روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

سیستم بالابر در کشتی ۴۰۰ ساله هلندی

. تیم غواصی غیرانتفاعی بیدوین می‌گوید که کشتی فوق به احتمال زیاد مورد استفاده امپراتوری هلند بوده است که کنترل مسیر تجاری در دریای بالتیک را در آن زمان در دست داشت.

سیستم بالابر در کشتی 400 ساله هلندی
شرایط در دریای بالتیک برای حفظ بقایای این کشتی قدیمی مساعد بوده است
 
غواصان فنلاندی تصادفی در قعر دریای بالتیک چیزی را کشف کردند که گمان می‌شود بقایای یک کشتی بازرگانی 400 ساله هلندی باشد.  این کشتی موسوم به «فلوئیت»، در عمق حدود 85 متری آب، روی کف دریا و در شرایط بی‌نقص کشف شده است.

غواصان هنگام جست‌وجوی کشتی‌های غرق‌شده مربوط به جنگ‌های اول و دوم جهانی، به این کشف تصادفی دست یافتند.  این کشتی قرن هفدهمی که در مقایسه با دیگر کشتی‌های مربوط به دوره خود، پیشرفته است، هیچ گونه بار اسلحه نداشت و بدنه‌اش به گونه‌ای طراحی شده است که قابلیت حمل بار بیشتر داشته باشد.

کشتی‌های آن دوره مجهز به یک سیستم قرقره بالابر بودند که به کارگران کمتری نیاز داشت و باعث افزایش سود تجارت می‌شد. تیم غواصی غیرانتفاعی بیدوین می‌گوید که کشتی فوق به احتمال زیاد مورد استفاده امپراتوری هلند بوده است که کنترل مسیر تجاری در دریای بالتیک را در آن زمان در دست داشت.

این تیم می‌گوید که قسمت جلو کشتی بر اثر برخورد با یک کشتی ماهیگیری، آسیب محدودی دیده است.  در گزارش آنان آمده است: «تنها در نقاط نادری از جهان، از جمله در دریای بالتیک است که کشتی‌های چوبی می‌توانند قرن‌ها بدون آن که مواد شیمیایی، بیوشیمیایی و نیز فرایند‌های بیولوژیک تخریبشان کند، سالم بمانند.»

«به علت شوری آب، تاریکی مطلق، و دمای بسیار پایین در تمام طول سال، روند تخریب در دریای بالتیک بسیار کند صورت می‌گیرد. و شاید از همه مهم‌تر این باشد که ارگانیسم‌های خوره چوب، مانند کرم کشتی، نمی‌توانند در چنین محیطی زنده بمانند.»

«حتی در دریا‌های ملایم‌تر، کشتی‌های غرق‌شده چوبی طی چند دهه ناپدید می‌شوند، مگر آن که در میان رسوب کف آب‌ها ته‌نشین شوند.»
 
سیستم بالابر در کشتی 400 ساله هلندی
 
منبع: ایندیپندنت
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر