تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

کشف و شناسایی ۱۵ رقبه موقوفه در بخش بسطام

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بسطام گفت: با اقدامات صورت گرفته در قالب ده گردشی و بازدید میدانی از روستای گرمن در بخش بسطام تعداد ۱۵ رقبه شامل انبار، تجاری، زراعی و باغ و مسکونی از موقوفه کربلایی صفر شناسایی و در سامانه جامع موقوفات و بقاع متبرکه ثبت شد.

کشف و شناسایی 15 رقبه موقوفه در بخش بسطام

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین  استان سمنان، حجت السلام محمدرضا بخشی اظهار کرد: ده گردشی و بازدید میدانی از موقوفات و رقبات در روستاها و ارتباط با ریش سفیدان، معتمدین و مؤثرین محل تأثیر بسزایی در شناسایی و احیاء بهروز رسانی و رونق و افزایش درآمد موقوفات خواهد داشت.
وی افزود: پیرو بازدید 2 ماه پیش از موقوفات روستای گرمن، برابر وقف نامه و اطلاعات محلی مشخص شد که واقف خیراندیش حاج کربلایی صفر نور محمد در سال 1311 هجری شمسی املاک خود را وقف بر عزاداری حضرت ابا عبالله الحسین علیه السلام و حضرت زهرا سلام الله علیها نموده که متاسفانه در سامانه اوقاف و امور خیریه فقط 4 انبار تجاری بدون هیچ گردش مالی ثبت شده بود.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بسطام تصریح کرد: با پیگیری مستمر کارشناسان و همکاری معتمدین روستا تعداد 15 رقبه که 5 رقبه آن مسکونی، 5 رقبه انبار تجاری، 1 رقبه باغ و 4 رقبه رزاعی صالح الزراعه به مساحت تقریبی حدود 3 هکتار زمین زراعی شناسایی شد. 
وی عنوان کرد:  تمام این رقبات در سامانه جامع اوقاف و امور خیریه ثبت شدند و وضعیت متصرفین بررسی و تاکنون با 9 متقاضی رقبات قرارداد اجاره با نرخ عادله روز منعقد شده است.
بخشی گفت: برای 6 رقبه دیگر هم تا پایان آذر ماه قرارداد با متقاضیان منعقد خواهد شد و در صورت عدم تمکین از طریق مراجع قضایی نسبت به احقاق حقوق موقوفات اقدام می شود.
وی با اشاره به اینکه ارزش ریالی و معنوی این رقبات بیش از یک میلیارد تومان است، بیان کرد: درآمد این موقوفات بیش از پنجاه میلیون ریال در سال خواهد بود که برابر نظر واقف اجرای نیت خواهد شد.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بسطام خاطرنشان کرد: ده گردشی به شناسایی و احیاء موقوفات کمک می‌کند و قطعاً املاک موقوفه زیادی در روستاها وجود دارد که می‌بایست با کمک معتمدین احیاء و طبق نظر واقفین اجرای نیت شود که این امر خود باعث ایجاد موقوفات جدید و اعتماد عمومی به وقف خواهد شد. و از تمامی معتمدین روستاها تقاضا داریم ما را در احیاء موقوفات کما فی السابق کمک کنند تا موقوفات به نحو احسن احیاء گردد.

48

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان