روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

آینده دلار آمریکا تا اسفند ۹۹؛ تثبیت بالا یا پایین ۲۰ هزار تومان ؟

آینده قیمت دلار در ایران یکی از سوالات مهم هموطنان است. مثل آینده بورس، مثل آینده طلا، مثل آینده مسکن و کلا مثل آینده اوضاع سیاسی و اقتصادی ایران. ما در ۴۲ سال اخیر مرتب با نگرانی به آینده نگاه کردیم. دلار ۷ تومانی بهمن ۵۷ حدود ۳۰۰۰ برابر شده است و آگارتمان ۲۵ متری و خرید پراید (خودرو قاتل)، آرزوی دست نیافتنی بسیاری از هموطنان شده است.

آینده دلار آمریکا تا اسفند 99؛ تثبیت بالا یا پایین 20 هزار تومان ؟

آینده قیمت دلار در ایران یکی از سوالات مهم هموطنان است. مثل آینده بورس، مثل آینده طلا، مثل آینده مسکن و کلا مثل آینده اوضاع سیاسی و اقتصادی ایران. ما در 42 سال اخیر مرتب با نگرانی به آینده نگاه کردیم. دلار 7 تومانی بهمن 57 حدود 3000 برابر شده است و آگارتمان 25 متری و خرید پراید (خودرو قاتل)، آرزوی دست نیافتنی بسیاری از هموطنان شده است.

دلار در سال 99 مثل سال 97، روند افزایشی شتابان داشته است. البته در سال 1397، هر دلار آمریکا از زیر 4000 تومان به سقف تاریخی 19 هزار تومان رسید که از مهر 97 کاهشی شد و حتی به زیر 10 هزار تومان هم رسید.

اما با وجود سیاست های ارزی بانک مرکزی ، ثبات ارزی خیلی تداوم نیافت و در بهار 99 شاهد ورود دلار آمریکا به کانال 20 هزار تومانی و شکست سقف قبلی هستیم. در تابلو صرافی ها، امروز هر دلار آمریکا حوالی 19000 تومان قیمت خورده است. اما در فردوسی و سبزه میدان، واقعیت چیز دیگری است. بانک مرکزی بارها گفته بود که دلار، روند افزایشی ندارد و تحت کنترل است.

زمانی که دلار حوالی 11000 تومان بود. اما اکنون با بیش از 90 درصد رشد مواجه شده و به نظر می رسد با تداوم روند تحریم های بین المللی و بازنگشتن ارزخ حاصل از صادرات و وضعیت کرونایی اقتصاد ایران و جهان، دلار، دلایل بنیادی خوبی برای تداوم افزایش قیمت در نیمه دوم سال جهش تولید داشته باشد.

تکنیکال دلار آمریکا از 2 سال پیش، 50 هزار تومان را نشان می داد و اکنون حدود 40 درصد مسیر را طی کرده است. اینکه دلار افزایشی است یا کاهشی، مشخص نیست اما در یک مساله،‌توفیری ایجاد نمیکند که گزینه خوبی برای سرمایه گذاری بلند مدت نیست. دلار از سال 1388 تا 1399، حدود 1900 درصد رشد داشته که در این مدت، سکه و طلا و مسکن، رشدی بیش تر از دلار را تجربه کرده است.

از همه این بازارهای موازی، بازدهی سهام در بورس ایران، به مراتب بیشتر از ارز و سکه وطلا و زمین بوده است و به نظر می رسد با روند رکورد زنی مداوم شاخص کل بورس ایران و حضور 60 میلیون کد بورس و عرضه اولیه های طوفانی و معاملات 1 میلیارد دلاری روزانه سهام، همچنان بازدهی بورس، بیش از دلار و سکه و زمین باشد.

دلار آمریکا اگر با همین وضعیت ادامه مسیر دهد، تا پایان سال بالای 25000 تومان تثبیت خواهد شد. اما بازار، توان تحمل اثرات روانی و اقتصادی دلار حوالی 30 هزار تومان را نخواهد داشت. گر چه طوفانی در بورس به پا خواهد کرد و سبب افزایش قابل توجه سهام در بورس می شود.

دلار رتبه سوم را کسب می کند. کمترین بازدهی بازارهای ، طلا ، سهام و دلار، مربوط به دلار است:. طی 10 سال اخیر از 1388 تا تیر 1398، از 990 تومن تا 13000 تومن رشد کرده و افزایش ارزش 13 برابری داشته است.

چون بورس ایران در 30 سال اخیر نشان داده است که تورم محور است و با رشد تورم، رشد با تاخیری را تجربه می کند. معیار تورم را نیز معمولا دلار آمریکا در نظر میگیرند. لذا این روزها رشد بورس، بی ارتباط با تحرکات دلار نیست. با این حال بعضی کارشناسان، 3 سناریو برای چشم انداز دلار در سال 99 تعیین می کنند.

دولت تدبیر و امید در دوره دوم، کارنامه موفقی در افزایش درآمد ارزی کشور و پایین نگهداشتن قیمت دلار نداشت و شاهد رشد 400 درصدی دلار در این دور بودیم. اگر دولت سیاست هایی اتخاذ کند و شاهد تغییرات در چشم انداز سیاست خارجی باشیم، دلار میتوان به روند کاهشی خود ادامه دهد. دلار همواره به عوامل محیطی بستگی دارد.

آینده قیمت دلار

صرافی های فردوسی در زمانی که دلار امریکا حوالی 13500 تومان بود

رکود تورمی، تورم انتظاری، ریاست جمهوری مجدد ترامپ و اوضاع اقتصاد و ارز نیمایی، همه مسائلی است که در آینده دلار نقش دارد. جامعه ظرفیت دلار بالای 16000 تومان را ندارد. چه برسد تثبیت دلار بالای 20 هزار تومان. معیشت مردم در آستانه تهدید است و این میتواند اعتراضاتی مشابه اعتراضات آبان 98 را که به کشته شدن شماری از هموطنان در تراژدی بنزین 3000 تومانی منجر شد، به دنبال داشته باشد.

بازدهی بازارهای مالی، طی 10 سال اخیر نشان می دهد که شاخص کل بورس رشد 26 برابری، طلا رشد 21 برابری و دلار همانطور که در  عکس تکنیکال نشان دادیم،  رشد 13 برابری تجربه کرده است. سرمایه گذاری بر روی سهام با فاند عالی، دو برابر سرمایه گذاری بر روی دلار، بازدهی داشته است و این رویه تا چند سال آینده نیز تداوم خواهد داشت.

مثلا ظرف 16 ماه اخیر، دلار آمریکا حدود 100 درصد افزایش قیمتی داشته در حالی که هر سهم ایران خودرو بیش از 2400 درصد رشد قیمتی را تجربه کرد که صرفا یک مثال است و سیگنال خرید یا فروش نیست.

نظر کارشناسان نشان می‌دهد تغییر سیاست‌ها در 3 حوزه اقتصادی، تجاری و اداری می‌تواند لنگر ثبات را ایجاد کند. اگر بانک مرکزی مبنای تعیین نرخ را موازنه تراز پرداخت‌ها قرار دهد، می‌توان امیدوار بود که با تهییج صادرات و بهبود موازنه کل، سمت عرضه بازار تقویت شود. اما این سیاست بدون برچیدن مقررات زائد در بخش اداری ممکن نخواهد بود. علاوه‌بر اینها، کارشناسان معتقدند حرکت نرخ بهره به سمت نرخ تورم هدف نیز باید در سیاست‌های اقتصادی به‌کار گرفته شود.

آینده قیمت دلار

تکنیکال دلار آمریکا را در اوایل تیر 99 مشاهده میکنید. دلار در یک کانال صعودی بلند مدت در حرکت است و سقف 50 هزار تومانی را در بلند مدت پیش رو دارد

طبق گزارش امروز یورونیوز، هر چند برآورد دوره زمانی ماندگاری رکود حاصل از شیوع ویروس کرونا عاملی مهم در انتخاب ترکیب سبد سرمایه‌گذاری فعالان بازارهای مالی آمریکاست ولی با افزایش انتشار نتایج نظرسنجی‌هایی که بر پیشتازی جو بایدن، نامزد دموکرات، در مقابل دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواهان، حکایت دارند، روز به روز بر تعداد بورس‌بازانی که اصلاح ترکیب سبد سرمایه‌گذاری خود را بر پایه پیش فرض شکست رئیس جمهوری فعلی در انتخابات ماه نوامبر، آغاز می‌کنند، افزوده می‌شود. پیروزی بایدن، احتمالا تثبیت موقت دلار در کانال زیر 19000 تومان را در پی خواهد داشت.

درهفته دوم تیر 99، همزمان با افزایش قیمت ارز، بازارساز با افزایش عرضه مانع از تشدید نوسانات و سوداگری دلالان شد؛ طی یک هفته گذشته بازارساز حدود 500 میلیون دلار در بازار عرضه کرده است. دوشنبه 9 تیر 99 نیز بازارساز 120 میلیون دلار وارد بازار کرده است که تنها 600 هزار دلار فروش رفته است.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر