روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

جان وین حتی حق برگزاری نمایشگاه هم ندارد!

ایسنا نوشت: نمایشگاهی درباره «جان وین» ستاره سینمای وسترن هالیوود که قرار بود در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی برگزار شود با اعتراض دانشجویان دیگر برگزار نخواهد شد.

جان وین حتی حق برگزاری نمایشگاه هم ندارد!

دانشکده هنرهای سینمایی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی اعلام کرد: نمایشگاهی سالانه که درباره «جان وین» بازیگر اسطوره‌ای سینمای هالیوود برگزار می‌شد به دلیل اعتراض دانشجویان نسبت به دیدگاه‌های نژادپرسته این بازیگر درگذشته در سال‌های دور، دیگر برگزار نخواهد شد.

«جان وین» در سال 1971 در مصاحبه‌ای به صراحت گفته بود: «من به برتری سفیدپوستان معتقدم و بابت این موضوع که این افراد چند نسل پیش برده بودند احساس گناه نمی‌کنم». 

اخیرا درخواست‌های فراوانی نیز برای تغییر نام فرودگاه «جان وین» در منطقه اورنج کانتی کاالیفرنیا شده است و حزب دموکرات این منطقه خواستار تصویب قانونی برای تغییر نام فرودگاه «جان وین» به نام اصلی آن یعنی فرودگاه «اورنج کانتی» شده است.

«ایوان هیوز» یکی از مدیران دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در بیانیه‌ای در این باره گفت: صحبت‌های مطرح شده درباره نژادپرستی نظام مند در موسسات فرهنگی در کنار جنبش جهانی زندگی سیاهان اهمیت دارد، ما را ملزم می‌کند که به عنوان یک دانشگاه نقش خود را در ترویج ارزش‌ها و تجارب ضد نژادپرستانه ایفا کنیم و بنابراین تصمیم گرفته شد این نمایشگاه حذف شود.

نمایشگاه ویژه جان وین از سال 2012 در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی برگزار می‌شد چون «وین» یکی از دانش آموختگان دانشکده هنرهای سینمایی این دانشگاه بود.

ماریو میچل موریسون معروف به «جان وین» روز 26 می 1907 در ایالت ایووا در شمال شرقی آمریکا به دنیا آمد و روز 11 ژوئن 1979 در سن 72 سالگی بر اثر سرطان در لس‌آنجلس درگذشت. او در طول دوران فعالیت هنری خود در 200 فیلم نقش‌آفرینی کرد و در سال 1969 با فیلم «شجاعت واقعی» موفق به دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد شد.

هیچ بازیگری در سینمای آمریکا مانند «جان وین» به سینمای وسترن هویت نداده است. «قلعه آپاچی»، «ریو گرانده»، «در جستجوی خواهر»، «دختری با روبان زرد»، «آخرین فرمان»، «مردی که لیبرتی والانس را کشت»، «سواره نظام» و «دلیجان» از جمله مهم‌ترین آثار سینمایی با بازی «جان وین» هستند.

241241

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر