روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

اقتصادآنلاین بررسی می‌کند؛

پیش‌بینی کاهش ۷۰درصدی فروش طلا و جواهرات در سه ماهه نخست۲۰۲۰/ دوری خریداران و متقاضیان طلا و جواهر از بازار چین

اقتصاد آنلاین – اکرم شعبانی؛ بر اساس اخبار منتشر شده شمار قربانیان ویروس کرونا از مرز هزار نفر گذشته است، یکی از ساده‌ترین راه‌های پیشگیری از ابتلا به این ویروس که حضور نیافتن در مکان‌های عمومی عنوان شده بر بسیاری از بازارها تاثیرگذار بوده است؛ اکنون مردم چین تنها برای رفع مایحتاج غذایی و ضروری خود در مکان‌های عمومی حاضر می‌شوند. فروشندگان مطرح طلا و جواهرات در این کشور هم بر اساس شرایط پیش آمده ساعات کاری خود را کاهش داده‌اند.

جانگ یونگ‌تائو مدیر ارشد اجرایی انجمن طلای چین در این باره عنوان کرد: اکنون رغبتی برای خرید طلا و جواهرات در چین وجود ندارد؛ بیشتر فروشگاه‌ها و مراکز خرید برای جلوگیری از ابتلا تعطیل شده‌اند.

متال فوکوس شرکت تحقیقاتی مستقر در لندن در این باره نوشته است: امسال شاهد افت 6 درصدی فروش طلا و جواهرات در چین هستیم که با توجه به کاهش 7 درصدی فروش در سال 2019، این کمترین میزان فروش طی هفت سال گذشته در این کشور بوده است؛ با در نظر گرفتن اینکه داغ‌ترین فصل فروش طلا و جواهرات پیش از آغاز سال نوی چینی است، این مساله می‌تواند حاد تلقی شود.

این بحران در شرایطی پیش می‌رود که تقاضا در چین و هند، به دلیل اینکه بزرگترین بازار مصرف طلا و جواهرات محسوب می‌شود با رشد قیمت‌ها در کنار کاهش رشد اقتصادی به شدت کاهش یافته است.

1

(نمودار نشان‌دهنده میزان تقاضای طلا جواهرات در چین طی 7 سال گذشته است؛ سال 2019 میزان تقاضا به حداقل هفت سال گذشته دست یافت/ منبع بلومبرگ)

آغاز این مساله به شروع اعتراضات طولانی مدت هنگ کنگ بازمی‌گردد، زمانی که برخی صاحب نظران افت قابل توجه فروش در فروشگاه‌های خاک اصلی چین، هنگ کنگ و ماکائو گزارش کرده بودند؛ نانسی ونگ معاون مدیر اجرایی انجمن طلای چین در این باره عنوان می‌کند: برخی از صرفه جویی‌های کنونی در هزینه‌های زندگی، علیرغم نزدیک بودن روز ولنتاین به دلیل شیوع ویروس مرگبار کرونای جدید در این کشور است.

شمش طلا از سال 2013 در بالاترین نرخ بهره تجاری قرار گرفته و علیرغم افزایش تنش‌های سیاسی و شیوع ویروس کرونا، سرمایه گذاران را به سمت جست و جو در سرمایه‌گذاری‌های امن سوق داده است. متال فوکوس همچنین در گزارشی در هفته گذشته عنوان کرد: همه گیری این بیماری باعث ایجاد یک ضعف طولانی مدت در اقتصاد چین می‌شود و بدون شک این روند بر اقتصاد جهان نیز تاثیرگذار خواهد بود؛ به همین دلیل نیاز شدیدی به تقویت طلا در شرایط کنونی اقتصادی احساس می‌شود.

بر اساس اطلاعات بلومبرگ، خرده فروشان هنگ کنگ تاثیر بر سود خود را از افت شهر در سال 2020 به دلیل شیوع بیماری اعلام کرده‌اند. گروه جواهرات چو تای فوک که دومین فروشگاه بزرگ زنجیره‌ای جهان پس از تیفانی است اعلام کرده پس از سقوط درآمد خالص در دوران تظاهرات هنگ کنگ قصد دارد 15 فروشگاه خود را در هنگ کنگ تعطیل کند.

در کنار خرده فروشان طلا، سازندگان جواهرات نیز این مشکل را به خوبی احساس کرده‌اند. اتحادیه تولیدکنندگان جواهرات در هنگ کنگ اعلام کرده که کارآیی عملیاتی در کارخانه‌های تولیدی چین در شرایط کنونی تنها حدود 20 تا 30 درصد از ظرفیت اصلی آنهاست چرا که کارگران ناچار به قرنطینه در منازل خود شده‌اند و از کاهش میزان فروش در خاک اصلی چین ابراز نگرانی کرده‌اند. بنی دو رییس این اتحادیه نیز اعلام کرده است: امکان کاهش 70 درصدی فروش در فروشگاه‌های طلا جواهرات مستقر در خاک اصلی در سه ماهه نخست 2020 وجو.د دارد.

وی در پایان افزود: طی چهل سال فعالیتم در صنعت جواهرات در کشور چین، تاکنون چنین رکودی در بازار طلا و جواهرات این کشور مشاهده نکرده بودم.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان