روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

شاخص بورس چهارشنبه ۱۵ مرداد به کدام سمت می‌رود؟

هر چند شاخص بورس با پیراهن سبز با روز سه شنبه خداحافظی کرد اما بررسی وضعیت سهم‌ها نشان می‌دهد فاز استراحت و اصلاح به پایان نرسیده است.

شاخص بورس چهارشنبه 15 مرداد به کدام سمت می‌رود؟

 به گزارش خبرآنلاین، بورس پس از عبور از شاخص دو میلیون واحدی ،وارد فاز استراحت و اصلاح و البته به تعبیر کارشناسان مقاومت شد و برگشتی نه چندان بزرگ را رقم زد. بسیاری می‌گویند این مقاومت سخت و درگیر کننده است  چند روزی طول می کشد تا شاخص خود را با این وضعیت هماهنگ کند .در عین حال نکته مهم اینجاست که برخی از تحلیلگران بر این اعتقادند که با توجه به قیمت‌های فعلی دلار نوسان شاخص بورس در محدوده یک میلیون و نهصد هزار واحدی تا محدوده دو میلیون و صد هزار واحدی طبیعی است.

 امروز در بورس چه گذشت؟

شاخص کل در بازار بورس امروز یک هزار و 698 واحد رشد داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و 995 هزار واحد رسید.در معاملات امروز بیش از 13 میلیارد و 9 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش 246 هزار و 609 میلیارد ریال داد و ستد شد.

همچنین شاخص کل (هم وزن) با یک هزار و 739 واحد افزایش به 527 هزار و 618 واحد و شاخص قیمت (هم وزن) با یک هزار و 141 واحد رشد به 346 هزار و 338 واحد رسیدند.شاخص بازار اول هشت هزار و 801 واحد کاهش و شاخص بازار دوم 44 هزار و 327 واحد افزایش داشت.

علاوه بر این در بین تمامی نمادها، نماد سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) با چهار هزار و 660 واحد، صنایع پتروشیمی خلیج فارس (فارس) با چهار هزار و 640 واحد، نفت و گاز پتروشیمی تامین (تاپیکو) با یک هزار و 916 واحد، گسترش نفت و گاز پارسیان (پارسان) با یک هزار و 504 واحد، سرمایه گذاری غدیر (وغدیر) با یک هزار و 115 واحد، بانک پاسارگاد (وپاسار) با یک هزار و 103 واحد، سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی (وصندوق) با 786 واحد، سرمایه گذاری گروه توسعه ملی (وبانک) با 664 واحد، پتروشیمی پردیس (شپدیس) با 625 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس داشتند.

 در مقابل نماد ملی صنایع مس ایران (فملی) با سه هزار و 956 واحد، پالایش نفت اصفهان (شپنا) با دو هزار و 903 واحد، ایران خودرو (خودرو) با دو هزار و 660 واحد، سایپا (خساپا) با یک هزار و 38 واحد، پالایش نفت تهران (شتران) با یک هزار و 328 واحد، گروه مپنا (رمپنا) با یک هزار و 255 واحد و معدنی و صنعتی گل گهر (کگل) با یک هزار و 212 واحد، پتروشیمی پارس (پارس) با یک هزار و 99 واحد، پالایش نفت تبریز (شبریز) با 740 واحد، بانک صادرات ایران (وبصادر) با 702 واحد و معدنی و صنعتی چادرملو (کچاد) با 697 واحد تاثیر منفی بر شاخص داشتند.

برپایه این گزارش، امروز نماد سرمایه گذاری غدیر، ملی صنایع مس ایران، بانک صادرات ایران، پالایش نفت بندرعباس، سرمایه گذاری گروه توسعه ملی، بانک پارسیان و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در گروه نمادهای پربیننده قرار داشتند.

بورس

 بورس به کدام سمت می‌رود؟

همایون دارابی، تحلیلگر بازار سرمایه در این خصوص پیش بینی وضعیت بورس به خبرآنلاین گفت: واقعیت این است که آینده بورس به خیلی از عوامل برمی‌گردد. وقتی ما صحبت از آینده می‌کنیم باید بازده زمانی را مشخص کنیم. منظور از آینده 6 ماه است؟ یک سال است؟ دو سال است؟

 وی ادامه داد: قطع به یقین اقتصاد ایران، اقتصاد بسیار پر پتانسیلی است. اگر از مشکلات روزمره‌ای که به خاطر تحریم‌های ظالمانه به آن تحمیل شده بگذریم، اقتصاد ایران اقتصاد خوبی است و بازار سرمایه هم می‌تواند در کنارش رشد کند و ما در انتظار افزایش مشارکت و سهم بازار سرمایه از کل اقتصاد باشیم.

 این کارشناس تاکید کرد: در حال حاضر ما به یکی از ضرایب پرنفوذ بازار سرمایه رسیدیم. تقریبا نزدیک به 60 میلیون نفر سهام دار داریم که حتی این آمار از آمریکا هم بیشتر است. همه اینها نشان می‌دهد که یک بازار سرمایه‌ی درواقع قابل قبول و قابل اتکا پیش رو داریم و با گذشت زمان و افزایش مشارکت بخش‌های خصوصی در این بازار و انجام خصوصی‌سازی دولتی در قالب اصل 44 و واگذاری سهام عدالت، می‌توان آینده ی این بازار را آینده مثبتی دانست.

وی در مورد پیش بینی وضعیت فردا گفت:به نظر می رسد با توجه به تعطیلات سه روزه بورس از روز پنجشنبه تا روز شنبه، فردا ، یعنی چهارنشبه 15 مرداد بورس همچنان در فاز استراحت باشد.  

وی اضافه کرد: بازار دچار رکود فعالیت خواهد شد از این رو شاهد کم شدن داد و ستدها هستیم.شاخص بعد از اینکه در هفته گذشته به 2 میلیون واحد رسید به یک فاز اصلاح و استراحت نیاز دارد و در حال طی کردن این فاز استراحت است.

وی گفت: در این فضا با مازاد عرضه روبرو هستیم چون معامله گرهای کوتاه مدت در حال فروش هستند. قدری هم عرضه های سهام داران سهام عدالت و همچنین دولت در بازار پررنگ تر از گذشته است.

او با اشاره به اینکه معاملات فردا معاملات پرحجمی است،گفت: با توجه به برخورد شدید عرضه و تقاضا اگر بخواهد مرز 2 میلیون واحد را پشت سر بگذارد نیازمند حجم بالایی داد و ستد ها و ورود نقدینگی است.

او گفت: فکر میکنم که تا پایان مرداد ماه یک حالت نوسانی را در شاخص حول و حوش همین مرز 2 میلیون واحد و کمی بالاتر و کمی پایین تر ادامه یابد.

 دارابی گفت:  فعلا بازار پس از 280 درصد رشد ابتدایی سال  یک دوره ای از اصلاح و استراحت را پشت سر میگذارد. همچنان هم ورود نقدینگی به بازار قوی هست. او افزود:طبق پیش بینی ها مجموعا دورنما و آینده بازار بسیار مثبت است اما در کوتاه مدت ، شاخص تابع نوسانات، عرضه و تقاضا، میزان ورود نقدینگی و ... است.

بیشتر بخوانید: شاخص بورس روز سه شنبه مثبت می‌شود یا منفی؟

 بیشتر بخوانید:سیستم معاملات بورس تهران تغییر می‌کند

223223

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان