تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
آکام آتا
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
آکام آتا

عبور از تهران-شمال برای اتوبوس‌ها چقدر آب می‌خورد؟

خبرگزاری فارس: منطقه یک آزادراه تهران - شمال فردا و با حضور رئیس جمهور به بهره‌برداری می‌رسد.

در این راستا روز گذشته طی نامه‌ای از معاونت برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی به شرکت آزادراه تهران - شمال قیمت عوارضی منطقه یک آزادراه تعیین شد. 

در این نامه آمده است: 

 در راستای اجرای ماده 34 آیین‌نامه اجرایی قانون احداث پروژه‌های عمرانی بخش راه و ترابری از طریق مشارکت بانک‌ها و سایر منابع مالی و پولی کشور و تبصره ذیل آن و با استناد به نامه شماره 78708 تاریخ 1394/06/17 معاون اجرایی وقت رئیس جمهور مبنی بر تنفیذ تعیین نرخ عوارضی آزادراه‌های مشارکتی به وزیر راه و شهرسازی و نظر به تصویب مقام عالی وزارت در خصوص نرخ‌های پیشنهادی بدین وسیله نرخ عوارض وسایل نقلیه عبوری در منطقه یک آزادراه تهران - شمال جهت اجرا و دریافت توسط سامانه الکترونیکی اخذ عوارض از تاریخ افتتاح قطعه مذکور ابلاغ می‌‌شود.

در ادامه این نامه قیمت عوارضی منطقه یک آزادراه تهران - شمال به تفکیک نوع خودروها آورده شده است. بدین ترتیب که نرخ عوارضی برای خودروهای سواری در روزهای عادی 250 هزار ریال، برای خودروهای سواری در روزهای پیک تردد نظیر تعطیلات و ایام پایان هفته 350 هزار ریال و برای وانت‌بارها 350 هزار ریال تعیین شده است. 

بنا بر این گزارش، نرخ عوارضی منطقه یک آزادراه تهران - شمال برای مینی‌بوس‌ها 400 هزار ریال و برای اتوبوس‌ها 450 هزار ریال تعیین شده است.

طبق تعریف معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه روزهای پیک شامل از ساعت 12 ظهر روز چهارشنبه تا پایان روز جمعه و همچنین روزهای تعطیل تعیین شده است. 

در این نامه تأکید شده است: پرداخت کارمزد سامانه الکترونیک اخذ عوارض (ETC) از زمان راه‌اندازی و بهره‌برداری کامل سامانه مذکور لازم‌الاجرا است که مبلغ ‌آن از نرخ‌های مصوب ذکر شده کسر و به حساب شرکت سرمایه‌گذار در استقرار سامانه مورد اشاره منظور می‌شود.

میزان عوارض منطقه یک آزادراه تهران - شمال
 نام آزادراه

  سواری

(روزهای عادی)

  سواری

( روزهای پیک)

  وانت  مینی‌بوس  اتوبوس
منطقه 1 تهران -شمال 25 هزار تومان 35 هزار تومان 35 هزار تومان 40 هزار تومان 45 هزار تومان

سقف مبلغ عوارض منطقه یک تهران-شمال برای سواری‌ها 35 هزار تومان تعیین شد

رقم عوارضی منطقه یک آزادراه تهران- شمال برای ایام پیک ترافیک 35 هزار تومان و برای ایام غیر پیک 25 هزار تومان تعیین شد.
منطقه یک ازادراه تهران-شمال فردا افتتاح رسمی می‌شود.

منطقه یک آزادراه تهران شمال به طول 32 کیلومتر از بزرگراه همت از تقاطع آزادگان شروع شده و تا شهرستانک ادمه دارد خودروها پس از عبور از منطقه 1 وارد جاده موجوده کرج چالوس می‌شوند.

پیش از این رئیس بنیاد مستضعفان درباره نرخ عوارضی آزادراه تهران شمال گفته بود که تمام تلاش بنیاد و دولت این است که قیمت عوارضی برای مردم سنگین نباشد.

پرویز فتاح رییس بنیاد مستضعفان در این باره به خبرنگار فارس گفت: «من در جلسه با مسولان دولت اعلام کرده‌ام با توجه به وضعیت جامعه و مشکلات اقتصادی مردم، بنیاد مستضعفان حاضر است برای کاهش نرخ عوارض آزادراه تهران-شمال، دولت سهم بازگشت سرمایه‌گذاری ما از محل عوارض را کم کند و بجای آن سهم واگذاری زمین را افزایش دهد؛ حتی تاکید کردیم در صورت امکانپذیر نبودن این پیشنهاد، حاضریم برای کاهش نرخ عوارض در این آزادراه، زمان ١٠ ساله بهره‌برداریمان از قطعه نخست را طولانی‌تر کنیم تا میزان عوارض به میزان قابل توجهی کم شود.»

به گفته فتاح اگر قرار بود بنیاد به نسبت سرمایه گذاری خود در ازادراه عوارضی دریافت کند رقم عوارضی منطقه یک 200 هزار تومان بود.

پیگیری خبرنگار فارس حاکی از ان است که نرخ عوارضی برای منطقه یک ازادراه تهران-شمال برای ایام غیر پیک 25 هزار تومان و برای ایام پیک سفر نظیر تعطیلات و روزهای پایانی هفته 35 هزار تومان خواهد بود.

آزادراه تهران-شمال با مشارکت مالی دولت و بنیاد مستضعفان ساخته شده است ارزش فعلی منطقه یک آزادراه تهران-شمال 10 هزار تومان برآورد می‌شود که بنیاد مستضعفان به عنوان سرمایه‌گذار 50 درصد این پروژه است.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر