت مرکزی پکن اعلام کرد که هنگ‌کنگ هیچ اختیاری برای صدور حکم درباره قانونی بودن قوانین این دولت‌شهر درخصوص «قانون اولیه» (قانون اساسی هنگ‌کنگ) ندارند. پیش از آن دادگاهی در هنگ‌کنگ ممنوعیت استفاده از ماسک از سوی معترضان را لغو کرده بود. شامگاه دوشنبه همچنین اداره حمل‌ونقل هنگ‌کنگ اعلام کرد، «وامپوآ»، «تسیم شا تسوی»، «تسیم شا تسوی ایست»، «هونگ هوم» و ایستگاه‌های متروی دانشگاه بسته هستند و تونل «هونگ هوم کراس هاربر» در مدت زمان کوتاه باز نخواهد شد. با این تفاصیل، برخی گزارش‌ها حاکی است که در ساعات اولیه بامداد دیروز شبکه تلویزیونی آرتی‌اچ‌کی گزارش داد، بیش از 100 تن از معترضان اجازه خروج از دانشگاه پلی‌تکنیک هنگ‌کنگ را یافتند. آنها از یکشنبه شب تحت محاصره نیروهای امنیتی بودند. رئیس اجرایی هنگ‌کنگ گفت، حدود 600 معترض که داخل دانشگاه پلی‌تکنیک تحت محاصره پلیس بودند خودشان را تسلیم مقام‌ها کردند. کری لام گفت، در میان کسانی که تسلیم پلیس شدند 200 نوجوان دیده می‌شود. طی دو روز گذشته، پلیس هنگ‌کنگ معترضان را تحت فشار زیادی قرار داده و حلقه امنیتی اطراف این دانشگاه را شکسته و هم به سوی فعالانی که سعی در فرار داشتند گاز اشک‌آور شلیک کرد.  

«یو- مایرز» در گزارش خود افزودند معترضان به بمب‌های آتش‌زا، تیر و کمان و ابزاری از این دست مسلح شده بودند و به درگیری با پلیس می‌پرداختند. این گزارشگران می‌افزایند، درگیری‌های 4 روز گذشته «شدیدترین» درگیری طی چند ماه اخیر بود. درگیری در دانشگاه پلی‌تکنیک – که در آن پلیس صدها گاز اشک‌آور و گلوله‌های پلاستیکی شلیک کرد- نمایاننده مداخله و برخورد مستقیم پلیس با یکی از پردیس‌های دانشگاهی این شهر است. این گزارشگران می‌افزایند از این 600 معترض، 400 نفر بالاتر از 18 سال سن داشتند و به سرعت دستگیر شدند. آن 200 نوجوان هم که از سوی پلیس متوقف شده بودند دستگیر نشدند. با این حال، پلیس هنگ‌کنگ می‌گوید محتمل است که برای آن 200 نفر هم حکم تعلیقی صادر و از آنها بازجویی شود. دستگیر شدگان که به شورش متهم شده‌اند- جرمی که در هنگ‌کنگ مجازات سختی دارد- احتمالا احکام حبس 10 ساله خواهند گرفت. گزارشگران نیویورک تایمز می‌افزایند در خارج از پردیس دانشگاه گروهی از والدین در انتظار اخباری از فرزندان خود بودند. والدین هم شعار می‌دادند که «پسرم، با آرامش بیرون بیا» یا «فرزندان‌مان را نکشید، نجات‌شان بدهید». در مناطق دیگر این شهر هم کارگران و دیگر اقشار به خیابان‌ها آمده و در حمایت از دانشجویان دست به اعتراض زدند. با این حال، پکن می‌گوید تنها مرجع معتبری است که می‌تواند قوانین هنگ‌کنگ را تفسیر کند. مقام‌های پکن می‌گویند دادگاه هنگ‌کنگ فاقد اختیار برای تفسیر قانون است. به نظر می‌رسد بر سر تفسیر قوانین داخلی هنگ‌کنگ میان این دولت شهر با پکن اختلافاتی پدید آمده است. کنگره ملی خلق در پکن می‌گوید تنها مرجع قانونی است که از اقتدار و اختیار تفسیر مسائل قانونی مربوط به مسائل ملی و تغییر «قانون اولیه» برخوردار است. ناظران می‌گویند چین با این استدلال درصدد فرسایش در خودمختاری این دولت شهر است و این نوعی زمینه‌سازی قانونی و حقوقی برای ورود به تحولات داخلی این دولت شهر است.

 

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر