روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

کشتی جام تختی؛ راه توکیو از کرمانشاه می‌گذرد/ همه باید کشتی بگیرند، جز ۷ نفر

چهلمین دوره جام بین المللی کشتی آزاد تختی در شرایطی از امروز (چهارشنبه) در کرمانشاه آغاز می‌شود که غایبان این رقابت‌ها قرار است شانسی برای حضور در المپیک نداشته باشند.

کشتی جام تختی؛ راه توکیو از کرمانشاه می‌گذرد/ همه باید کشتی بگیرند، جز 7 نفر

به گزارش خبرگزاری تسنیم، از صبح امروز (18 دی ماه) درست یک روز بعد از پنجاه و دومین سالگرد درگذشت جهان پهلوان تختی، جام تختی در رشته آزاد در کرمانشاه آغاز می‌شود.

رقابتی که سال گذشته به درخواست کادرفنی تیم ملی، از سیستم رنکینگ اتحادیه جهانی خارج شد تا یکی از مهم ترین مراحل انتخابی تیم ملی شود و مدعیان داخلی بتوانند در این مسابقات با هم رقابت کنند.

بعد از مسابقات جهانی 2019 نورسلطان نیز بارها و بارها از سوی کادرفنی تاکید شد که هر کسی خواهان ماندن در کورس رقابت برای کسب دوبنده تیم ملی در سال المپیک است، باید حتما در جام تختی کشتی بگیرد.

در ابتدا نیز تنها مدال آوران مسابقات جهانی (بهنام احسانپور، یونس امامی، حسن یزدانی و علیرضا کریمی) به همراه رضا اطری که سهمیه المپیک را در وزن اول گرفته بود، از شرکت در این رقابت ها معاف شدند اما در ادامه امیرحسین زارع به دلیل پشت سر گذاشتن چند مسابقه متوالی در ماه‌های اخیر و اینکه کادرفنی تصمیم دارد او را در مسابقات رنکینگ ایتالیا به همراه داشته باشد، از شرکت در جام تختی معاف شد.

همچنین مصدومیت علیرضا کریمی در مسابقات باشگاه های جهان نیز موجب شد که محمدحسین محمدیان جایگزین او در لیست اعزامی به ایتالیا شود و از این رو، این کشتی گیر مازندرانی نیز در کرمانشاه کشتی نخواهد گرفت تا به این ترتیب 7 کشتی گیر با مجوز کادرفنی در جام تختی امسال غایب باشند.

در ادامه مروری کوتاه خواهیم داشت بر 10 وزن رقابت های جام تختی، 6 وزن المپیکی به همراه 4 وزن غیرالمپیکی که هنوز به قطعیت اعلام نشده در سال 2020 مسابقات جهانی اوزان غیرالمپیکی را پیش رو خواهند داشت یا نه.

وزن 57 کیلوگرم:

در شرایطی که رضا اطری مدعی اصلی وزن اول تیم ملی و کشتی گیری که خیال سبک وزن‌ها را با عنوان پنجمی جهان و کسب سهمیه راحت کرد، در جام تختی حضور نخواهد داشت، چند مدعی 61 کیلوگرم به این وزن بازگشته اند.

مجید داستان، علیرضا سرلک، نادر حاج آقانیا و ... از جمله مدعیان جدی جام تختی در وزن اول محسوب می شوند، درشرایطی که رحمانِ عموزاد بهترین کشتی گیر نوجوان سال 2019 جهان که این روزها در اردوی تیم ملی بزرگسالان حضور دارد، قرار نیست در جام تختی کشتی بگیرد و می‌خواهد کارش را در جوانان ادامه دهد. در این وزن آرسن هاراتونیان کشتی گیر ارمنی موفق تیم «تا ثبت جهانی توس» نیز حضور دارد.

وزن 61 کیلوگرم:

بهنام احسانپور بعد از کسب مدال برنز این وزن مسابقات جهانی 2019، به وزن 65 کیلوگرم رفت، به نظر می‌رسید مدعی جدی این وزن محمدباقر یخ کشی باشد که در سال 2018 دوبنده تیم ملی را در مسابقات جهانی بوداپست بر تن داشت اما او اخیرا دچار سانحه تصادف شده و زانویش دچار پارگی، به همین دلیل قادر به حضور در جام تختی نیست. از آنجایی که تیم کامل روانه مسابقات قهرمانی آسیا می‌شود، قطعا رقابت‌های اوزان غیرالمپیکی جام تختی نیز نمی تواند بدون اهمیت باشد.

وزن 65 کیلوگرم:
بهنام احسانپور که قرار است اولین میدان رسمی‌اش در وزن جدید را در مسابقات رنکینگ ایتالیا تجربه کند، اما در غیاب او مسابقات این وزن المپیکی خالی از مدعی نیست و قطعا شاهد رقابت‌های زیبا و نزدیکی بین امیرمحمد یزدانی ملی پوش وزن 65 کیلوگرم ایران در مسابقات جهانی نورسلطان، امیرحسین مقصودی قهرمان امیدهای جهان، مرتضی قیاسی کشتی‌گیر مدعی و موفق در لیگ، پیمان بیابانی، ایمان صادقی، خیرالله قهرمانی و ... خواهیم بود. ضمن اینکه میثم نصیری نیز درخواست داده دوباره به 65 کیلوگرم برگردد و می‌خواهد بعد از مدتی دوری از تیم ملی، شانسش را برای ملی پوش شدن دوباره امتحان کند.

وزن 70 کیلوگرم:
اغلب مدعیان این وزن یا به 65 کیلوگرم عزیمت کرده‌اند و یا به 74 کیلوگرم. یونس امامی هم که در این وزن مدال جهانی گرفت، قرار است در وزن جدید (74 کیلوگرم) در مسابقات ایتالیا کشتی بگیرد. علیرضا سرگو که در مسابقات باشگاه‌های جهان کشتی های خوبی برای تیم دانشگاه آزاد گرفت در همین وزن جام تختی کشتی می‌گیرد.

وزن 74 کیلوگرم:
یونس امامی جزو نفرات شرکت کننده در جام تختی نیست و در غیاب او باید دید سایر مدعیانِ این وزن المپیکی چه خواهند کرد. مصطفی حسین خانی که به دلیل مصدومیت و پارگی رباط حضور در مسابقات تیرماه انتخابی تیم ملی را از دست داد و به مسابقات جهانی نورسلطان نرفت، بعد از دومی در رقابت‌های انتخابی جام تختی، حالا جزو مدعیان اصلی جام تختی است. رضا افضلی که در غیاب حسین خانی به جهانی 2019 رفت، دیگر مدعی این وزن محسوب می‌شود. محمد نخودی جوان، سعید داداشپور باتجربه و ... هم هستند.

وزن 79 کیلوگرم:
علی سوادکوهی به گفته خودش می‌خواست به وزن 74 کیلوگرم برگردد اما دیر برای این کار اقدام کرده و نمی‌توانست همزمان با کاهش وزن، قدرت لازم برای بازگشت به وزن سابق را هم به دست آورد. به همین دلیل بعد از اینکه شرکت در مسابقات امیدهای جهان را به طرز ناراحت کننده ای از دست داد، حالا بار دیگر در وزن غیرالمپیکی 79 کیلوگرم روی تشک خواهد رفت.

گفته بود که از کادرفنی تیم ملی بعد از جام تختی درخواست می‌کند که جزو مدعیان 74 کیلوگرم باشد اما به صراحت از سوی گروه فنی کشتی اعلام شده که این کار ممکن نیست و هر کشتی گیری در وزنی که مدعی دوبنده تیم ملی است، باید در همان وزن جام تختی کشتی بگیرد. سجاد غلامی و حمیدرضا زرین پیکر از دیگر مدعیان این وزن هستند. به نظر می‌رسد بهمن تیموری نیز درخواست تغییر وزن داده است.

وزن 86 کیلوگرم:
حسن یزدانی اگر دچار پارگی مینیسک هم نمی‌شد، قرار نبود در جام تختی کشتی بگیرد. او به واسطه کسب مدال طلای جهانی نورسلطان، از این رقابت‌ها معاف شده بود اما این روزها نقاهتِ بعد از جراحی را پشت سر می‌گذارد و کار فیزیوتراپی اش را زیر نظر دکتر امین نوروزی پیگیری می‌کند. در این وزن مسابقات رنکینگ اتحادیه جهانی نیز نماینده اعزامی نخواهیم داشت.

اما خبر خوبِ این وزن، اعلام وضعیت کامران قاسمپوری است که پیش از این گفته شده بود به دلیل پارگی رباط ACL باید زانویش را جراحی کند. گفته شده که او نیازی به جراحی ندارد و می تواند کارش را ادامه دهد. قاسمپور در جام تختی روی تشک خواهد رفت. احمد بذری، مرصاد مرغزاری، جلال زمان و ... از دیگر مدعیان این وزن محسوب می شوند.

وزن 92 کیلوگرم:
به نظر می‌رسید محمدجواد ابراهیمی برای آنکه شانس حضور در بین مدعیان وزن المپیکی 97 کیلوگرم را داشته باشد، درخواست تغییر وزن دهد، اما این اتفاق رخ نداد و همچنان باید او را مدعی جدی وزن 92 کیلوگرم جام تختی دانست، البته اگر قصد شرکت در رقابت ها را داشته باشد. علیرضا کریمی نایب قهرمان این وزن مسابقات جهانی 2019 هم که جزو مدعیان وزن بالاتر محسوب می‌شود و در این وزن شاهد رقابت حسین شهبازی، ارشک محبی، حسن جلالی نژاد و سایرین خواهیم بود.

وزن 97 کیلوگرم:
به نظر می‌رسید در غیاب علیرضا کریمیِ مصدوم، رضا یزدانی هم در جام تختی کشتی نگیرد. خبری از تمرینات او به بیرون درز پیدا نکرد، اما نام او در بین اسامی حاضر در قرعه کشی اعلام شد. قرار بود محمدحسین محمدیان هم یکی از مدعیان اصلی این وزن جام تختی باشد اما او جایگزین علیرضا کریمیِ مصدوم در لیست ایتالیا شد و به این شکل از شرکت در این رقابت‌ها معاف است. مجتبی گلیج قهرمان امیدهای جهان به همراه اسماعیل نجاتیان کشتی گیر موفقِ لیگ برتری و علی شعبانی ملی پوش این وزن مسابقات جهانی نورسلطان را می‌تواند از بخت‌های اصلی اولی در این رقابت‌ها عنوان کرد.

وزن 125 کیلوگرم:

به جرات رقابت‌های سنگین وزن جام تختی را می توان یکی از جذاب ترین اوزان دانست، جایی که هم پرویز هادی حضور دارد، هم یدالله محبی، امین طاهری، جابر صادق زاده و عباس فروتن. هادی که حالا با مدعی شدن امیرحسین زارع و مصدومیتی که به واسطه آن حضور در جهانی 2019 را از دست داد، جایگاه خود را برای حضور در المپیک متزلزل می‌بیند، می‌خواهد حرفش را در بازگشت دوباره روی تشک بزند. نفر سوم جهان در سال 2018 انگیزه های زیادی دارد که با مدال المپیک با خیال راحت بتواند کشتی را کنار بگذارد.

یداالله محبی که از تجربه دو مسابقه جهانی، دست خالی بازگشته، به همراه جابر صادق زاده‌ای که به تازگی ششمین بازوبند پهلوانی اش را گرفته از دیگر مدعیان این وزن هستند.
امین طاهری که با وجود استعداد خوبی که در سنگین وزن دارد هنوز مدعی جدی این وزن تیم ملی نشده نیز به دنبال نشان دادن توانمندی هایش در جام تختی است. عباس فروتن قهرمان امیدهای جهان هم درخواست تغییر وزن داده و از 97 کیلوگرم، در سنگین وزن جام تختی روی تشک خواهد رفت.نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان