روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

حمل و نقل جديد بر اساس DRT چگونه است؟

چند روزي است كه موضوع راه اندازي اتوبوس هاي DRT (دي آر تي) بر سر زبان ها افتاده است. اما سوال اينجاست كه سيستم DRT چيست و چگونه كار مي كند؟

چند روزی است که موضوع راه اندازی اتوبوس های DRT (دی آر تی) بر سر زبان ها افتاده است. اما سوال اساسی اینجاست که سیستم DRT چیست، کرایه و نرخ استفاده از  اتوبوس های DRT چقدر است و در نهایت اینکه این سرویس چگونه کار می کند؟

اتوبوس های DRT

سیستم DRT چیست؟

حمل و نقل پاسخگو بر اساس تقاضا یا حمل و نقل انعطاف پذیر را DRT می نامند. Demand Responsive Transport  مجموعه ای از خدمات گسترده ای است که برخی از کارشناسان آن را حمل و نقل موازی نیز می نامند. امروزه از تاکسی،‌ اتوبوس،‌ اتوبوس های سریع یا بی آر تی (BRT) و مترو به عنوان ارکان اصلی حمل و نقل عمومی یاد می شود. اما وجه تمایز DRT و سیستم های حمل و  نقل نامبرده شده را می توان در نوع خدمات به افراد جستجو کرد. در سیستم DRT یک حمل و نقل بر اساس تقاضای کاربران در سطح وسیعتری نسبت به تاکسی های اینترنتی موجود، ولی در مسیرهای ثابت انجام خواهد شد.

 

سیستم DRT چگونه کار می کند؟

به عنوان مثال فرض کنید که تقاضای مسافران برای حمل و نقل در روزهای خاص، طی ساعت هایی مشخص از شبانه روز و در مسیرهای ثابت افزایش پیدا می کند و سیستم حمل و نقل عمومی توان پاسخگویی به این حجم از تقاضا را نخواهد داشت. از طرفی با توجه به قیمت تقریبا بالای تاکسی های اینترنتی و حتی در مواردی عدم سرویس دهی مناسب در زمان های مذکور،‌ ممکن است اغلب مسافران تمایل زیادی برای استفاده از این نوع سیستم حمل و نقل نداشته باشند. بنابراین در این میان نیاز به یک سرویس حمل و نقل میان رده خواهیم داشت تا علاوه بر قیمت مناسب،‌ بتواند کیفیت خدمات خود را به طیف وسیعی از کاربران متقاضی ارائه نماید. DRT می تواند بهترین گزینه برای حل این موضوع باشد.

روش کار به این صورت است که مسافران با استفاده از اپلیکیشن موجود بر روی گوشی همراه خود اقدام به درخواست می کنند. سیستم DRT پس از جمع آوری اطلاعات از مسافران و مشخص شدن حجم تقاضا در مسیرهای پر تردد، اقدام به اختصاص ون،‌ مینی بوس یا اتوبوس برای جابجایی مسافران خواهد کرد. در این روش مسافران از زمان دقیق حرکت مطلع خواهد شد و در صورت اجرای صحیح دیگر خبری از صف های طولانی سوار شدن و همچنین سرپا ایستادن تا مقصد وجود نخواهد داشت. بنابراین مهمترین وجه تمایز بین سیستم DRT و حمل و نقل عمومی معمولی، تمایز بین سطوح شخصی سازی در خدمات ارائه شده است. با توجه به توضیحات داده شده می توان اینگونه استنباط کرد که کرایه این نوع حمل و نقل قطعا از سیستم حمل و نقل عمومی بالاتر خواهد بود.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان