روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

جان جیکوب آستور؛ نخستین میلیونر ینگه‌ی دنیا

جان جیکوب آستور اولین فروشگاه پوست و خز خود را در سال ۱۷۸۶ تاسیس کرده و اغلب برای تامین اجناس خود و بدست آوردن پوست حیوانات به طبیعت وحشی می‌رفت. چند سال بعد، آستور اولین سرمایه‌گذاری خود در زمینه املاک را نیز انجام داد. تمامی کسب و کار پوست او در سال ۱۸۰۸ در قالب کمپانی پوست آمریکا ادغام شد.

برترین‌ها: جان جیکوب آستور، تاجر پوست و سرمایه‌گذار عرصه املاک یکی از پیشگامان کسب و کار در دوران خود و موسس تجارت پوست و خز در ایالات متحده بود.

جان جیکوب آستور، بنیانگذار صنعت پوست و خز در ایالات متحده

خلاصه

جان جیکوب آستور اولین فروشگاه پوست و خز خود را در سال 1786 تاسیس کرده و اغلب برای تامین اجناس خود و بدست آوردن پوست حیوانات به طبیعت وحشی می‌رفت. چند سال بعد، آستور اولین سرمایه‌گذاری خود در زمینه املاک را نیز انجام داد. تمامی کسب و کار پوست او در سال 1808 در قالب کمپانی پوست آمریکا ادغام شد. پس از جنگ 1812، آستور به خاطر قراردادی که با دولت ایالات متحده بست حتی از گذشته نیز ثروتمندتر شد. جان جیکوب آستور در سال 1848 درگذشت.

سال‌های اول زندگی

جان جیکوب آستور در 17 جولای 1763 در والدورف، آلمان به دنیا آمد. او که فرزند یک قصاب آلمانی بود، بعد‌ها به یکی از بزرگ‌ترین تاجران و کارآفرینان زمان خود و موسس امپراطوری پوست آمریکا تبدیل شد. زمانی که تنها 17 سال داشت، آستور به منظور کار برای برادر بزرگ‌ترش، جرج، که آلات موسیقی می‌ساخت به لندن آمد. در سال 1784، وی با تعدادی فلوت و حدود 25 دلار پول نقد لندن را ترک کرده و در جستجوی ثروت به ایالات متحده آمد.

اولین سرمایه‌گذاری‌ها

بعد از رسیدن به بالتیمور، آستور به نیویورک سیتی رفت، جایی که یکی دیگر از برادران بزرگترش، هنری، در آنجا زندگی می‌کرد. در حالی که از همان ابتدا قصد داشت وارد صنعت پوست و خز شود، آستور توانست اولین مغازه فروش پوست حیوانات خود را در سال 1786 تاسیس کرده و برای بدست آوردن پوست اغلب خود به طبیعت وحشی رفته و دام می‌گذاشت. چند سال بعد، آستور اولین سرمایه‌گذاری خود در زمینه املاک را نیز انجام داده و کسب و کاری را آغاز کرد که در نهایت باعث شد املاک متعددی را به تملیک خود درآورد.

جان جیکوب آستور، بنیانگذار صنعت پوست و خز در ایالات متحده

تاسیس امپراطوری آستور

آستور که مردی باهوش، جاه‌طلب و البته بیرحم بود، در آستانه قرن جدید مغازه کوچک خود را به بزرگ‌ترین و پیشروترین کمپانی پوست و خز کشور تبدیل کرد. او همچنین صادرات پوست و خز به چین و وارد کردن ابریشم و چای از این کشور را نیز آغاز کرد. تمامی کسب و کار او در زمینه خرید و فروش پوست و خز در نهایت در سال 1808 به تاسیس کمپانی خز آمریکا منتهی شد.

بعد از پایان موفقیت‌آمیز ماموریت‌های اکتشافی لوییس و کلارک در سال 1806، آستور متوجه فرصت‌های کسب و کار در غرب شد. بدین ترتیب او املاک و زمین‌هایی را در اوریگون خریداری کرد، جایی که در سال 1811 یک قلعه در آن ساخته و برای تاسیس یک شهر کوچک به نام آستوریا برنامه ریزی کرد. اما مدت کوتاهی بعد و به دلیل درگرفتن جنگ در سال 1812 بین ایالات متحده و بریتانیا، آستور این زمین و املاک را به فروش رساند.

بعد از جنگ، به خاطر قرارداد انحصاری که با دولت ایالات متحده منعقد کرد، آستور بیش از پیش ثروتمند شد. هلدینگ‌های املاک وی در نیویورک سیتی نیز به شکل قابل توجهی با افزایش ارزش و درآمد روبرو شدند. آستور در دهه 1830 کسب و کار پوست و خز را فروخته و بر روی مدیریت املاک و کسب و کار و سرمایه‌گذاری‌های خود در این زمینه، از جمله هتلداری و مکان‌های تفریحی و اقامتی تمرکز کرد.

زندگی شخصی

آستور سال‌های پایان عمر خود را در اندوه از دست دادن همسرش، سارا، که در سال 1834 گذشته بود گذراند. این دو در سال 1785 و مدت کوتاهی پس از ورود آستور به نیویورک با هم ازدواج کرده بودند و سارا در تمام دوران به شهرت و ثروت رسیدن شوهرش در کنار او بوده و به او کمک می‌کرد. در کنار هم، این دو صاحب هفت فرزند شدند: ماگدالن، سارا، جان جیکوب جونیور، ویلیام بکهاوس، دوروتا، هنری و الیزا.

جان جیکوب آستور، بنیانگذار صنعت پوست و خز در ایالات متحده

مرگ و میراث

آستور، ثروتمندترین مرد ایالات متحده در عصر خود، در سال 1848 درگذشت. هنگام مرگ ثروت او حدود 20 میلیون دلار برآورد می‌شد که بخش زیادی از آن به پسرش، ویلیام بکهاوس آستور، رسید. جان جیکوب آستور که از همان نوجوانی در سودای شهرت و ثروت بود خانواده و ثروتی ساخت که به بخشی از تاریخ ایالات متحده تبدیل شد.

منبع: biography

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر