روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

آخرین تحولات خاورمیانه؛

آتش زدن مجدد کنسولگری ایران در نجف

واکنش نتانیاهو به پیوستن شش کشور اروپایی به کانال مشترک با ایران، افشای طرح خرابکارانه دستگاه اطلاعاتی عربستان سعودی، وقوع انفجار در شمال سوریه و موضع گیری نخست وزیر کویت درباره طرح ایران برای امنیت خلیج ،از جمله مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند

واکنش نتانیاهو به پیوستن شش کشور اروپایی به کانال مشترک با ایران، افشای طرح خرابکارانه دستگاه اطلاعاتی عربستان سعودی، وقوع انفجار در شمال سوریه و موضع گیری نخست وزیر کویت درباره طرح ایران برای امنیت خلیج ،از جمله مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به آتش زدن مجدد کنسولگری ایران در نجف نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»؛ منابع و رسانه های عراقی از آتش سوزی مجدد در کنسولگری ایران در نجف خبر دادند و اعلام کردند اغتشاشگران مجددا کنسولگری ایران در نجف را به آتش کشیدند. آنان همچنین از تلاش آتش نشانان عراقی برای خاموش کردن آتش خبر دادند.

آتش زدن مجدد کنسولگری ایران در نجف/واکنش نتانیاهو به پیوستن 6 کشور اروپایی به کانال مشترک با ایران/ افشای طرح خرابکارانه دستگاه اطلاعاتی عربستان سعودی/ وقوع انفجار در شمال سوریه

گفتنی است، چهارشنبه شب گذشته منابع عراقی از تعرض اغتشاشگران به کنسولگری ایران در نجف اشرف و آتش زدن ساختمان کنسولگری خبر داده بودند که تعدادی آشوبگر به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در نجف حمله کرده و آن را کامل آتش زدند و نیروهای عراقی تنها نظاره گر بودند.

واکنش نتانیاهو به پیوستن شش کشور اروپایی به کانال مشترک با ایران

«بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر رژیم صهیونیستی به پیوستن شش کشور اروپایی به کانال مالی مشترک با ایران موسوم به «اینستکس» واکنش نشان داد.

نتانیاهو در این ارتباط با انتقاد از کشورهای اروپایی ـ که به گفته او برای دور زدن تحریم‌های آمریکا به ایران کمک می‌کنند ـ از آن‌ها خواسته است تا به ادعای او به جای حمایت از ایران در برابر نقش این کشور در منطقه مقابله کنند.

نتانیاهو در ادامه ادعاهای خود از کشورهای اروپایی خواسته است تا به کمپین فشار حداکثری آمریکا علیه ایران ملحق شوند.

دو روز پیش، دولت‌های بلژیک، دانمارک، فنلاند، هلند، نروژ و سوئد از پیوستن به ساز و کار مالی مشترک با ایران خبر دادند.

اینستکس با هدف تهسیل مبادلات تجاری اروپا و ایران در چهارچوب برجام و با هدف کاهش تبعات تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران در ژانویه سال 2019 توسط فرانسه، آلمان و انگلیس ثبت شد، ولی تاکنون هیچ‌گونه تجارتی از طریق آن انجام نشده است.

افشای طرح خرابکارانه دستگاه اطلاعاتی عربستان سعودی

وزارت کشور دولت نجات ملی یمن شنبه شب در بیانیه‌ای اعلام کرد، طرح دستگاه اطلاعاتی ائتلاف سعودی برای ایجاد آشوب و ناامنی در یمن خنثی شده است.

به نوشته وبگاه انصارالله، در این بیانیه آمده است که دستگاه امنیتی یمن موفق شد، هسته‌های مرتبط با ائتلاف سعودی را که برای ایجاد درگیری و ناامنی در کشور و اجرای اقدامات تخریبی برنامه‌ریزی کرده بودند، بازداشت کند.

وزارت کشور دولت نجات ملی یمن افزود: «توطئه و طرح خطرناکی که سرویس اطلاعاتی ائتلاف سعودی در آن دست داشت، پس از انجام عملیات تعقیب و گریز و رصد دقیق خنثی شد».

به گفته این نهاد، سرویس اطلاعات ائتلاف سعودی سعی کرد به ساختار داخلی کشور نفوذ کند تا صلح اجتماعی در یمن و امنیت آن را هدف قرار دهد.

در ادامه این بیانیه آمده است: «دستگاه اطلاعاتی سعودی بهترین افسران خود را مأمور کرده بود تا خودفروختگان و کسانی که کشور خود را فروخته‌اند، برای انجام عملیات تخریبی آماده و مجهز کنند».  

در ادامه بیانیه مذکور آمده که اطلاعات عربستان سعودی پس از حمایت مالی و لجستیکی از این عناصر خودفروخته، به آنها مأموریت داده که اقدامات تخریبی کرده و با سوء استفاده از وخیم بودن اوضاع اقتصادی بین نهادهای مختلف اختلاف ایجاد و مردم را برای ایجاد هرج و مرج در کشور تحریک کنند و از این طریق دولت را هدف قرار دهند.

وزارت کشور دولت نجات ملی یمن با بیان اینکه دشمن پس از شکست در عرصه نظامی به این توطئه روی آورده است، اعلام کرد دو باند و هسته اصلی که اعضای آن را خیانتکاران تشکیل می‌دهند، دستگیر شدند و جزئیات مربوط به دستگیری آنها  اعلام خواهد شد.

دولت نجات ملی یمن گفت که متجاوزان پس از آنکه نتوانستند به موفقیت قابل ملاحظه‌ای در عرصه نظامی و میادین جنگی دست پیدا کنند،  به این ‌گونه اقدامات خرابکارانه متوسل شدند.

وقوع انفجار در شمال سوریه

خبرگزاری دولتی سوریه «سانا» یکشنبه‌شب از وقوع انفجار در حومه شهر «الحسکه» واقع در شمال سوریه خبر داده است.

شبکه خبری الاخباریه گزارش داد که این حادثه ناشی از انفجار یک دستگاه موتور سیکلت بوده که دز نزدیکی میدان «الباسل» در شهرک غویران در الحسکه رخ داده است.

منابع خبری سوریه گزارش داد که این انفجار چند زخمی بر جای گذاشته است که به بیمارستان منتقل شدند.

آتش زدن مجدد کنسولگری ایران در نجف/واکنش نتانیاهو به پیوستن 6 کشور اروپایی به کانال مشترک با ایران/ افشای طرح خرابکارانه دستگاه اطلاعاتی عربستان سعودی/ وقوع انفجار در شمال سوریه

دیشب نیز انفجاری در نزدیکی شهر «رأس‌العین» واقع در استان «الحسکه» در شمال سوریه رخ داده بود که در پی آن شمار از نظامیان ارتش ترکیه و متحدان آن کشته و زخمی شدند.

در این انفجار که در منطقه «تل حلف» رخ داده، تعدادی از نیروهای نظامی ترکیه و عناصر گروهک تروریستی «ارتش آزاد سوریه» کشته و یا زخمی شدند.

هفته گذشته نیز در همین منطقه انفجار دیگری رخ داده بود که بر اثر آن ده‌ها تن کشته یا زخمی شدند.

انفجارها در استان مرزی الحسکه همزمان با آغاز تجاوزات ارتش ترکیه به شمال سوریه از یک سو و استقرار نیروهای ارتش سوریه در استان یاد شده از سوی دیگر، افزایش پیدا کرده است.

موضع گیری نخست وزیر کویت درباره طرح ایران برای امنیت خلیج فارس

شیخ صباح الخالد نخست وزیر کویت به موضع گیری درباره طرح ایران برای امنیت خلیج فارس پرداخت.

وی افزود: موفقیت طرح ایرانی در گروه روابط تهران با کشورهای دنیاست. موفقیت طرح ایران به فراهم بودن شرایط آن نیاز دارد.

نخست وزیر کویت در ادامه بیان کرد: سه رخداد مهم برای کشورهای حوزه خلیج فارس در پیش است که شامل نشست جی بیست در ریاض، نمایشگاه اکسپو 2020 در دبی و جام جهانی فوتبال 2022 در دوحه قطر است.

آتش زدن مجدد کنسولگری ایران در نجف/واکنش نتانیاهو به پیوستن 6 کشور اروپایی به کانال مشترک با ایران/ افشای طرح خرابکارانه دستگاه اطلاعاتی عربستان سعودی/ وقوع انفجار در شمال سوریه

وی در ادامه از تلاش های کویت برای حل اختلافات میان دوحه و سه کشور بحرین، امارات و عربستان هم خبر داد و درباره تشکیل کابینه کویت گفت: ما چهار وزیر جدید داریم که پست های وزارتخانه های دفاع، کشور، دارایی و خارجه را بر عهده خواهند گرفت.

نخست وزیر کویت از تعامل خود با مجلس امت این کشور هم خبر داد.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر