روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

قیمت مرغ در بازار به ثبات رسید

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از صدا و سیما، عظیم حجت عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی، از ثبات قیمت مرغ طی روزهای اخیر در بازار خبر داد و گفت: امروز متوسط قیمت هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری 12 هزار و 200 تومان و مرغ گرم در خرده فروشی‌ها 18 هزار و 500 تومان است.

به گفته حجت، با توجه به تنش گرمایی در فصل تابستان، وزن گیری مرغ با تاخیر انجام می‌شود که این امر در افزایش قیمت بی تاثیر نیست.

این مقام مسئول ادامه داد: با وجود تامین بخشی از نهاده‌ها با نرخ آزاد و بخشی با نرخ مصوب، قیمت منطقی مرغ 16 هزار و 500 تا 17 هزار تومان است، درحالیکه قیمت مصوب مرغ برمبنای نهاده با نرخ مصوب تعیین شده است.

وی با بیان اینکه قیمت مصوب مرغ جوابگوی هزینه‌های تولید نیست، گفت: اگر قیمت مصوب مرغ اصلاح نشود، مرغداران انگیزه کافی برای ادامه تولید ندارند که این امر به زیان صنعت تمام می‌شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه قیمت نهاده‌ها همچنان 2 نرخی است، اظهار کرد: کنجاله سویا با نرخ 7 هزار تومان و ذرت 2 هزار و 600 تا 2 هزار و 700 تومان در بازار سیاه به وفور موجود است، درحالیکه نهاده به میزان کافی با نا نرخ مصوب نیست.

 بهبود نسبی قیمت نهاده دامی در بازار

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی با اشاره به بهبود قیمت نهاده‌های دامی نسبت به هفته‌های گذشته در بازار بیان کرد: در حال حاضر قیمت هر کیلو ذرت در بازار سیاه 2 هزار و 400 تا 2 هزار و 500 تومان و کنجاله سویا بالای 7 هزار تومان است.

به گفته حجت، علی رغم بهبود شرایط توزیع نهاده با نرخ مصوب، کماکان کمبود داریم که امیدواریم با اتخاذ برخی تدابیر روند توزیع نهاده با نرخ مصوب تسریع شود.

وی با انتقاد از جهش چشمگیر قیمت ریز مغذی‌ها در بازار گفت: با نرخ منطقی رشد ریز مغذی‌ها همچون متیونین و لیزین و سایر مکمل‌ها نسبت به مدت مشابه سال قبل چندبرابری رشد داشته که تمامی این عوامل منجر به افزایش هزینه‌های تولید شده است.

حجت افزود: با پیگیری مسئولان ستاد تنظیم بازار بر عملکرد واردکنندگان نهاده‌های دامی این امکان وجود دارد که 100 درصد نهاده با نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار توزیع شود، در غیراین صورت به سبب 2 نرخی بودن قیمت ذرت و کنجاله سویا، تعدادی از مرغداران از گردونه تولید خارج خواهند شد.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر