روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

اقتصاد در گذر زمان

از وام گیری ایران از آمریکا تا اولین روز بازار پس از دلار ۴۲۰۰ تومانی

موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی بیست و یکمین روز فروردین ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه های تاریخی بسیاری از واقعیت های امروز ایران و جهان است. موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی بیست و یکمین روز فروردین ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

 

21 فروردین 1342، ایران از آمریکا 240 میلیون ریال وام با بهره 4 درصد با مدت زمان بازپرداخت 30 سال گرفت.

21 فروردین 1344، وزیر دارایی اعلام کرد: در سال گذشته نزدیک به یک میلیارد تومان مالیات وصول شده است.

21 فروردین 1352، ایران و جمهوری خلق چین اولین موافقت ‌نامه بازرگانی میان طرفین را در پکن امضا کردند. در این قرارداد برای اولین بار ریال مبنای محاسبات بازرگانی بین دو کشور قرار گرفت. بر اساس این توافق ‌نامه قرار شد ایران به چین اتوبوس،‌ کامیون، وانت،‌کود شیمیایی، ماشین ‌های کشاورزی، روغن نباتی و پودر رختشویی صادر و چین نیز کاغذ، لوازم‌ التحریر، چای و مواد غذایی به ایران صادر کند.

21 فروردین 1354، احداث ساختمان ‌های شهرک اکباتان در غرب تهران آغاز شد. قرار شد ظرف مدت 5 سال چهل هزار آپارتمان در آنجا احداث شود.

21 فروردین 1358، امام خمینی (ره) در پیامی فرمودند: هیچکس در مملکت نباید از داشتن خانه محروم باشد. اینجانب حسابی به شماره 100 در تمام شعب بانک ملی افتتاح کرده و از همه کسانی که توانایی دارند دعوت می کنم برای کمک به خانه سازی برای محرومان به این حساب پول واریز کنند.

21 فروردین 1367، سکوی نفتی ساسان توسط سه ناو جنگی آمریکا مورد حمله قرار گرفت و منهدم شد.

21 فروردین 1371، انتخابات چهارمین دوره مجلس شورای اسلامی برگزار شد. این مجلس در هفتم خرداد1371 آغاز به کار کرد و تا ششم خرداد سال 1375 ادامه یافت .

21 فروردین 1376، "آموکو" ـ یکی از بزرگترین شرکتهای نفتی امریکا ـ به صف مخالفان تحریم ایران پیوست. مدیران ارشد این شرکت، کاخ سفید را برای لغو تحریم ایران تحت فشار قرار دادند.

21 فروردین 1391، حمید صافدل رییس سازمان توسعه تجارت از آزاد سازی واردات کالاهای لوکس خبر داد.

21 فروردین 1393، قائم ‌مقام وزیر راه در امور هوانوردی و هواشناسی گفت: مجوزهای واردات اولین محموله‌ های لوازم یدکی و قطعات هواپیما در اوایل اردیبهشت یعنی حدود دو هفته آینده نهایی می ‌شود.

21 فروردین 1395، محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت از ارائه فهرست اقلام مجاز برای خرید از خارج کشور به دولت خبر داد و گفت: این فهرست که شامل 300 تا 400 قلم کالا است، هفته جاری به هیات دولت ارائه می ‌شود.

21 فروردین 1397، در اولین روز کاری معاملات، پس از اعلام قیمت 4 هزار و 200 تومان برای دلار، اتفاقات زیادی در بازار رخ داد؛ صف ‌های ارزی طولانی شد، صف ‌های ارزی متفرق شد، دلالان ارزی دستگیر شدند، خرید و فروش بی ‌ضابطه جرم شناخته شد؛ تلاش دلالان برای فروش دلار بالا رفت و قیمت سکه با افزایش عرضه ‌ها و امنیتی شدن فضا سقوط کرد.

21 فروردین 1398، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران با افزایشی 3553 واحدی معادل 1.87 درصد به رقم 193 هزار و 978 واحد رسید و در یک قدمی قله تاریخی قرار گرفت.

 

منابع: موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی و روزنامه دنیای اقتصاد

 

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان