روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

پیش بینی افزایش آمار تولید مکمل‌ها به ۱۹۲ میلیون دلار در سال جاری

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: پیش بینی می‌شود امسال آمار تولید کشور در حوزه مکمل‌ها به ۱۹۲ میلیون دلار برسد و این صنعت از ظرفیت‌های بازرگانی خود در زمینه صادرات استفاده کنند.

پیش بینی افزایش آمار تولید مکمل‌ها به 192 میلیون دلار در سال جاری

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، محمدرضا شانه‌ساز، رئیس سازمان غذا و دارو در مراسم افتتاحیه هشتمین همایش غذا و دارو، گفت: اگر در مقاطع بحرانی مانند همه‌گیری کرونا، توانسته‌ایم با موفقیت و گردنی افراشته به مسیر خود ادامه دهیم، به دلیل همت و تلاش فعالان حوزه تولید است.

وی استفاده از ماسک، محلول‌ها و ژل‌های ضدعفونی را مهم‌ترین روش‌های پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا عنوان کرد و افزود: در همین زمینه باید از تولیدکنندگان داخلی تشکر کنیم که علاوه بر تولید این اقلام، هر چه در دنیا ساخته می‌شود، در ایران نیز آمادگی و امکان تولید آن فراهم شده است.

به گفته رئیس سازمان غذا و دارو برگزاری این همایش پیامی به ملت ایران است که بدانند در کشور ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های زیادی در حوزه تولید داروهای گیاهی و صنعتی داریم. آن‌چه در حال حاضر مصرف می‌شود، در حد ظرفیت‌های تولید نیست که به معنای هرز رفتن نیروها و پتانسیل موجود است.

شانه‌ساز  گفت: دکتر کبریایی‌زاده به حق انتظاری را از زبان جمع بیان کرد که تولید باید تسهیل شود و ما باید بیشتر در این زمینه کار کنیم. در حوزه داروهای طبیعی و مکمل با تلاش دکتر خانوی و دکتر دادگرنژاد، مراحل ارائه پروانه به 35 روز کاهش یافته است و امیدواریم بتوانیم آن‌را کوتاه‌تر کنیم.

وی با ارائه آمار در زمینه بسته‌‌هایی که از سال 1396 تاکنون از سازمان غذا و دارو مجوز گرفته‌اند، عنوان کرد: تعداد 24 میلیون و 750 هزار بسته سال 1396 به 105 میلیون بسته در سال 98 و 45 میلیون بسته در سه ماهه اول امسال رسیده است. از آن طرف در زمینه مکمل‌های تغذیه‌ای و ورزشی آمار 174 میلیون دلاری واردات سال 96 در سال 98 به 72 میلیون دلار کاهش یافته و ارز آن به نیمایی تغییر کرده که نشانه تحقق شعارهای کشور در زمینه تولید است.

شانه‌ساز ادامه داد: پیش بینی می‌شود امسال آمار تولید کشور در حوزه مکمل‌ها به 192 میلیون دلار برسد و این صنعت از ظرفیت‌های بازرگانی خود در زمینه صادرات استفاده کنند.

رئیس سازمان غذا و دارو همچنین تأکید کرد: تلاش ما این نیست که واردات صفر شود چون این روش منطقی هم نیست. در نظر داریم همگام با توسعه داخلی، پیشرفته‌ترین داروها و روش‌های درمانی در اختیار بیماران قرار بگیرد ولی می‌خواهیم تراز بین دو حوزه به تعادل برسد و با تولید مواد اولیه و افزایش توانمندی کشور، در سال‌های آینده در همین همایش از صادرکنندگان بزرگ حوزه مکمل و فرآروده‌های گیاهی تقدیر کنیم.


 

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر