روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

فروش حقوق تولید یک داروی مبتنی بر دی.ان.ای مشتریان

یک شرکت آمریکایی از اطلاعات مربوط به دی.ان.ای مشتریان خود برای ارائه دارو استفاده می‌کند.

فروش حقوق تولید یک داروی مبتنی بر دی.ان.ای مشتریان

به گزارش ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، شرکت آمریکایی "23andMe" که یک شرکت زیست‌فناوری فعال در زمینه تست دی.ان.ای است، حقوق مربوط به نوعی داروی جدید را که بر اساس داده‌های مربوط به مشتریان شرکت ساخته شده، به فروش رسانده است. این نخستین باری است که این شرکت، قراردادی را برای صدور مجوز مربوط به یکی از داروهای خود امضا می‌کند.

قرارداد مربوط به این دارو که به عنوان یک روش درمان برای بیماری‌های التهابی مورد بررسی قرار دارد، با شرکت اسپانیایی "Almirall" به امضا رسیده است.

"امیلی درابانت کانلی"(Emily Drabant Conley)، معاون بخش رشد تجاری شرکت 23andMe در مصاحبه ای گفت: این لحظه تاثیرگذاری برای شرکت ما به شمار می‌رود زیرا اکنون از به کار بردن پایگاه داده برای کشف دارو، به سوی ابداع آن پیش رفته‌ایم.

"تیم فریلینگ"(Tim Frayling)، از پژوهشگران "دانشگاه اکستر"(University of Exeter) انگلستان گفت: با گسترش پایگاه داده‌های 23andMe که طی دو سال گذشته دو برابر شده است، احتمال تولید اطلاعات پزشکی کارآمد نیز بیشتر خواهد شد.

شرکت 23andMe حدود 10 میلیون کیت آزمایش DNA را به فروش رسانده و بیش از 80 درصد مشتریان آن با استفاده شرکت و دانشمندان از داده‌های مربوط به خود موافقت کرده‌اند. هدف از به کار بردن داده‌ها این است که امکان درک دلایل بیماری و بهترین شیوه درمان آنها فراهم شود.

23andMe به تازگی شرکایی را از چندین گروه دانشگاهی جذب کرده است. این شرکت در سال 2018 با شرکت دارویی "GlaxoSmithKline" به همکاری پرداخت و همچنین از سال 2015 تاکنون سعی دارد درمان‌های جدیدی را شناسایی کند.

فریلینگ افزود: من فکر می‌کنم که اطلاعات ژنتیکی انسان برای کشف دارو، بسیار خوب و کارآمد هستند اما این سوال برایم مطرح می‌شود که آیا استفاده تجاری شرکت از داده‌های ژنتیکی مشتریانی که برای پژوهش پزشکی داوطلب شده‌اند، عادلانه است یا خیر.

شرکت 23andMe در بیانیه خود، این موضوع را ذکر کرده که داوطلبان هیچ سودی از پژوهش یا محصولات تجاری آن که بر اساس اطلاعات ژنتیکی یا گزارش‌های شخصی آنها ابداع شده، دریافت نخواهند کرد.

در هر حال، فریلینگ متذکر شد آیا مردم از این موضوع آگاه هستند که امکان دارد شرکت از این پژوهش، پول قابل توجهی به دست بیاورد. حدس من این است که امکان دارد مردم چیزی از میزان سودمند بودن اطلاعات ندانند.

بسیاری عقیده دارند که شرکت باید مبلغی را در قبال دریافت اطلاعات ژنتیکی مشتریان به آنها پرداخت کند.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان