روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

دوچرخه‌های اشتراکی در شیراز همچنان فعال هستند

شیراز-ایرنا- کرونا ناوگان اتوبوس و مترو را در شیراز تعطیل کرد اما به گفته معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز، دوچرخه‌های اشتراکی موسوم به بیدود فعال هستند و می‌توانند جایگزین خوبی برای این ناوگان تعطیل شده باشند.

دوچرخه‌های اشتراکی در شیراز همچنان فعال هستند

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز ضمن دعوت از شهروندان شیرازی برای استفاده از دوچرخه‌های اشتراکی بیدود در دوران اوج شیوع بیماری کرونا گفت:استفاده از دوچرخه های اشتراکی شیراز از اواخر اسفند 98 تا ششم خرداد 99 تعطیل شد اما  از ششم خرداد 99 که دوچرخه های یاد شده به خیابان های کلانشهر شیراز بازگشته اند تاکنون 53 هزار و 446 سفر با این سیستم پاک انجام شده است.

مجتبی زوربخش یکشنبه 22 تیرماه 99 در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: به دلیل شیوع ویروس کرونا به مدت 2 هفته ناوگان حمل و نقل عمومی شیراز شامل مترو و اتوبوس‌های درون شهری از 15 و 16 تیرماه جاری تعطیل شده است.

وی دلیل تعطیلی این ناوگان را گزارش های رسمی وزارت بهداشت عنوان کرد و گفت: براساس آمار منتشر شده از سوی این وزارتخانه بالغ بر 26 درصد احتمال ابتلا شهروندان به کرونا در حین استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی وجود دارد.

ناوگان تعطیل است اما اشتراکی‌ها نه

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز ادامه داد: علیرغم تعطیلی ناوگان حمل و نقل عمومی این شهر اما با هدف رعایت هر چه بیشتر پروتکل‌های بهداشتی و همچنین ارایه سرویس به شهروندان شیرازی برای انجام سفرهای کوتاه مسافت و میان مسافت ،سرویس دوچرخه‌های اشتراکی نسل چهار در این شهر فعال نگه داشته شد.

وی پیاده روی و دوچرخه سواری را دو نمونه جابجایی ایمن تر شهروندان در زمانه شیوع کرونا دانست و ادامه داد: دوچرخه سواران در فضای آزاد اقدام به استفاده از این سیستم می کنند و به همین دلیل سفر با این وسیله موجب حفظ فاصله اجتماعی نیز می‌شود.

زوربخش اضافه کرد: دوچرخه‌های اشتراکی مانند دیگر سیستم های حمل و نقلی طبق پروتکل های بهداشتی ستاد ملی مبارزه با کرونا بطور مداوم ضدعفونی می شوند.

او استفاده از تجهیزات بهداشتی از جمله ماسک و محلول ضدعفونی را حین استفاده از دوچرخه‌های اشتراکی در شیراز بسیار با اهمیت عنوان کرد و گفت: طی روزهای اخیر بر تعداد ایستگاه‌های مجازی و اصلی دوچرخه‌های اشتراکی در شیراز افزوده شده تا شهروندان بتوانند سهل تر به این سیستم حمل و نقلی پاک دسترسی داشته باشند.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز اظهار داشت: بسیاری از کشورهای دنیا از جمله چین نیز در زمان اوج گیری بیماری کرونا نه تنها سیستم دوچرخه سواری را غیر فعال نکردند بلکه زیرساخت آن را نیز گسترش دادند تا این سیستم حمل و نقلی بتواند در زمان تعطیلی سایر ناوگان حمل و نقل عمومی بیشتر خدمات ارایه کند.

فواید بیدودها

زوربخش متوسط زمان سفر مشترکین دوچرخه‌های اشتراکی در شیراز را حدود 45 دقیقه در هر سفر عنوان کرد و افزود: متوسط مسافتی که شهروندان در هر سفر با دوچرخه در شیراز طی کرده‌اند حدود 2 هزار و 115 متر بوده است.

وی ادامه داد: مجموعا از ششم خرداد 99 تاکنون 69 هزار و 227 کیلومتر توسط دوچرخه سواران در شیراز رکاب زنی صورت گرفته است.

او همچنین از کاهش تولید گاز دی اکسید کربن طی این مدت زمان به دلیل استفاده از دوچرخه‌های اشتراکی در مقایسه با وسایل نقلیه موتوری به میزان 14 هزار و 113 کیلوگرم به عنوان مزیت یاد کرد و گفت: میزان کالری مصرف شده توسط دوچرخه سواران در این مدت 4 هزار و 371 کیلوکالری بوده است.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز عنوان کرد: در این مدت همچنین به دلیل استفاده از دوچرخه های اشتراکی در شیراز حدود 18 هزار لیتر در مصرف بنزین نیز صرفه جویی شده است.

وی اظهار داشت: مشاهده آمار استفاده از دوچرخه‌های اشتراکی نشان از روندی صعودی در این حوزه دارد بنحوی که میزان اشتراک گیری و استفاده از این سیستم پاک در حال گسترش در شیراز است.

زوربخش ضمن دعوت از شهروندان شیرازی برای استفاده از دوچرخه‌های اشتراکی این سیستم را در شرایط شیوع کرونا ایمن ترین نوع حمل و نقل دانست و گفت: تعداد کل سفرها از ابتدای ورود این دوچرخه‌ها به شیراز تاکنون 94 هزار و 949 سفر بوده و تاکنون نیز مجموعا 61 هزار و 773 نفر در شیراز برای استفاده از دوچرخه‌ها ثبت نام کرده اند.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی 21 تیرماه 99 اعلام کرد:‌ از دیروز تا  21 تیر 1399 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و 397 بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور شناسایی که  یک هزار و 739 نفر از آنها بستری شدند.

سیما سادات لاری با اشاره به این که مجموع بیماران کووید19 در کشور به 255 هزار و 117 نفر رسیده است، افزود: متاسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 188 بیمار کووید19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به 12 هزار و 635 نفر رسید.

لاری با بیان این که  تاکنون 217 هزار و 666 نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند، افزود:  3338 نفر از بیماران مبتلا به کووید19 در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر