روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

شورای رقابت اعلام کرد

قیمت جدید ۸ خودرو

دنیای‌اقتصاد : با اعلام شورای رقابت، قیمت جدید هشت خودرو داخلی دیگر که همه متعلق به ایران خودرو هستند، مشخص شد

سه هفته پیش بود که شورای رقابت پس از غیبتی حدودا 20 ماهه دوباره به قیمت‌گذاری خودرو بازگشت و دستورالعمل قیمتی خود را به ستاد تنظیم بازار اعلام کرد. محصولاتی که شورای رقابت قیمت آنها را تعیین کرده بود، شامل خودروهایی می‌شدند که این شورا در دوره قبلی نیز اختیار قیمت‌گذاری آنها را در دست داشت، از جمله تیبا، پژو 206 تیپ 2، رانا و پارس معمولی. پس از اعلام قیمت این محصولات، دو خودروساز بزرگ کشور اولین طرح فروش فوق‌العاده خود را به دستور وزارت صنعت،معدن و تجارت برگزار کردند که بنابر آخرین گزارش‌ها، بیش از 5 میلیون نفر در آن شرکت کرده‌اند. در این طرح قرار است تنها 25 هزار خودرو عرضه شود.

پس از اعلام قیمت خودروهای موردنظر و آغاز طرح فروش فوق‌العاده آنها، این پرسش برای شهروندان پیش آمد که تکلیف قیمت و فروش دیگر خودروهای داخلی چیست؟ حالا با توجه به اعلام و ابلاغ شورای رقابت، قیمت برخی دیگر از خودروها مشخص شده که البته همچنان پراید (خودرویی که قرار است تیر امسال از چرخه تولید حذف شود) جزو آنها نیست. هرچه هست، بنابر خبر منتشره، قیمت پژوپارس اتوماتیک با 32 درصد رشد، به 105 میلیون و 300 هزار تومان رسیده است. سازمان حمایت قیمت این خودرو را در بهمن 97 حدود 80 میلیون تومان تعیین کرده بود.

اما قیمت دیگر محصول ایران خودرو به نام‌هایما نیز در دو مدل S5 و S7 مشخص شده است. بر این اساس،‌هایما S5 با رشدی 48 درصدی، از این پس قیمتی بالغ بر 223 میلیون تومان خواهد داشت. در بین هشت خودرویی که قیمت آنها اعلام شده، این محصول دارای بیشترین رشد است. قیمت دیگر مدل‌هایما یعنی S7 نیز با توجه به مجوز رشد 38 درصدی شورای رقابت، به 235 میلیون و 500 هزار تومان رسیده است. شورای رقابت اما برای سمند سورن بنزینی مجوز افزایش قیمت 13 درصدی را صادر کرده تا قیمت این محصول به 73 میلیون و 800 هزار تومان برسد. این شورا برای پژو 207‌ای نیز در دو مدل دستی و اتوماتیک به ترتیب افزایش قیمت 12 و 22 درصدی را لحاظ کرده است. با این حساب، پژو 207 دستی حالا قیمتی برابر با 87 میلیون و 900 هزار تومان دارد و قیمت مدل اتوماتیک آن نیز به 113 میلیون و 900 هزار تومان رسیده است.

در نهایت اما قیمت مصوب شورای رقابت برای دنا در مدل‌های معمولی و پلاس نیز اعلام شده است. طبق اعلام این شورا، دنای معمولی مجوز افزایش 13 درصدی قیمت را دریافت کرده، بنابراین از این پس با قیمت 82 میلیون تومان عرضه خواهد شد. همچنین دنا پلاس که تنها 4 درصد امکان افزایش قیمت را پیدا کرده، حالا خودرویی 93 میلیون و 900 هزار تومانی به حساب می‌آید. در میان هشت خودرویی که قیمت جدید آنها اعلام شده، دنا پلاس دارای کمترین درصد افزایش است.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر