روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

آینده موهوم تبلت‌های تاشو در نمایشگاه CES ۲۰۲۰ روشن شد

نمایشگاه فناوری CES که هر ساله در ابتدای سال میلادی تفاوت‌های هر سال با سال قبل را به رخ جهانیان می‌کشد، امسال نیز مملو از غافلگیری‌ها و نوآوری‌های ممتاز به ویژه در زمینه دستگاه‌های تاشو بود که چشم همگان را به خود خیره کرد.

آینده موهوم تبلت‌های تاشو در نمایشگاه CES 2020 روشن شد

به گزارش ایسنا و به نقل از انگجت، خبرنگار اعزامی انگجت به نمایشگاه CES 2020 می‌گوید من با شرکت‌های سازنده لپ‌تاپ صحبت می‌کردم تا اخبار آنها را برای این کنفرانس بررسی کنم. از "لنوو" و "دل" گرفته تا "اینتل"، همه این شرکت‌ها دستگاه‌هایی با نمایشگر تاشو را به این نمایشگاه آورده بودند که بزرگتر از نمایشگر گوشی تاشوی "گلکسی فولد" با 7.3 اینچ اندازه بودند و واضح است که یک نمایشگر تاشوی بزرگتر حس بهتری می‌دهد. بنابراین در CES امسال شاهد این بودیم که این صنعت شروع به کار بر روی توسعه گسترده این رایانه‌های تاشوی قابل حمل کرده است.

اکنون مزایای فناوری نمایشگر تاشو کاملاً آشکار شده است. اگر اجزای آن بدون شکستن خم شوند، می‌توان اندازه یک دستگاه را نصف یا حتی کوچکتر کرد.

سال گذشته اولین گوشی تاشوی واقعی را در CES 2019 ساخته شرکت "Royole" دیدیم و در طول بقیه سال، شرکت‌های سامسونگ، هواوی، TCL و موتورولا همه از آن پیروی کردند و نسخه‌های خاص خود خود را رونمایی کردند.

در نمایشگاه CES امسال، شرکت‌های دل، TCL و اینتل مفاهیم و نمونه‌های اولیه تبلت‌های تاشوی خود را نشان دادند، در حالی که شرکت لنوو نخستین تبلت تاشوی آماده تجاری‌سازی شده خود را موسوم به "ThinkPad X1 Fold" به همراه مشخصات کامل، قیمت و لوازم جانبی معرفی کرد.

به استثنای دستگاه اندرویدی TCL، این تبلت‌های تاشو با سیستم عامل "ویندوز 10" و نرم افزار نسخه نمایشی ایجاد شده برای پشتیبانی از "ویندوز 10 ایکس" جدید ساخته شده برای رایانه‌ها و تبلت‌های دو نمایشگری توسط مایکروسافت کار می‌کردند.

تبلت لنوو نخستین بار در ماه اکتبر معرفی شد، اما چیز زیادی راجع به آن نمی‌دانستیم. "ThinkPad X1" اولین تبلت تاشوی در دسترس تجاری جهان است.

یکی از بزرگترین چالش‌ها در رواج این دستگاه‌ها، ایجاد نرم افزارهایی برای عملکرد روان و توانایی انجام چند وظیفه همزمان است. بنابراین شرکت‌ها باید تصور کنند که کاربران در چنین دستگاه‌هایی چه چیزی می‌خواهند.

به عنوان مثال هنگامی که تبلت تاشو را باز می‌کنید، باید برنامه‌ای که باز می‌کنید تمام نمایشگر را پر کند و همچنین وقتی تبلت را نصف می‌کنید، برنامه نیز بدون اختلال در قالب اندازه جدید قرار بگیرد. همچنین وقتی دو برنامه را همزمان باز می‌کنید، این دو برنامه باید بتوانند به طور خودکار در جای خود قرار بگیرند و هرکدام نیمی از فضای نمایشگر را به خود اختصاص دهند. اینها مشکلاتی هستند که "ویندوز 10 ایکس" باید آنها را حل کند، اما شرکت‌هایی مانند لنوو و دل نمی‌خواهند فقط به مایکروسافت تکیه کنند و به فکر آنچه کاربران می‌خواهند هستند و شروع به توسعه الگوهای مدنظر خود کرده‌اند و نسخه آزمایشی رابط کاربری دل و لنوو امکان تقسیم برنامه‌ها و جاگیری مناسب با توجه به اندازه نمایشگر را فراهم کرده‌اند.

ویژگی مشترک دیگر نوعی صفحه کلید مجازی است که با تا شدن تبلت و به حالت لپ‌تاپ در آمدن آن، قسمت پایینی صفحه نمایش تبدیل به کیبورد می‌شود.

به عنوان مثال لنوو یک ابزار تعویض حالت ایجاد کرده است که به کاربر امکان می‌دهد به سرعت برنامه‌ها را باز کند، صفحه را به دو قسمت تقسیم کند یا یک صفحه کلید را روی صفحه نمایش باز کند.

اینتل نیز نسخه نمایشی مشابهی را در دستگاه مفهومی "Horseshoe Bend" به نمایش گذاشت، اما تایپ کردن روی صفحه نمایش 17 اینچی آن آسان‌تر بود.

این یکی از مزایای استفاده از تبلت و رایانه‌های شخصی تاشو نسبت به گوشی‌های هوشمند است. صفحه نمایش آنها به اندازه کافی بزرگ است که صفحه کلید دیجیتالی را ارائه دهد.

نمونه اولیه 17 اینچی اینتل می‌تواند نشانه‌ای از یک نقطه عطف باشد، چرا که به گفته خبرنگار انگجت، از هر نظر تجربه کاربری بهتری ارائه می‌دهد.

این شرکت‌ها همچنین برای کسانی که به گوشی‌های نوت با قلم دیجیتالی عادت دارند، چاره اندیشیده‌اند تا بتوانند یادداشت‌های خود را به صورت دیجیتالی در حالی که این دستگاه‌ها را به شکل یک کتاب در دست دارند، بنویسند. به همین منظور، لنوو یک قلم به نام "F1 X1" ارائه می‌دهد، اگرچه باید هزینه آن را جدا پرداخت و دل نیز با قلم "Ori" به بازار می‌آید.

بنابراین "ویندوز 10 ایکس" نه تنها باید تمام این سناریوها را پوشش دهد، بلکه باید این کارها را بهتر از قبل انجام دهد.

در نهایت از آنچه که در CES 2020 شاهد آن بودیم، مشخص است که دیدگاه صنعت لپ‌تاپ برای رایانه‌های قابل حمل تاشو آینده روشنی در نظر گرفته است و به زودی شاهد رواج این نوع دستگاه‌ها در بازار خواهیم بود.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر