روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

حجت نظری مطرح کرد؛

جلوگیری از شیوع کرونا اسم رمز برخورد با دستفروشان

عضو شورای شهر تهران گفت: شیوع کرونا و ساماندهی دستفروشان تبدیل به اسم رمزی جدید برای برخورد با آن‌ها شده است.

جلوگیری از شیوع کرونا اسم رمز برخورد با دستفروشان

به گزارش خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، بشیر حجت نظری عضو شورای شهر تهران امروز در جلسه علنی شورای شهر تهران ضمن تبریک به مناسبت عید غدیر خم و روز خبرنگار گفت: امسال برای گرامیداشت روز خبرنگار به ذهنم رسید که مسئولان، مردم و خبرنگاران را به چالشی به نام صدای خبرنگار دعوت کنم تا همه در بیان مشکلات و مسائل خبرنگاران مشارکت کنند و در نهایت هر مسئولی که در این روز‌ها با پیام‌های مختلف از خبرنگاران تقدیر کرده بود، اقدامش را به منصه عمل رسانده و در حوزه کاری خود حداقل یک مشکل از مشکلات پیش روی خبرنگاران را حل کند.

او افزود: گزارشی از مشکلات مطرح شده و اقدامات انجام شده را به زودی در موارد متعدد بیان خواهم کرد.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه تذکر امروز بنده در مورد دستفروشان عزیز است، تصریح کرد: نظر به اینکه شعار «تهران شهری برای همه» در دستور کار شهرداری تهران قرار دارد، قاعدتا سیاست شهرداری در خصوص دستفروشان نیز باید در راستای این شعار و مبتنی بر مصوبه «ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون» باشد.

او تصریح کرد: مدتی است که اقداماتی در شهرداری‌های مناطق صورت می‌پذیرد که مغایر با این رویکرد است.

حجت نظری ادامه داد: به تازگی در خیابان ولیعصر (عج) از سه راه جمهوری تا خیابان فاطمی، طرحی تحت عنوان ساماندهی دستفروشان (به استناد بنر‌های نصب شده در محل) اجرا شده است که کوچکترین نشانی از ساماندهی در آن دیده نمی‌شود و آنچه که در عمل انجام شده جمع آوری دستفروشان است، چرا که هیچ گزینه و جایگزینی برای جلوگیری از حضور دستفروشان در معابر پیش بینی نشده است.

عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: از طرفی ممکن است با این توجیه که این اقدامات به دلیل شیوع کرونا و جلوگیری از گسترش آن انجام می‌شود، اقدام به جمع آوری دستفروشان کنند که باز هم چندان قابل قبول نیست و اگر هم فرض را بر صحت آن بدانیم، چرا هیچ بسته یا طرح حمایتی پیش بینی نشده است؟

او با بیان اینکه آنچه که دستفروشان به آن باور دارند این است که احتمالا شیوع کرونا و ساماندهی دستفروشان تبدیل به اسم رمزی جدید برای برخورد با آنان شده و این اصلا برای شهر و مدیریت شهری که شعار تهران شهری برای همه سر می‌دهد، زیبنده نیست.

عضو شورای شهر تهران افزود: دستفروشان از ما می‌پرسند چطور برای کرونا در این شهر هیچ محدودیتی اعمال نشد، الا همین یک مورد جمع آوری آنان که در فضای باز فعالیت دارند.

او افزود: متأسفانه زمزمه‌هایی هم شنیده می‌شود که گویا بنا است این طرح در مقاطعی از خیابان‌های انقلاب و محدوده میدان هفتم تیر نیز اجرا شود.

حجت نظری تصریح کرد: این اقدام منجر به نقض آشکار وظایف شهرداری در ماده 16 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار و مصوبه «ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون» شده است. علاوه بر این، این عمل را می‌توان بدعت رویه‌ای در مناسبات مدیریت شهری نیز قلمداد کرد.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: در حالی که در رابطه با این موضوع باید در کمیته برنامه ریزی ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون تصمیم گیری می‌شد، شهرداران مناطق به صورتی خودسرانه اقدام به جمع‌آوری این دستفروشان از معابر شهری کرده‌اند.

او تصریح کرد: از طرفی خبر‌هایی می‌رسد که در این تنگنای مالی شهرداری، بودجه‌های هنگفتی جهت تأمین نیروی اجرایی این تصمیم (اعم از یگان ویژه نیروی انتظامی و..) اختصاص یافته است. در صورت صحت این خبر‌ها باید پرسید که این هزینه‌ها از محل کدام بودجه بوده است و آیا اولویت‌های تخصیص بودجه مطابق با بودجه سال 99 شهرداری تهران در این زمینه رعایت شده است؟

حجت نظری تصریح کرد: در این شرایط تنگنای اقتصادی و تبعات معیشتی ناشی از بحران کرونا، این اقدام شهرداری چه سنخیتی با همیاری با مردم و به ویژه گروه‌های کمتر برخوردار دارد و آیا بهتر نبود حداقل همین بودجه را صرف تأمین بسته‌های حمایتی برای دستفروشان می‌کردند؟

عضو شورای شهر تهران گفت: بنده به عنوان عضو شورای شهر و نماینده مردم تهران ضمن تذکر در خصوص لزوم رسیدگی به تخلفات صورت گرفته در جریان اجرای این طرح، خواهان بازنگری در آن و هماهنگی شهرداری با شورا برای اجرای مصوبه «ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون» به عنوان فصل الخطاب سیاستگذاری در زمینه دستفروشی هستم.


بیشتر بخوانید


نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان