تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

ایندیپندنت: بایدن به دنبال کاهش تنش با ایران باشد

روزنامه ایندیپندنت در تحلیلی مطرح کرد که کاهش تنش در روابط آمریکا با ایران از طریق اقداماتی همچون کاهش تحریم ها در ازای بازگشت ایران به تعهدات هسته ای به طور کلی اهمیت بیشتری از بازگشت صرف دولت جو بایدن به توافق هسته ای در احیای روابط دو کشور دارد.

ایندیپندنت: بایدن به دنبال کاهش تنش با ایران باشد

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایندیپندنت، این روزنامه در یادداشتی درباره همکاری آینده آمریکا و ایران به ویژه در زمینه بازگشت به توافق هسته ای با روی کار آمدن دولت جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا، نوشت: بازگشت دوباره آمریکا به توافق هسته ای مستقیم ترین راه برای واشنگتن خواهد بود تا مقداری از روابط با ایران تشنج زدایی کند.

بایدن نیت خود را برای انجام دادن دقیقا همین کار بیان کرده است. با این وجود، در دستور کار قرار دادن این طرح برای اجرایی کردن آن ممکن است پیچیده تر از آن باشد که به نظر می رسد. به طور مثال، مقامات ایران خواستار جبران خسارت از دست رفتن منابع درآمد خود شده ‌اند که پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای و اعمال تحریم ها علیه ایران رخ داد و این امتیازی است که رئیس جمهور جدید آمریکا به احتمال زیاد با اعطای آن موافقت نخواهد کرد. انتخابات ریاست جمهوری ایران و تحولات داخلی آن نیز بر سختی های راه می افزاید. 

ایندیپندنت می‌ افزاید: در نهایت، برگشت یا برنگشتن واشنگتن به توافق هسته ای نسبت به این که ایران و آمریکا برای پیدا کردن راهی در راستای تنش زدایی به طور کلی همکاری کنند، اهمیت کمتری دارد. جو بایدن نباید وقتش را با معکوس کردن سیاست رئیس جمهور پیشین آمریکا نسبت به ایران هدر دهد. او باید ظرف مدت کوتاهی پس از تحلیف یک میانجی مورد اعتماد به کار بگیرد تا پیامی روشن و صریح برای دولت ایران بفرستد.

این پیام باید به گونه ای باشد که در حالی که آمریکا در بازگشت به پایبندی به توافق هسته ای جدی است، همچنین حاضر است تدابیر معتدلی (لغو جزیی تحریم ها در ازای عقب گرد جزئی هسته ای) را به کار ببندد. هدف مشترک اطمینان حاصل کردن از این خواهد بود که دو کشور از خصومتی که در ژانویه 2020 با اقدام دولت آمریکا در ترور کردن سردار شهید سلیمانی در حمله ای در عراق ایجاد شد دوری کنند.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان