تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

تداوم رایزنی ترکیه و روسیه درباره مرکز نظارت بر آتش‌بس در قره‌باغ

خبرگزاری فارس: وزیر دفاع ترکیه از رایزنی با یک هیأت نظامی از روسیه در زمینه تاسیس مرکز مشترک نظارت بر آتش بس در قره باغ کوهستانی خبر داد.

به نوشته وبگاه شبکه «تی‌آرتی» «حلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه در گفت‌و‌گو با فرماندهان ارشد روسیه گفت: «کارها مطابق برنامه ریزی از قبل صورت گرفته پیش می‌رود.»

ارمنستان و جمهوری آذربایجان در 10 نوامبر(سه شنبه 20 آبان) بعد از چند هفته درگیری خونین با پادرمیانی روسیه آتش‌بس کردند. در جریان این درگیری جمهوری آذربایجان چندین شهر و دهکده را از اشغال قوای ارمنستانی خارج ساخت. به دنبال این آتش بس، ترکیه و روسیه طی یادداشت تفاهمی با ایجاد یک مرکز نظارت بر آتش‌بس بین باکو ایروان موافقت کردند.

بر اساس بخشی از این توافق ده‌بندی که باعت بروز اعتراضاتی در داخل ارمنستان و تشدید درخواست‌ها برای استعفای «نیکول پاشینیان» از نخست‌وزیری شده، قرار شد نیروهای صلح‌بان روسیه در منطقه مستقر شوند. در توافق آمده است ارمنستان منطقه کلبجار و منطقه لاچین را تحویل جمهوری آذربایجان خواهد داد و کریدور لاچین را تا عرض 5 کیلومتر پشت سر خواهد گذاشت. همچنین ‌ ارمنستان ارتباطات حمل و نقلی بین مناطق غربی جمهوری آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان را فراهم می‌کند. (جزئیات بیشتر)

به گزارش تی آرتی، وزیر دفاع ترکیه درباره تحرکات یونان نیز گفت، متاسفانه همسایه ما یونان سرسختانه از گفت‌‌وگو و مذاکره برای حل مشکلات خودداری می‌کند. این کشور در پی یافتن راه حل از مسیر دیگر است.

آکار گفت: «نگرش اصولی برای حفظ حقوق و منافع خود و حفظ روابط خوب همسایگی را حفظ خواهیم کرد.»

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان