روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی:

شوراها باید دژ محکمی در مقابل نفوذ، رانت خواری و فساد باشند

رئیس قوه قضاییه گفت: شوراها باید راه را برای قانونمداران باز و برای متخلفان سد کنند.

شوراها باید دژ محکمی در مقابل نفوذ، رانت خواری و فساد باشند

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه در سی و چهارمین اجلاس شورای عالی استان‌ها اظهار کرد: معنویت، اخلاق، عقلانیت و عدالت پایه‌های یک شهر سالم اسلامی هستند.

وی با بیان اینکه فلسفه تشکیل شوراها، پیشرفت امور اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شهر‌ها و روستاها است، افزود: مردم از طریق شورا‌ها در خدمت‌رسانی به خود نقش ایفا می‌کنند.

 رئیس قوه قضاییه گفت: شورا‌ها در حفظ حقوق عامه باید به‌گونه‌ای رفتار کنند که اصلا کار به دادستانی‌ها نرسد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی تصریح کرد: شورا تشکیل شده تا حافظ حقوق مردم و عامل پیشرفت شهر و روستا باشد.

وی افزود: هر چه مانع پیشرفت و تضییع کننده حقوق مردم باشد خود شورا در برابر آن بایستد؛ ما نوبت آخر هستیم نه نوبت اول.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه باید راه را برای قانونمداران باز و برای متخلفان سد کنید، گفت: شورا‌های با جسارت مقابله‌کننده با زمین‌خواری و فساد حتما مورد حمایت ما هستند.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی تصریح کرد: شورا‌ها باید دژ محکمی در مقابل نفوذ، رانت خواری و فساد باشند.

وی افزود: شورا‌ها را در جهت مبارزه با کجی‌ها و انحرافاتی که حقوق عامه را ضایع می‌کنند، همکار دستگاه قضایی می‌دانیم.

رئیس قوه قضاییه گفت: توسعه‌یافتگی ضرورت کشور است، اما پیشرفت‌ها نباید حقوق عامه را ضایع کند و به محیط زیست آسیب وارد کند.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی گفت: شوراها و پس از آن دادستان‌ها و مسئولان قضایی مستقر در استان‌ها باید پناه کسانی باشند که می‌خواهند قانون مدار باشند و در مقابل باید در دل کسانی که می‌خواهند به حقوق مردم و بیت‌المال دست‌اندازی کنند، ترس ایجاد کنند.


بیشتر بخوانید


رئیس قوه قضاییه گفت: شورای عالی استان‌ها حق ارائه طرح به مجلس شورای اسلامی را دارد، اما در کنارش تکالیفی هم برای آن وجود دارد.

وی تصریح کرد: مسأله تغییر کاربری‌ها که در اراضی کشاورزی صورت می‌گیرد مهم است، اما ما مخالف این نیستیم که افرادی با حفظ قوانین و رعایت حقوق عامه ساخت و ساز کنند، اما این ساخت و سازها نباید موجب از بین رفتن باغات شوند.

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر اینکه باید حریم شهر‌ها و روستا‌ها حفظ شود، ادامه داد: دادستانی‌ها باید پناه مردم باشند و برای کسانی که می‌خواهند قانون شکنی کنند باید ترس ایجاد کنند.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی تصریح کرد: اولین جایی که باید در مقابل افراد متخلف ایستادگی کند، شورا‌های شهر و روستا‌ها هستند و اگر با متخلفان برخورد نشود، در مرحله بعد نوبت دادستان‌ها است.

وی تأکید کرد: اولین عاملی که باید حافظ منابع طبیعی و حقوق عامه باشد شورا‌ها هستند و اگر کارشان را درست انجام دهند، دیگر نوبت به دستگاه قضایی نمی‌رسد.

رئیس دستگاه قضا ایجاد سامانه اعلام تخلفات شهری را حرکتی مثبت عنوان کرد و گفت: باید ساز و کار‌هایی درست کنید که در درون شورا نظارت نهادینه شود و اگر نیاز به اصلاح ساختار است، پیشنهادات خود را ارائه دهید.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی تصریح کرد: موضوع دیگر اصلاحات رفتاری است که باید در کنار اصلاحات ساختاری صورت پذیرد و باید راه را برای قانونمداران باز و برای متخلفان سد کنیم.

وی افزود: اگر کسی می‌خواهد برای خانواده و جامعه‌اش کسب و کار حلال کند، باید راه قانونی برای او باز باشد و کسانی که می‌خواهند تخلف کنند اول باید از شورا‌ها و بعد از دادستان‌ها بترسند.

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر اینکه شورایی که در مقابل تخلفات ایستادگی می‌کند مورد حمایت نظام و دستگاه قضایی است، گفت: تخلف خریدن، هنر نیست و نباید عده‌ای تخلف کنند و بگویند پولش را می‌دهیم.

حجت الاسلام و المسملین رئیسی با تأکید بر اینکه مشکل درآمد‌های شهرداری باید حل شود، اما راهش فروش تخلف نیست، تصریح کرد: برخورد با یک عضو شورای متخلف موجب تقویت شوراها، برخورد با یک شهردار متخلف موجب تقویت شهرداری‌ها و برخورد با یک وکیل متخلف هم موجب تقویت جامعه وکلا است.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان