تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
طراحی ارزان سایت
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
طراحی ارزان سایت

انتقاد باقری کنی به سکوت غرب

ایسنا: به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، علی باقری‌کنی، دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در گفت‌وگو با "رادیو فرهنگ" در پاسخ به اینکه چرا نهادهای بین‌المللی از جمله سازمان ملل و شورای حقوق بشر، در قبال ترور شهید فخری‌زاده‌ موضع‌گیری صریح و روشن نکردند، اما در قبال کوچکترین حادثه تروریستی در کشورهای غربی غوغا می‌کنند، دلیل این برخورد دوگانه چیست؟ اظهار کرد: قدرت‌های بزرگ و در رأس آنها رژیم آمریکا، همه چیز را بر اساس منافع و سیاست‌های خود تحلیل و ارزیابی می‌کنند. به عبارت دیگر، ملاک تصمیم و اقدام غربی‌ها حق و عدالت نیست، بلکه منفعت و سود آنها است، به همین جهت هم در برخورد با تروریسم هم همین طور رفتار می‌کنند.

وی با تاکید بر این‌ که اگر شخصی و یا کشوری تأمین کننده منافع آنها باشد حتی اگر بارزترین و آشکارترین جنایت‌ها را هم مرتکب شده باشد، از نظر آنها اشکالی ندارد، افزود: مثلا در قبال جنایات رژیم صهیونیستی و رژیم سعودی نه تنها متعرض آنها نمی‌شوند، بلکه از آنها حمایت هم می‌کنند و متحد راهبردی آنها هم هستند.

دبیر ستاد حقوق بشر با بیان اینکه باید واقع‌بین باشیم، تصریح کرد: سازمان ملل از یک سو، ترور شهید فخری‌زاده را حتی محکوم هم نکرد و از سوی دیگر با اذعان به قتل ٢٢٢ کودک یمنی توسط رژیم سعودی، عربستان را از فهرست کشورهای کودک کش، خارج کرد. برخی از کشورهای اروپایی هم که در قبال این جنایت موضع گرفتند، بدون اشاره به تروریستی بودن این جنایت از محکوم کردن آن سرباز زده و گستاخانه با برابر دانستن جلاد و شهید، طرفین را به خویشتن داری دعوت نموده‌اند.

وی تاکید کرد: اروپایی‌ها با تروریستی ندانستن این جنایت و محکوم نکردن آن به تروریست‌ها چراغ سبز نشان دادند و با این رویکرد عملاً تیغ تروریست‌ها را تیز می‌کنند.

باقری کنی با اشاره به این که غربی‌ها که این روزها در قبال این جنایت آشکار سکوت کرده‌اند، چند روز قبل در مجمع عمومی سازمان ملل مدعی نقض حقوق بشر در ایران بودند، تصریح کرد: غربی‌ها باید به افکار عمومی جهانی پاسخ دهند، اگر کشتن یک دانشمند با گلوله و بمب تروریسم نیست، پس ادبای آمریکا و اسرائیل چه کاری باید بکنند که از نظر شما تروریسم باشد؟

وی ادامه داد: اگر سلب حق حیات یک دانشمند و یک انسان بیگناه، نقض حقوق بشر نیست، پس تروریست‌ها چه کاری باید بکنند که از نظر شما نقض حقوق بشر باشد؟

دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به "استعفای مشکوک چند روز پیش گزارشگر ویژه قتل‌های خودسرانه شورای حقوق بشر"، تأکید کرد: خانم کالامارد، در گزارش اخیر خود، ترور شهید سلیمانی را نقض حقوق بین‌الملل دانسته و ادعاهای آمریکا برای توجیه این ترور را غیرموجه اعلام کرده بود، لذا چون قبول نکرد مطابق نظر آمریکایی‌ها رفتار کند، مجبور به استعفا شد.

معاون رئیس قوه قضائیه درباره روشنگری اقدامات غربی‌ها برای جوانان کشورمان، اظهار کرد: چندی قبل با یکی از سفرای غربی مقیم تهران ملاقاتی داشتم و او در مورد اعدام‌ها در ایران ابراز نگرانی کرد، ولی من از او سوال کردم شما در مورد افرادی که جرمی مرتکب شدند و پس از طی فرآیند دادرسی عادلانه برای آنها حکم صادر شده، ابراز نگرانی می‌کنید، اما چرا برای کودکان و بیماران ایرانی که غربی‌ها اجازه دسترسی دارو به آنها را نمی‌دهند و به همین دلیل از بین می‌روند، ابراز نگرانی نمی‌کنید؟! این بچه‌ها در کدام دادگاه و به چه جرمی محکوم به مرگ شده‌اند؟

وی یادآور شد: چندی قبل مدیر کودکان خانه "ای بی" به من گفت به طرف سوئدی نامه‌ای برای پانسمان مورد نیاز کودکان مبتلا به بیماری پروانه‌ای ارسال کردیم، اما سوئدی‌ها نوشتند به خاطر تحریم‌ها نمی‌توانیم به شما پانسمان بدهیم. این در حالی است که در مقررات حقوق بین‌الملل در زمان جنگ هم مجروح، بیمارستان، آمبولانس و بیمار از تعرض مصون هستند.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان