تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

سولانا: بایدن تعامل با ایران را احیا کند

 

خبرگزاری فارس: 6 عضو ارشد اندیشکده «شورای روابط خارجی اروپا» از جمله «خاویر سولانا» در یادداشتی به کشورهای اروپایی و اتحادیه اروپا برای احیای تعامل با ایران توصیه کرده و 4 اولویت را برای اروپایی‌ها برشمردند.

خاویر سولانا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سال‌های 1999 تا 2009، «کارل بیلت» نخست‌وزیر و وزیر خارجه پیشین سوئد و رئیس کنونی هیات مدیره شورای روابط خارجی اروپا، «آلیستر برت» معاون پیشین بخش خاورمیانه وزارت خارجه انگلیس، «ولفگانگ ایشینگر» مدیر کنفرانس امنیتی مونیخ و سفیر اسبق آلمان در آمریکا، «ژان دیوید لویت» سفیر اسبق فرانسه در آمریکا و «آندرزج اولچوفسکی» وزیر خارجه پیشین لهستان در یک بیانیه مشترک خواستار «احیای تعامل دیپلماتیک با ایران» شدند.

 


خاویر سولانا

 

این چهره‌های شناخته شده در اروپا در این بیانیه نوشتند: «انتخاب جو بایدن، گشایشی برای تقویت روابط فراآتلانتیک در مسائل امنیتی حساس شامل ایران ایجاد می‌کند. با توجه به کار سختی که در 4 سال اخیر جهت حفظ توافق هسته‌ای ایران (برجام) انجام شده است، دولت‌های اروپایی و اتحادیه اروپا باید هم‌اکنون صراحتا از دولت آینده بایدن و ایران بخواهند که فورا به پایبندی کامل به توافق (برجام) برگردند. بازیگران اروپایی باید فعالانه و به روشی هماهنگ یک نقشه راه برای حمایت از این تلاش ترسیم کنند».

به گفته آنها، «کارزار فشار حداکثری دولت ترامپ علیه ایران شکست خورده است، کارزاری که در آن تحریم‌های بی‌سابقه‌ به صورت منفی بر زندگی مردم عادی ایران تاثیر گذاشته است. ایران در پاسخ به اعمال مجدد تحریم ایالات متحده از سال 2018، فعالیت‌های هسته‌ای خودش را زیاد کرده است و به جدا شدن از تعهدات برجام ادامه می‌دهد. تهران همچنین در سراسر خاورمیانه قدرت‌نمایی نظامی کرده است. زمان باقی مانده از دولت ترامپ، شاید با توجه به اقداماتش برای پیچیده کردن بازگشت بایدن به برجام، زمانی پر آشوب باشد».

 


«کارل بیلت» نخست‌وزیر پیشین سوئد

 

در ادامه بیانیه آمده است: «گزارش‌های اخیر رسانه‌ای نشان می‌دهد که خطر تشدید تنش‌های نظامی بین ایالات متحده و ایران وجود دارد. دولت آینده بایدن ممکن است زمانی که وارد منصب بشود، با احیای شدید خصومت‌ها مواجه شود. به منظور ثبات خاورمیانه حیاتی است که ایالات متحده و ایران فورا تنش‌ها را کم کنند و تعامل دیپلماتیک در طیفی از موضوعات مختلف را احیا کنند. این اقدام باید با جان بخشیدن به توافق هسته‌ای (برجام) شروع شود برای اینکه این توافق یک توافق حیاتی در موضوع عدم اشاعه است و سپس به سمت مجموعه گسترده‌ای از موضوعات حرکت کنند؛ موضوعاتی که بی‌ثباتی منطقه‌ای را دامن می‌زنند و برای منافع اروپا، زیان‌بار هستند».

از نظر آنها، «دولت بایدن با حمایت اروپا می‌تواند از سیگنال مثبت دولت روحانی بهره ببرد؛ دولتی که در هشت ماه پایانی خود قرار دارد و از هدف اعلام شده بایدن برای برگشت به برجام و اعلام آمادگی برای "قدم برداشتن در مسیر دیپلماسی" با ایران استقبال کرده است. برای دستیابی به این هدف، دولت‌های اروپایی و اتحادیه اروپا هم اکنون باید این اقدامات زیر را در اولویت قرار دهند».

 


«آلیستر برت» معاون پیشین بخش خاورمیانه وزارت خارجه انگلیس

 

سولانا، بیلت، برت، ایشینگر، لویت و اولچوفسکی اعلام کردند، اتحادیه اروپا و دولت‌های اروپایی باید هم اکنون چهار اولویت‌ ذیل را در نظر بگیرند:

1- فرانسه، آلمان و پادشاهی متحده (انگلیس)  باید یک بیانیه عمومی مشترک صادر کنند و از دولت بایدن بخواهند، به محض انجام مراسم تحلیف رسما قصدش برای بازگشت دوباره به برجام را اعلام کند و در بیانیه خودشان از ایالات متحده و ایران بخواهند که درباره اقدامات به منظور پایبندی دوباره هر دو کشور (به برجام) و سپس توسعه دادن توافق موافقت کنند. حکومت‌های اروپایی و اتحادیه اروپا باید همزمان با رجوع به کنگره آمریکا در واشنگتن از بازگشت بایدن به توافق حمایت کنند.

 


«ولفگانگ ایشینگر» مدیر کنفرانس امنیتی مونیخ

 

2- سه کشور اروپایی (فرانسه، آلمان و انگلیس) باید خواستار برگزاری جلسه کمیسیون مشترک برجام تا قبل از 20 ژانویه (اول بهمن روز مراسم تحلیف ریاست جمهوری بعدی آمریکا) شوند. «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به عنوان رئیس کمیسیون مشترک باید اعضای کنونی این توافق را تشویق کند که خواستار بازگشت ایالات متحده به برجام و همچنین درخواست از این کشور برای اعلام حمایت مجدد از قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل شوند. کمیسیون مشترک همچنین باید از ایالات متحده بخواهد که معافیت‌ها در زمینه همکاری در زمینه مصارف صلح آمیز هسته‌ای را که ترامپ آنها را لغو کرد، در اولین فرصت ممکن دوباره صادر کند تا بازگرداندن فعالیت‌های هسته‌ای ایران به عقب و نوسازی رآکتور آب سنگین اراک تسهیل شود.

3- از الان تا 20 ژانویه سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا باید یک نشست در سطح مدیرکل سیاسی با ایران برگزار کنند تا به طور شفاف مسیر پیش‌روی ایران در زمینه معکوس کردن فعالیت‌های هسته‌‎ایش شرح داده شود. اروپایی‌ها باید به ایران تاکید کنند که چنین اقداماتی، مولفه ضروری برای بازگشت کامل ایالات متحده به برجام در دولت بایدن خواهد بود. این فرایند باید شامل یک گفت‌و‌گوی گسترده با ایران درباره اقدامات فنی برای بازگرداندن برنامه هسته‎ای این کشور به عقب، خطوط واقعگرایانه در خصوص کاهش تحریم‌ها در دولت بایدن و اقدامات اروپا برای حمایت از اقتصاد ایران شود. سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا باید همچنین با استفاده از کانال‌های دیپلماتیک موجود با ایران، درباره تشدید تنش با ایالات متحده هشدار دهند به ویژه در عراق که ریسک برای تنش‌ها بالاست. هرگونه تشدید تنش پیش از مراسم تحلیف بایدن به طرزی شدید تلاش‌های دیپلماتیک را پیچیده خواهد کرد.

 


«ژان دیوید لویت» سفیر اسبق فرانسه در آمریکا

 

4- به طور موازی با در پیش گرفتن مسیر هسته‌ای، کشورهای اروپایی و اتحادیه اروپا باید یک نقشه راه دیپلماتیک برای همکاری فراآتلانتیکی با دولت بایدن و طیف گسترده‌تر جامعه سیاستگذار در آمریکا برای کاستن از تنش منطقه‌ای ترسیم کنند. دولت‌های اروپایی باید پیش از مراسم تحلیف بایدن به مراوداتشان با دیگر بازیگران منطقه و به طور ویژه اسرائیل، عربستان سعودی و امارات عربی متحده شدت بدهند، اقدامی که هدف از آن هم ممانعت کردن از تشدید خطرناک تنش باشد و هم هموار کردن زمینه برای یک فرایند گسترده‌تر متعاقب آن طبق تلاش‌های دبیرکل سازمان ملل برای افزایش امنیت منطقه است. به این اقدام برای اطمینان بخشی مجدد در خصوص احیای تعامل با ایران و رفع مخالفت از سوی بعضی شرکای منطقه‌ای اروپا نیاز خواهد بود. به عنوان بخشی از این رویکرد، اروپایی‌ها باید هم‌اکنون تلاش‌ها به منظور حمایت از تلاش‌های فراگیر ثبات سازی در عراق و یمن را مضاعف کنند. 

این شش شخصیت شناخته شده اروپایی در پایان یادداشتشان نوشتند: «کشورهای اروپایی باید به سرعت برای مهار برنامه هسته‌ای در حال گسترش ایران اقدام کنند و از دولت آینده بایدن بخواهند از جو سیاسی متعاقب مراسم تحلیفش برای تعامل فعالانه با ایران و معکوس کردن مسیر پر تنش کنونی بهره ببرد».

 


«آندرزج اولچوفسکی» وزیر خارجه پیشین لهستان

 

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر