جراحی زیبایی بینی
خرید از آمازون
جراحی زیبایی بینی
خرید از آمازون

سویا مرغ را گران کرد؟

خبرگزاری ایسنا: حدود چهار ماه است که کرونا این مهمان ناخوانده، زندگی ایرانیان را نیز درگیر کرده، اما موضوع مهم در کنار سلامتی افراد، حرکت چرخ اقتصاد خرد کشور است، زیرا در شرایط فعلی با رشد قیمت دلار و عدم افزایش حقوق و درآمد افراد نسبت به افزایش قیمت ارز، کسب‌وکار‌های خرد تحت تأثیر قرار گرفته است.

بررسی‌ها از سطح بازار نشان از آن دارد که قیمت بسیاری از اجناس به‌ویژه اجناس مصرفی و خوراکی به‌صورت روزانه تغییر می‌کند و آن‌چنان‌که باید نظارتی بر قیمت‌گذاری کالا‌ها وجود ندارد و این موضوع در کالا‌های خوراکی که به‌صورت روزانه از سوی مشتریان خریداری نمی‌شود، محسوس است. از این موارد می‌توان به کالا‌هایی همچون پفک، چیپس، بیسکوییت و محصولات مشابه که بر پایه ذرت تولید می‌شود اشاره کرد.

این در حالی است که حتی قیمت ذرت و سویا در بازار به‌شدت افزایش پیداکرده و این تنها مربوط به ذرت و سویای خوراکی نیست، بلکه ذرت و سویای دامی نیز نایاب و گران شده است. در این زمینه یک پرورش‌دهنده مرغ گوشتی به ایسنا گفت: در چند وقت اخیر حجم عرضه سویا به‌شدت کاهش‌یافته و این موضوع در تعیین قیمت آن تأثیر بسزایی داشته است.

وی ادامه داد: با کاهش حجم عرضه و افزایش قیمت سویا، امکان پرورش مرغ از بسیاری از تولیدکنندگان مرغ گوشتی سلب شد که درنهایت منجر به افزایش بی‌رویه مرغ در سطح خرده‌فروشی خواهد شد.

این پرورش‌دهنده مرغ گوشتی تأکید کرد: متأسفانه برخی بازرسان و متولیان امر در زمینه کنترل قیمت کالا‌های خوراکی جامعه، نظارت و فشار خود را تنها به آخرین حلقه توزیع وارد می‌کنند که این موضوع اشتباه است، زیرا زمانی که گرانی در اولین حلقه پرورش و توزیع مرغ وجود دارد، گرانی به تمام مراحل تولید و توزیع تسری پیدا می‌کند.

یکی دیگر از پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی هم توضیح داد: طی دو ماه گذشته قیمت کنجاله سویا از کیلویی 2500 تا 2700 به کیلویی 7700 تومان رسیده که نرخ دولتی این محصول در حدود 2900 تومان است، اما باوجود ادعای وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر عرضه کنجاله سویا به میزان 50 درصد مصرف تولیدکنندگان تا به امروز تمام پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی امکان دریافت و مصرف کنجاله سویا دولتی نداشته‌اند.

بررسی‌ها از سطح بازار نشان از آن دارد که هر کیلو مرغ به قیمت 17 هزار و 500 تومان به فروش می‌رسد که قیمت مصوب این محصول 15 هزار و 750 تومان است.

برای دستیابی به این قیمت مرغ زنده باید به قیمت کیلویی 10 هزار و 500 تومان به کشتارگاه عرضه شود که با توجه به قیمت نهاده‌های دامی هر کیلو مرغ برای تولیدکننده بیش از 11 هزار تومان تمام می‌شود و اگر بنا بر رعایت قیمت مصوب باشد باید تولیدکنندگان مرغ خود را با ضرر به کشتارگاه عرضه کنند.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان