روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

سرپرست وزارت صمت:

قیمت ارز، واردات بی رویه را کاهش داد

وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: ۸۵ درصد از کل واردات کشور را مواد اولیه صنعتی و تولیدی تشکیل می‌دهد.

به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، حسین مدرس خیابانی روز پنجشنبه در سفری به قم با حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمد سعیدی تولیت آستان مقدس حضرت معصومه (س) دیدار کرد.

وی در این سفر با ذکر این مطلب که85 درصد واردات کشور مواد اولیه تولیدی و صنعتی است گفت: 15 درصد دیگر از صادرات کشور صرف اقلام مصرفی می‌شود.

وی اضافه کرد: 1.5 میلیارد دلار در سال صرف واردات گوشی همراه می‌شود که باید با نگاه‌های حمایتی به‌تدریج این رقم هنگفت کاهش یابد.

مدرس خیابانی گفت: تا پایان سال 14 هزار طرح با پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی یادآور شد: 4 هزار طرح از 15 هزار طرح در حال تکمیل کشور تا پایان سال دارای پیشرفت فیزیکی بالای 80 درصد هستند. با افتتاح از 15 هزار طرح صنعتی بیش از 50 هزار شغل مستقیم و 500 هزار اشتغال غیرمستقیم ایجاد می‌شود.

وی در ادامه گفت: در حال حاضر 80 درصد از مرز‌های ایران با کشور‌های خارجی باز بوده و روند مبادلات تجاری به وضعیت عادی بازگشته است. شکاف بین صادرات و تولید با باز شدن مرز‌ها در حال پر شدن است.

مدرس خیابانی تاکید کرد: با شیوع کرونا مبادلات تجاری در دنیا بیش از 33 درصد کاهش پیداکرده است. کرونا رشد اقتصادی کشور چین را نیز بعد از 20 سال منفی کرده است.

وی ابراز داشت: 60 درصد صادرات کشور در سال گذشته به کشور‌های همسایه بوده و امسال این رقم به 70 درصد می‌رسد. با افزایش نرخ ارز واردات بی روبه کالا به‌صورت واقعی در کشور کاهش‌یافته است.
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر